Organizujesz wolontariat? Rozszerz jego możliwości dzięki e-wolontariatowi! [patronat ngo.pl]
autor(ka): E-wolontariat.pl
Czasem zdarza się tak, że wolontariusze nie mają możliwości przychodzenia do siedziby organizacji. Powody mogą być różne: nie mają czasu, ponieważ uczą się lub pracują do późna, mieszkają za daleko i mają niedogodny dojazd, albo nie mogą opuszczać domu ze względu na chorobę lub niepełnosprawność. Ale mimo to bardzo chcą wspierać działania twojej organizacji. Jak możesz im pomóc? Stwórz ofertę e-wolontariatu!

E-wolontariat to wolontariat wykonywany za pośrednictwem Internetu. Rządzą nim te same zasady, co wolontariatem tradycyjnym – e-wolontariusze to osoby, które działają dobrowolnie i bez oczekiwania wynagrodzenia, wpierając projekty społeczne. Niewątpliwą zaletą e-wolontariatu jest jednak to, że nie istnieją dla niego bariery: e-wolontariusze mogą działać z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. E-wolontariat może w ten sposób rozszerzać możliwości wolontariatu tradycyjnego i dlatego podczas współpracy z wolontariuszami warto dodać chociaż kilka zadań, które będą mogli wykonać za pośrednictwem Internetu.

Tworzenie oferty e-wolontariatu krok po kroku

1. Zastanów się, które z zadań wolontariusze mogą wykonać przez Internet.

PROMOCJA:

FUNDRAISING:

MULTIMEDIA:

WSPÓŁPRACA Z ODBIORCAMI DZIAŁAŃ:

INNE:

2. Wyznacz koordynatora e-wolontariuszy.

Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za kontakt z e-wolontariuszami ma duże znaczenie dla jakości waszej współpracy. Koordynator to osoba pierwszego kontaktu, która będzie odpowiedzialna za:

Jeśli w waszej organizacji wyznaczony jest już koordynator wolontariuszy tradycyjnych, dobrze byłoby, aby to właśnie on wziął pod opiekę również e-wolontariuszy.

3. Opracuj plan współpracy.

Plan współpracy z e-wolontariuszami to zbiór praktycznych wytycznych, dzięki którym współpraca będzie przebiegała harmonijnie, a wy – organizatorzy e-wolontariatu – będziecie mieli pewność, że o niczym nie zapomnieliście. Plan powinien zawierać m.in.:

Szczegółowy opis każdego z punktów planu współpracy znajdziesz w „Podręczniku e-wolontariatu”.

4. Skorzystaj z TuDu – aplikacji do e-wolontariatu

W polskim Internecie istnieje miejsce, w którym na zadania od twojej organizacji czekają setki wolontariuszy. To TuDu.org.pl – platforma, dzięki której organizacje mogą współpracować z e-wolontariuszami zdalnie, za pośrednictwem Internetu. Organizacje tworzą na niej projekty, wypisują zadania, przy których potrzebują wsparcia, a e-wolontariusze wykonują je, zamieszczając rozwiązania bezpośrednio w TuDu. Wejdź na TuDu.org.pl i sprawdź, w jakich zadaniach e-wolontariusze mogą pomóc twojej organizacji. Owocnej współpracy!

organizator: Fundacja Dobra Sieć
adres: Marszałkowska 6 lok. 17, 00-590 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie
tel.: 22 825 70 22, e-mail: biuro@dobrasiec.org
www: http://www.dobrasiec.org 
źródło: E-wolontariat.pl
data publikacji: 2017-10-12
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!