Przejdź do treści głównej

Demokratyzacja usług prawnych z korzyścią dla trzeciego sektora

autor(ka): Tomasz Kiersnowski
2017-11-15, 16:22
użytkownik
Konieczność poruszania się w gąszczu przepisów prawnych to niełatwa codzienność trzeciego sektora. Może to być znacznie prostsze dzięki rozwiązaniom informatycznym. Szybko, wygodnie, tanio i bez wychodzenia z domu – ta formuła może mieć zastosowanie także we współpracy z prawnikami, także w fundacjach i stowarzyszeniach. Dzięki tuprawnik.pl.

Organizacje pozarządowe często muszą w swojej działalności pokonywać trudności wzajemnie sprzecznych przepisów prawa. Do ich codziennego funkcjonowania ma zastosowanie bardzo wiele aktów prawnych z różnych dziedzin: przepisy prawa cywilnego, procedury administracyjne, regulacje dotyczące działalności gospodarczej, przepisy podatkowe, regulacje z zakresu ochrony danych osobowych, ochrony własności intelektualnej i przemysłowej itd.

Jak zatem poradzić sobie z tym narastającym gąszczem, ciągle zmieniającego się środowiska prawnego? Jak w nim nie zginąć, a może nawet (cóż za optymizm!) wykorzystać z pożytkiem dla swoich inicjatyw? Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta: wystarczy skorzystać z pomocy prawnika. Tylko jak znaleźć odpowiednio wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę, unikając długotrwałych poszukiwań i wysokich kosztów?

Rynek usług prawnych w Polsce zmienia się

Wedle różnych danych, w ciągu dekady 2005-2015, liczba wykwalifikowanych prawników zwiększyła się w Polsce z około trzydziestu tysięcy do ponad pięćdziesięciu tysięcy. Dzieje się tak od czasu tzw. „deregulacji”, czyli reformy dostępu do zawodów prawniczych. Teoretycznie więc z dostępem do usług prawnych powinno być lepiej, ale czy jest?

– Kluczowym dzisiaj problemem związanym z usługami prawnymi nie jest znalezienie jakiegokolwiek prawnika. Przecież niemal każdy z nas ma w swoim otoczeniu przynajmniej jednego. Najważniejsze jest jednak znalezienie prawnika, który potrafi umiejętnie wsłuchać się potrzeby osoby/instytucji będącej w potrzebie prawnej i przedstawić merytorycznie profesjonalne rozwiązanie, które zadziała. A przy tym wszystkim - którego oferta cenowa nie spowoduje podniesienia brwi ze zdziwienia – mówi w rozmowie Bartosz Narzelski, jeden z założycieli portalu Tu Prawnik.

Lawinowo rosnąca liczba prawników w Polsce musi spowodować co najmniej zwiększenie dostępności usług prawnych. Innymi naturalnymi konsekwencjami takiego wzrostu są: wzmożenie konkurencji pomiędzy prawnikami, poprawa jakości świadczonych usług i obniżenie cen.

 

Istnieje kilka portali zawierających spisy prawników

Z reguły to strony kategoryzujące prawników ze względu na ich specjalizacje, dane teleadresowe, czy opinie osób, które skorzystały z ich usług. Jednak nadal osoby fizyczne, przedsiębiorcy i organizacje (te nawet w szczególności), mają ograniczony dostęp do usług prawnych.

Dla organizacji pozarządowych rozwiązaniem problemu nie zawsze jest również zyskanie dostępu do usług prawnych pro publico bono, bo nierzadko, oprócz ceny i kwalifikacji prawnika, liczy się dla nich również czas realizacji usługi.

– Prawnik, na stałe współpracujący z przedsiębiorstwem lub z organizacją pozarządową, który przez klienta uważany jest za „ostatnią deskę ratunku”, nader często okazuje się być kotwicą – mówi Bartosz Narzelski. – I nie chodzi tu wcale, ani o złą wolę, czy brak zaangażowania prawnika, ale o zupełnie trywialne problemy. Specjalista od prawa własności intelektualnej wcale nie musi być (i przeważnie nie jest) równie kompetentny w sprawach z zakresu prawa administracyjnego. Ponadto, często okazuje się, że prawnik, który nie czuje na swoich plecach oddechu kolegów gotowych konkurować z nim o klienta, nie będzie skłonny do świadczenia usług w konkurencyjnych cenach lub wykonać swoją pracę szybko – dodaje.

Innym powszechnym problemem w dostępie do usług prawnych jest wybór odpowiedniej kancelarii. O ile znalezienie danych adresowych rozmaitych prawników nie jest już w dzisiejszych czasach problemem, o tyle kontaktowanie się z nimi, przedstawianie swojego problemu prawnego i pozyskiwanie oferty, stanowi proces długotrwały, często kosztowny i wymagający znacznego zaangażowania.

Tu, znaczy blisko – profesjonalne usługi prawne w zasięgu organizacji pozarządowych

Chęć rozwiązania wszystkich wyżej wymienionych problemów legła u podstaw założenia portalu Tu Prawnik: - Koncepcja działania naszego serwisu jest bardzo prosta: przyspieszyć pozyskiwanie ofert prawnych, ułatwić dostęp do specjalistów, obniżyć ceny usług prawnych. Słowem: zdemokratyzować usługi prawne – tłumaczy Bartosz Narzelski.

Mechanizm jest prosty: wystarczy, że działacz organizacji pozarządowej, odpowiedzialny za rozwiązanie konkretnego problemu prawnego, wejdzie na www.tuprawnik.pl i wypełni prosty formularz zapytania, który „za rękę” przeprowadzi go przez proces syntetycznego opisu problemu prawnego. Dalej cała robota jest wykonywana przez Tu Prawnik i zarejestrowanych na portalu prawników:

  • złożone przez potencjalnego klienta zapytanie przerabiane jest przez system na brief,
  • a następnie przesyłane do prawników, których doświadczenie i kompetencje najbardziej odpowiadają kategorii zagadnienia.

Na tej podstawie zainteresowani współpracą prawnicy składają swoje oferty, które system raz dziennie przesyła do klienta. Użytkownik wybiera spośród otrzymanych ofert tę, która jest dla niego najbardziej odpowiednia i za pośrednictwem portalu, online – czyli bez wychodzenia z domu, czy biura – zawiera umowę z prawnikiem.

To proces, który z jednej strony wymusza najczystszą formę konkurencji pomiędzy prawnikami (prawnicy nie widzą nawzajem swoich ofert, ale wiedzą, że konkurują o klienta), a z drugiej strony pozwala osobie mającej problem prawny pozyskać pomoc prawnika szybko, wygodnie i w najlepszej z możliwych cen.

Szybko, wygodnie, tanio i bez wychodzenia z domu – ta formuła opisuje sposób zaspokajania coraz większej ilości potrzeb. Teraz może mieć również zastosowanie we współpracy z prawnikami.

 

Inicjatywy w rodzaju portalu Tu Prawnik są znakiem czasu. Postępująca, dzięki dostępowi do Internetu, demokratyzacja kolejnych dziedzin życia dosięga również elitarne dotąd środowiska i sfery. Po lekarzach, których coraz częściej pacjenci znajdują za pośrednictwem platformy internetowej znanylekarz.pl, przyszedł czas na adwokatów i radców prawnych. Dzięki możliwościom, jakie stwarza nam Internet, możemy również w sferze potrzeb prawnych szybko i skutecznie skontaktować się z potrzebnym nam specjalistą.

 


LOGO

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Tu Prawnik
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 2

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • poradnictwo obywatelskie
  • prawo
  • wspieranie organizacji