Nieprawdziwe informacje na temat Akcji Demokracji. Akcja odpowiada
autor(ka): Fundacja Akcja Demokracja
W najnowszym numerze „Gazety Polskiej”, który ukazał się we środę 6 września 2017 znalazły się nieprawdziwe informacje na temat Akcji Demokracji. To nie pierwszy przypadek tego typu działań redakcji.

Do kłamstw zawartych w poprzednim numerze odnieśliśmy się w sprostowaniu, przesłanym redakcji GP i opublikowanym na naszej stronie (https://www.akcjademokracja.pl/wp-content/uploads/2017/09/30081701.pdf). Poniżej odnosimy się do informacji z bieżącego wydania.

W artykule red. Grzegorza Wierzchołowskiego pt. „Nowe przelewy z Niemiec na walkę z PiS” pojawiły się liczne przekłamania i manipulacje. Już w samym tytule autor twierdzi, że otrzymywane przez Akcję granty są przeznaczone na walkę z partią rządzącą. To ewidentna nieprawda. Środki od grantodawców instytucjonalnych (czyli fundacji i stowarzyszeń) oraz indywidualnych darczyńców przeznaczana są na działania Fundacji. Pieniądze, które otrzymujemy, wydajemy na płace kilkuosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii w obszarze ochrony środowiska, praw człowieka i sprawiedliwości społecznej. Akcja Demokracja nie prowadzi walki z Prawem i Sprawiedliwością.


„Gazeta Polska” twierdzi, że Akcja Demokracja nie odniosła się nigdy do informacji podanych w artykułach „GP” i powiązanych kapitałowo tytułów. Tymczasem przedstawiciele naszego zespołu wielokrotnie odpowiadali mediom na pytania, związane z materiałem „GP” (rozmawialiśmy m.in. z TVP Info, Gazetą Wyborczą, Oko.Press czy Huffington Post).

Autor tekstu (cytując portal Niezależna.pl), twierdzi, że podczas protestów w obronie sądów Akcja Demokracja była zaangażowana w „finansowanie (…) kosztów przewozu setek ludzi”). To nieprawda – podczas Łańcucha Światła nie finansowaliśmy, ani nie organizowaliśmy przejazdów uczestników demonstracji.

Wśród licznych insynuacji, pojawia się sugestia, że podczas protestów miały miejsce „liczne prowokacje”. To nieprawda. Trzy demonstracje w Warszawie, organizowane przez Akcję (16, 18, 20 lipca) cechował nastrój zadumy, skupienia na sprawie i pokojowych form protestu.

Autor przytacza również tekst sprzed paru tygodni, w którym „Gazeta Polska informowała, że przedstawiciele Fundacji rozsyłają do swoich aktywistów ankiety, w których sondują możliwość zorganizowania antyrządowego protestu we wrześniu”. Akcja Demokracja jest ruchem spraw i wartości. Działamy na rzecz konkretnych postulatów. Nie organizujemy antyrządowych protestów i nie sondowaliśmy takiej możliwości.

Red. Wierzchołowski zarzuca nam, że sondowaliśmy pomysły na „wyłączenie państwa”, tj. blokowanie linii telefonicznych posłów i posłanek. Tymczasem – ani nie pytaliśmy naszych aktywistów o wyłączenie państwa, ani nie sugerowaliśmy blokowania linii telefonicznych. Co najwyżej zachęcaliśmy obywateli do kontaktu z posłami w terenie. Jest to legalna i godna pochwały forma uczestnictwa w demokracji. A kontakt z obywatelkami i obywatelami należy do obowiązków parlamentarzystów.

Podkreślamy, że autor tekstu, red. Grzegorz Wierzchołowski nigdy się z nami skontaktował, aby uzyskać odpowiedzi, czy nasz komentarz.

– Czytelnicy każdej gazety zasługują na pełen dostęp do informacji, żadne cele polityczne nie powinny usprawiedliwiać braku rzetelności, czy manipulacji w pracy dziennikarzy i redaktorów – mówi Maria Świetlik z zespołu Akcji Demokracji.

– Przejrzystość jest dla nas bardzo ważna, szczegółowe raporty z naszych źródeł finansowania i struktury wydatków za rok 2015 i 2016 są dostępne na naszej stronie – dodaje aktywistka.

Ze względu na zainteresowanie opinii publicznej, w piątek Akcja Demokracja opublikuje zestawienie wydatków związanych z lipcowymi protestami przeciwko upolitycznieniu sądownictwa w postaci raportu, który będzie dostępny na stronie organizacji.

organizator: Fundacja Akcja Demokracja
adres: Juliana Smulikowskiego 6/8 p. 6, 00-033 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie
e-mail: kontakt@akcjademokracja.pl
www: http://www.akcjademokracja.pl 
źródło: Fundacja Akcja Demokracja
data publikacji: 2017-09-07
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!