Przejdź do treści głównej

Wielkopolska. 120 matek zadba o swój rozwój osobisto-zawodowy

autor(ka): Iwona Janicka - Koordynator projektu
2009-10-14, 09:32
archiwalne
Uczestniczki projektu w Kuślinie
Kolejnych 120 kobiet - matek z gmin w Wielkopolsce weźmie udział w bezpłatnych szkoleniach i doradztwie w ramach projektów Fundacji Aktywności Lokalnej. Podczas zajęć na miejscu zapewniona jest opieka nad dziećmi. Wolne miejsca są jeszcze w gminach Dopiewo, Kleszczewo i Kostrzyn. Zgłoszenia przyjmowane są do wyczerpania miejsc.

Fundacja Aktywności Lokalnej wraz z Partnerami zapraszają do wzięcia udziału w ciekawych projektach szkoleniowo-doradczych współfinansowanych z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Z możliwości udziału w bezpłatnych zajęciach skorzystać może 120 kobiet z Wielkopolski - matek z gmin: Buk, Dopiewo, Kleszczewo, Kostrzyn lub Śmigiel. W szczególności mamy przebywające obecnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Mile widziane także kobiety spodziewające się dziecka.

Warto zauważyć, że podczas szkoleń i doradztwa na miejscu zapewniona jest profesjonalna opieka nad dziećmi. Organizatorzy zapewnili wyjątkowe w skali kraju zajęcia, tj. "warsztaty chustowe" - czyli na jednych z cyklu zajęć uczestniczki uczą się noszenia dziecka w chuście (materiał do noszenia dziecka o długości 4,7 metrów), aby mama podejmując pierwsze aktywności po porodzie m.in. związane z prowadzeniem domu, robienie zakupów, spotkania, czytanie, pisanie itp. mogła być z maleństwem cały czas blisko. Uczestniczki otrzymują taką chustę na własność. Dla uczestniczek ogromne znaczenie ma możliwość wymiany doświadczeń, podkreślają ogromne znaczenie warsztatów i doradztwa, które dały im możliwość lepszego poznania siebie, swoich silnych i słabych stron, wiedzę nt. możliwości prawnych, a także umiejętności lepszego samozorganizowania w perspektywie zatrudnienia czy prowadzenia firmy.

Inicjatorami akcji są osoby od lat aktywnie angażujące się w działania na rzecz środowisk lokalnych w Wielkopolsce (prywatnie rodzice dwuletniego Maksa). Sygnalizują, że sytuacja rodzin z małym dzieckiem w gminach wymaga szczególnej uwagi. Przykładowo w Buku, w Dopiewie czy Kostrzynie w samym tylko 2009 roku urodziła się ponad setka dzieci, a często rodzice (zwłaszcza mamy) mają wrażenie, że są zostawieni samemu sobie. Wiele - nie z własnej woli - jest nieaktywnych społecznie i zawodowo lub przebywa na urlopie wychowawczym lub macierzyńskim, część z nich chciałaby zacząć pracować lub stopniowo wracać do aktywności zawodowej, niestety nie wiedzą, czy sobie poradzą. Na terenach małych gmin najczęściej nie ma żłobków lub popularnych np. w Poznaniu "klubów malucha", trudno też o dobrą, sprawdzoną opiekunkę (te na ogół są już zajęte). Po urodzeniu dziecka bardzo komplikuje się sytuacja kobiet, które prowadzą własną działalność gospodarczą.

Wspomniane bariery sprawiają, że mamy odkładają własne potrzeby oraz plany rozwoju osobistego i zawodowego "na później". Narodziny dziecka odmieniają życie - oprócz radości pojawia się wiele niewiadomych i stresu. Pojawiają się pytania odnośnie dalszych planów. Organizatorzy, rozumiejąc powyższe problemy, odpowiadając na zapotrzebowanie mam oraz zapewne ich mężów/partnerów i dzieci, zdecydowali się na realizację takich działań. Cieszymy się, że nasz pomysł wzbudza zainteresowanie i na takie cele udaje się uzyskać dofinansowanie m.in. z funduszy unijnych. Realizację działań dokładnie w tej formie zaczynaliśmy od Puszczykowa, ale mamy sygnały z całego kraju jak nasza inicjatywa jest cenna i potrzebna - mówi Iwona Janicka, autorka i koordynatorka projektów.

Pozostały jeszcze wolne miejsca dla kobiet z Dopiewa, Kleszczewa i Kostrzyna (woj. wielkopolskie). Formularze zgłoszeniowe można wypełnić na strony internetowej http://www.fal.org.pl.

Zgłoszenia przyjmowane są do wyczerpania miejsc.

Z podobnego wsparcia skorzystało już ponad 150 kobiet. Podobne projekty zakończyły się już w Czerwonaku, Komornikach, Kuślinie, Puszczykowie i w Tarnowie Podgórnym.

Organizacje zainteresowane realizacją podobnego projektu w swojej gminie prosimy o kontakt, w szczególności z województw: wielkopolskie, lubuskie, łódzkie, dolnośląskie, zachodniopomorskie.


LOGO

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść ogłoszeń o szkoleniach i za jakość oferowanych usług.

Źródło: Fundacja Aktywności Lokalnej
Miejsce: Wielkopolska
Data wydarzenia: od 2009-10-14 do 2009-10-30
Organizator:

Fundacja Aktywności Lokalnej

Adres:

ul. Lipowa 6A Puszczykowo, 62-040 ,

Tel.:

(61) 625 68 45, 693 198 715

Faks:

(61) 625 68 42

E-mail:

mamy@fal.org.pl

Www:

http://www.fal.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja zawodowa
  • kobiety
  • rozwój osobisty
  • rozwój zawodowy