Open Society Foundations Sorosa przenosi się z Budapesztu do Berlina
autor(ka): Redakcja ngo.pl
„Mierząc się z rosnącą represyjnością polityki oraz środowiska prawnego na Węgrzech, Open Society Foundations przenoszą swoją międzynarodową siedzibę oraz zespół z Budapesztu do stolicy Berlina” – czytamy w komunikacie OSF.

Decyzja zapowiadana już przed miesiącem, dziś stała się faktem. OSF zapewnia, że nie przestanie wspierać węgierskiego społeczeństwa obywatelskiego w dziedzinach kultury, wolności słowa, przejrzystości czy edukacji.

Decyzja o przeniesieniu działań z Budapesztu wynika – jak informuje OSF – z działań węgierskiego rządu, który przygotowuje się do nałożenia kolejnych ograniczeń na organizacje pozarządowe w ramach pakietu ustaw nazwanego „Stop Soros”.

– Rząd Węgier oczerniał i fałszywie przedstawiał naszą pracę, a także tłumił społeczeństwo obywatelskie w imię politycznych zysków, w sposób bezprecedensowy w historii Unii Europejskiej – komentuje Patrick Gaspard, prezes Open Society Foundations. – Tak zwany pakiet ustaw „Stop Soros” jest tylko najświeższym z serii służących temu działań. Niemożliwa stała się ochrona bezpieczeństwa naszych operacji oraz pracowników na Węgrzech przed arbitralną ingerencją rządu – dodaje.

 

 

Przedstawiciele OSF podkreślają również, że w ciągu ostatnich dwóch lat węgierski rząd przeznaczył ponad 100 milionów euro z publicznych pieniędzy na kampanię szerzącą kłamstwa na temat Fundacji oraz jej partnerów. „Kampania obejmowała propagandowe plakaty i ulotki, przywołujące antysemickie klisze z czasów II wojny światowej, oraz organizację rzekomych ‘narodowych konsultacji’ atakujących George’a Sorosa, założyciela i przewodniczącego Open Society Foundations, oraz węgierskie organizacje praw człowieka. Prorządowe media zaczęły publikować fałszywe oskarżenia wobec konkretnych pracowników naukowych, członków społeczeństwa obywatelskiego oraz pracowników OSF” – czytamy w oświadczeniu.

Władze OSF podkreślają, jak trudna była to decyzja, zwłaszcza biorąc pod uwagę sytuację pracowników i pracowniczek centrali w Budapeszcie, spośród których 60% to węgierscy obywatele, niektórzy pracujący dla OSF od ponad dekady.

 

Pełną treść oświadczenia można przeczytać na stronach OSF.


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

 


data publikacji: 2018-05-15
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!