Przejdź do treści głównej

Alexander Pavlov był o krok od wolności

autor(ka): Fundacja Otwarty Dialog
2014-07-24, 12:13
archiwalne
Alexander Pavlov
Sprawa Alexandra Pavlova, więzionego w Hiszpanii współpracownika kazachstańskiej opozycji, była bliska pozytywnego rozwiązania. Sąd Audiencia Nacional stosunkiem głosów 3:2 zdecydował zwrócić sprawę jego azylu do podlegającego MSW Biura ds. Azylu i Uchodźctwa. Dwóch sędziów chciało od razu przyznać mu azyl. Nowa sytuacja stwarza ryzyko ponownych nacisków politycznych za strony Kazachstanu.

Alexandr Pavlov, którego 18 lipca 2014 r. odwiedziła w areszcie adwokat, był szczęśliwy, że tym razem nie zostanie wydany władzom w Astanie. Jest jednak załamany brakiem perspektyw na szybkie opuszczenie więzienia. Rozpoczynający się w sierpniu sezon urlopowy odsunie w czasie jakiekolwiek możliwości zmiany jego położenia.

Obywatel Kazachstanu Aleksandr Pavlov został aresztowany w Hiszpanii 1 czerwca 2013 roku na wniosek władz Kazachstanu. Domagają się one jego ekstradycji pod sfabrykowanymi zarzutami kryminalnymi. Prawdziwym powodem jego prześladowania są bliskie związki z Mukhtarem Ablyazovem - politycznym wrogiem numer 1 prezydenta Nursułtana Nazarbayeva. Władze związane z dyktatorem liczą, że uzyskają od Pavlova, który był ochroniarzem opozycjonisty, obciążające go zeznania. W tym celu nie zawahają się zastosować najcięższych, legalnych i nielegalnych środków nacisków, w tym tortur.

W obawie o własne życie po ewentualnym wydaniu do Kazachstanu, Pavlov złożył wniosek o azyl w Hiszpanii.

W połowie ubiegłego roku rządowe Biuro ds. Azylu i Uchodźctwa wydało decyzję odmowną. Odnotowano wówczas liczne nieprawidłowości i zagadkowe zdarzenia, które wskazywały na naciski polityczne. Hiszpańska służba wywiadowcza CNI przedstawiła Biuru raport, który oceniał, że zarzuty strony kazachstańskiej nie są wiarygodne, ale mimo to konkludował, że należy odmówić Pavlovowi azylu. Wkrótce potem, wbrew procedurom, przedstawiciele Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców nie otrzymali możliwości sporządzenia własnego raportu.

Po tym jak Pavlov przegrał sprawę ekstradycyjną, podczas której dyplomaci kazachstańscy wywierali naciski na sędziów, jego adwokaci odwołali się od wcześniejszej decyzji o odmowie azylu. Sędziowie wydziału administracyjnego sądu Audiencia Nacional, którzy ją rozpatrywali, naradzali się nad decyzją przez 4 miesiące. Ostatecznie sąd uznał, że z powodu nieprawidłowości w pierwszym postępowaniu azylowym, sprawa rozpocznie się ponownie w Biurze ds. Azylu i Uchodźctwa. Dwóch z pięciu sędziów wyraziło zdanie odrębne i chciało automatycznego przyznania azylu Pavlovowi.

Zwrócenie sprawy do urzędu podlegającemu hiszpańskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych rodzi obawy o dalsze naciski polityczne w sprawie Pavlova. Krąg lobbystów na rzecz ekstradycji Pavlova poszerzył się po podpisaniu hiszpańsko-kazachstańskich umów handlowych, jakie zawarto podczas wizyty premiera Mariano Rajoya w Astanie na przełomie września i października 2013 r. Natomiast 19 lutego br. rząd hiszpański podjął próbę nielegalnego, potajemnego wykonania ekstradycji, aby uniemożliwić jej ewentualne wstrzymanie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Sytuacja Pavlova pozostaje o tyle frustrująca, że inne państwa europejskie uznają polityczny charakter spraw osób poszukiwanych przez Kazachstan za związki z Ablyazovem. Tatyana Paraskievich uzyskała niedawno roczną ochronę ze strony Republiki Czeskiej i opuściła więzienie.

FUNDACJA OTWARTY DIALOG

Fundacja Otwarty Dialog powstała z inicjatywy Lyudmyly Kozlovskiej (pełniącej obecnie funkcję Prezesa Zarządu Fundacji) w 2009 r. w Polsce. Fundacja została założona w oparciu o doświadczenia i kontakty wyniesione z okresu Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie w 2004 r. w latach późniejszych w ramach działalności i współpracy międzynarodowej ukraińskich organizacji studenckich i ruchów obywatelskich.

Celami statutowymi Fundacji są obrona praw człowieka, demokracji i rządów prawa na obszarze postsowieckim. Fundacja realizuje swoje cele poprzez organizację misji obserwacyjnych, w tym obserwacji wyborczych i monitorowanie stanu przestrzegania praw człowieka w krajach WNP, na bazie których są tworzone raporty i sprawozdania dystrybuowane następnie wśród instytucji UE, OBWE i innych organizacji międzynarodowych, resortów spraw zagranicznych i parlamentów krajów UE, ośrodków analitycznych i mediów.

Obok działalności obserwacyjnej i analitycznej, Fundacja prowadzi aktywne działania we współpracy z parlamentarzystami zaangażowanymi w sprawy zagraniczne, prawa człowieka i relacje z krajami WNP w celu wsparcia procesów demokratyzacji i liberalizacji polityki wewnętrznej na obszarze postsowieckim. Do istotnych obszarów działalności Fundacji należą także programy wsparcia więźniów i uchodźców politycznych.

Szczególną uwagę Fundacja skupia na największych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw: Rosji, Ukrainie i Kazachstanie.

Centrala Fundacji znajduje się w Warszawie. Fundacja posiada swoje stałe przedstawicielstwa w Kijowie i Brukseli oraz przedstawicieli w Paryżu, Pradze i Rzymie.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Otwarty Dialog
Organizator:

Fundacja Otwarty Dialog

Adres:

Aleja Szucha 11A lok. 21, 00-580 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.:

507 739 025

Www:

http://www.odfoundation.eu 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • obcokrajowcy, migranci
  • prawa człowieka