Przejdź do treści głównej

Ponad 105 milionów z 1%

autor(ka): Magda Dobranowska-Wittels (redakcja ngo.pl)
2007-08-22, 12:33
archiwalne
Rozliczając się za 2006 rok i korzystając z możliwości przekazania 1%, polscy podatnicy wpłacili organizacjom pożytku publicznego przeszło 105 mln zł. To o ponad 44 mln więcej niż w roku ubiegłym, kiedy do organizacji trafiło 61 mln zł.
W porównaniu z poprzednim okresem rozliczeniowym wzrosła nie tylko liczba osób, które podzieliły się swoim podatkiem z organizacjami, ale także kwota, jaką podatnicy przeciętnie przekazywali.

Na przekazanie 1% podatku organizacjom zdecydowało się 1 593 541 podatników, co stanowi 6,7 % ogółu podatników podatku od osób fizycznych (w rozliczeniu za 2005 r. było to 1 148 225 tys. podatników). Oznacza to, że prawie co 15 podatnik skorzystał z możliwości przekazania 1%. Łącznie podatnicy podatku od osób fizycznych wpłacili na konta organizacji 103 782 tys. zł. Przeciętna kwota odliczona przez nich wyniosła 65 zł, poprzednio było to 53 zł.

Spośród 656 248 podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, 10 601 przekazało organizacjom 1 656 tys. zł (w 2005 roku spośród 639 167 "ryczałtowców", 8 255 przekazało organizacjom 1 322 tys. zł).

Łącznie podatnicy podatku od osób fizycznych i "ryczałtowcy" wpłacili na konta organizacji pożytku publicznego 105 438 tys. zł.

Statystyki pokazują, że Polacy powoli, ale jednak konsekwentnie uczą się korzystać z możliwości wsparcia organizacji pożytku publicznego przez przekazywanie im 1% swojego podatku dochodowego, chociaż - do tej pory - procedura przekazywania pieniędzy wymagała nieco zachodu - trzeba było nie tylko samemu wyliczyć 1%, ale także wpłacić go organizacji z własnej kieszeni, a potem czekać na uznanie tej wpłaty lub ewentualny zwrot podatku ze strony urzędu skarbowego.

Przy rozliczeniach za 2007 rok - sprawa będzie znacznie łatwiejsza. Po raz pierwszy bowiem stosowane będą nowe przepisy, według których za przekazanie 1% organizacji odpowiadał będzie urząd skarbowy (będzie miał na to 3 miesiące).

Plusy i minusy uproszczenia
Nowe przepisy mają swoje zalety, ale też i wady. Zaletą jest ułatwienie dla podatnika, który - chcąc przekazać 1% - będzie musiał tylko wskazać w swoim zeznaniu rocznym jakiej organizacji chce przekazać część swojego podatku (podać jej nazwę) oraz numer jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wybierać zaś będzie mógł tylko spośród tych organizacji, które znajdą się na liście publikowanej corocznie (na koniec roku) przez Ministra Sprawiedliwości w Dzienniku Urzędowym. Na liście znajdą się organizacje, które będą miały status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada roku podatkowego (czyli na 30 listopada 2007 roku) i które mają prawo otrzymywać 1% (tzn. nie prowadzą działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami). Do tej pory to podatnik miał obowiązek sprawdzić, czy organizacja, której chce przekazać 1% nie prowadzi takiej działalności. Teraz zrobi to za niego Minister Sprawiedliwości.
Dzięki nowym przepisom organizacje będą mogły skorzystać także z podatków tzw. "liniowców", czyli osób, które - prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą - korzystają z liniowej, 19-procentowej stawki podatku. Do tej pory ta grupa podatników nie mogła przekazywać 1% organizacjom pożytku publicznego. Teraz może - na takich samych zasadach, jak pozostali podatnicy.

Wadą nowych przepisów jest to, że obecnie podatnik nie będzie mógł podzielić swojego 1% między kilka organizacji (do tej pory taka możliwość istniała).Wiązałoby się to z dodatkową pracą i komplikacjami po stronie urzędu skarbowego. Jednak podział 1% byłby możliwy, gdyby np. pozostawić podatnikowi możliwość wyboru sposobu, w jaki chce przekazać swój podatek organizacji (jeśli chciałby go podzielić, mógłby go wpłacać np. starych zasadach).

Dodatkowo organizacje podnoszą, że przeniesienie na urząd skarbowy odpowiedzialności za przekazanie 1% na ich konta, powoduje, że tracą one kontakt ze swoimi darczyńcami. To ogranicza i utrudnia im możliwości dotarcia ze swoim przesłaniem do ludzi zainteresowanych wspieraniem specyficznie takiej czy innej działalności. Uniemożliwia także nawiązanie trwałych relacji z darczyńcami, co – z punktu widzenia fundraisingowego – jest szczególnie istotne w działalności organizacji.

Komentarz Jakuba Wygnańskiego, Stowarzyszenie na rzecz FIP
Tegoroczne wyniki wskazują na wzrost popularności 1% wśród podatników. Ludzie się z nim oswoili. Z punktu widzenia kwot – zmiany są bardzo widoczne i dynamiczne, chociaż to na razie około 27% tego, co mogłyby uzyskać organizacje, gdyby wszyscy podatnicy, którzy mogą przekazali im 1%. Myślę jednak, że dla nas równie ważne powinno być, aby jak najwięcej ludzi przekazywało 1%. Co 15. podatnik, w porównaniu z co 20. z zeszłego roku, to co prawda nie jest zły wynik, ale sądzę, że będzie jeszcze lepszy, gdy zaczniemy stosować uproszczone przepisy dotyczące przekazywania 1%. Skądinąd wiemy, że 1% przekazują głównie ci, którzy w miarę dobrze zarabiają – dla nich uproszczenie pewnie niewiele zmieni, bo i tak się rozliczali z podatku, i tak musieli iść na pocztę czy do banku, aby załatwić formalności. Należy się jednak spodziewać, że spora grupa osób, która do tej pory nie przekazywała 1% - bo uznawała, że więcej jest zachodu z przekazaniem np. wyliczonych 10 zł niż pożytku z tego - teraz dojdzie do wniosku, że jest to bardziej rozsądne.

Patrząc na uzyskane kwoty, warto wspomnieć o Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i przywołać jego pierwotną ideę: na fundusz państwo miało przekazywać tyle pieniędzy, ile podatnicy przekazali organizacjom pożytku publicznego. Miał być to wyraz solidarności państwa z wyborami obywateli. Wiem, że często niektóre organizacje krytycznie oceniają FIO, ale dla wielu innych jest to bardzo ważne źródło wsparcia i uważam, że FIO koniecznie trzeba podtrzymać (szczególnie, że wielu działań organizacji nie da się sfinansować z pieniędzy pochodzących z UE). Z całą pewnością jest wiele pożytków, które płyną z tego funduszu. Sądzę, że warto przypomnieć jego ideę – zarówno w kontekście nadchodzących wyborów, jak i prac nad budżetem, bo losy FIO właśnie się ważą.

Zapisy dotyczące nowego sposobu przekazywania 1% znajdują się w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 45, punkty 5c-5g oraz w Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - w art. 21, punkty 3a-3d.

Dane statystyczne pochodzą z informacji Ministerstwa Finansów dotyczącej rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 rok oraz dotyczącej ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2006 r. Dostępne na stronie www.mf.gov.plLOGO

Źródło: inf. własna
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • księgowość
  • pożytek publiczny
  • prawo