Ratujmy Mazury przed śmieciami! [patronat ngo.pl]
autor(ka): Dominik Dobrowolski
14 maja 2018 roku odbyło się w Piszu pierwsze spotkanie wolontariuszy, którzy wezmą udział w wyprawie pt. "Recykling Rejs 2018 - wokół Śniardw". W wyprawie, której celem jest kontrola stanu zaśmiecenia największego w Polsce jeziora oraz stanu przygotowań marin i portów na przyjęcie tysięcy jachtów i milionów wodniaków, weźmie udział młodzież z Pisza - miasta będącego symboliczną bramą na Mazury.

Opiekę nad wolontariuszami będą sprawowali Józef Knyżewski –instruktor kajakarstwa, trenujący młodzież w Powiatowym Młodzieżowym Ośrodku Sportu (PMOS) w Piszu oraz Dominik Dobrowolski – ekolog i podróżnik, który już od ośmiu lat wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska organizuje Recykling Rejsy – czyli edukacyjne wyprawy, których celem jest walka z zaśmieceniem środowiska wodnego i jednocześnie promocja selektywnej zbiórki i recyklingu tworzyw sztucznych.

Spotkanie połączone było z konferencją prasową, w której wzięła udział TVP Olsztyn i władze samorządowe Pisza oraz Anna Szałkowska z Fundacji PlasticsEurope Polska. Spotkanie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie wśród młodzieży z Litwy, przebywającej w Ośrodku (PMOS), dla której Dominik Dobrowolski przeprowadził wykład na temat problemu jakim jest zaśmiecenie rzek, jezior i mórz. Jest szansa, że Recykling Rejsy zawitają zatem także na Litwę, gdzie mieszkańcy mają również duży problem z odpadami.

Planowana wyprawa wokół Śniardw ma charakter otwarty. Uczestnicy serdecznie zapraszają wodniaków pływających po jeziorze Śniardwy do spotkań i wspólnych akcji sprzątania jeziora. Wyprawa rozpocznie się w Piszu 14 czerwca 2018 roku i po okrążeniu jeziora oraz odwiedzeniu wielu portów kajakowy "eko-patrol" zakończy "Recykling Rejs" (po 4-5 dniach) także w Piszu.

Wszyscy zainteresowani spotkaniami, wspólnym edukowaniem, sprzątaniem, pływaniem oraz żeglowaniem po Mazurach i Śniardwach proszeni są o kontakt z Dominikiem Dobrowolskim, który jest głównym organizatorem wyprawy: , 697 092 978.

miejsce: Pisz, Jezioro Śniardwy, Mikołajki,
organizator: Dominik Dobrowolski
e-mail: dominik@cycling-recycling.eu
www: http://www.recykling-rejs.pl 
źródło: Dominik Dobrowolski
data publikacji: 2018-05-16
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!