Przejdź do treści głównej

Uwaga! Nowe zbiórki publiczne

autor(ka): Renata Niecikowska, ngo.pl
2014-07-16, 06:24
archiwalne
Łatwiej można zgłosić zbiórkę publiczną na zbiórki.gov.pl i każdy może sprawdzić dane dotyczące zbiórek on-line. Będzie to możliwe już od 18 lipca 2014 r., kiedy wchodzi w życie nowa ustawa o zbiórkach publicznych. Zastąpi mocno już leciwą i nieprzystającą do realiów społecznych ustawę o zbiórkach z 1933 r.

Nowa Ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych reguluje tylko zbieranie pieniędzy i darów rzeczowych ("ofiar w gotówce lub w naturze") w miejscach publicznych (np. na ulicy, w parku, na cmentarzu, w sklepie, „domokrążne zbieranie”).

Nie są zbiórką publiczną – nie zgłasza się ich i nie rozlicza na zbiórki.gov.pl – takie formy zbierania pieniędzy, które są ewidencjonowane w inny sposób i pozostaje ślad ich przepływu, np. wpłaty na konto, przekazywanie darów, pieniędzy za pomocą internetu (crowdfunding), SMS-y charytatywne. Pamiętajmy jednak, że mimo to organizacje zbierające środki na swoje cele statutowe w ten sposób powinny sprawozdać się przed darczyńcami z tego, ile środków zebrały i jak je spożytkowały, np. w swoich sprawozdaniach, na swojej stronie internetowej.

Więcej o nowych zasadach zgłaszania zbiórki publicznej oraz jej rozliczania w serwisie poradnik.ngo.pl/zbiorkipubliczne. Skorzystaj!

Dla przypomnienia najważniejsze zmiany w zasadach prowadzenia zbiórek publicznych obowiązujące od 18 lipca 2014 r.:

 1. zgłoszenie (dotychczas pozwolenie)
 2. zgłoszenie wszystkich zbiórek: małe, duże, ogólnopolskie, lokalne do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (dotychczas w zależności od terenu, na jakim była organizowana zbiórka, do: wójta, burmistrza, starosty, ministra)
 3. zgłoszenie elektroniczne na zbiórki.gov.pl (przy zgłoszeniu elektronicznym organizator zbiórki musi mieć ePUAP), możliwe też zgłoszenie papierowe do MAC (dotychczas tylko pisemne)
 4. decyzja o przyjęciu (lub nie) zgłoszenia elektronicznego w ciągu trzech lub papierowego w ciągu siedmiu dni (dotychczas w ciągu 30 dni)
 5. dostępność zgłoszeń i sprawozdań on-line na zbiórki.gov.pl (dotychczas zgody i sprawozdania były papierowe, pozostawały w urzędzie wydającym zgłoszenie)
 6. nie ma obowiązku umieszczania sprawozdania ze zbiórki publicznej w prasie (chyba, że zbiórka sprzed 18 lipca, wtedy nadal obowiązek sprawozdania, np. jeśli na początku 2013 r. wydano pozwolenie do 20 stycznia 2014 r. to nadal obowiązek sprawozdania do urzędu, ogłoszenie w prasie)
 7. bez opłaty skarbowej (dotychczas z opłatą – w 2014 r. było to 82 zł)
 8. zbiórką publiczną nie są (i nie zgłasza się na zbiórki.gov.pl) m.in. apele o wpłaty na konto bankowe organizacji, sprzedaż przedmiotów, tzw. cegiełek (dotychczas były to zbiórki publiczne); więcej o tym, co jest zbiórką publiczną lub nią nie jest od 18 lipca 2014 r: poradnik.ngo.pl/x/995791

Schemat sprawozdań dla nowych zbiórek opracowany przez MAC można pobrać tutaj: poradnik.ngo.pl

UWAGA:

Wszystkie pozwolenia wydane na starych zasadach, przed wejściem w życie nowej ustawy, czyli przed 18 lipca 2014 r., zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane. Takie zbiórki są przeprowadzane i rozliczane według dotychczasowych zasad wynikających z ustawy o zbiórkach publicznych z 1933 r. Nowa ustawa jest stosowana wyłącznie do zbiórek publicznych, które zostaną zgłoszone po jej wejściu w życie, czyli od 18 lipca 2014 r. (art. 40 ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych).

***

Podstawa prawna:

***

Od redakcji: Podziękowania za wsparcie i aktywność pracowników Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w opracowaniu treści porad dotyczących nowej ustawy o zbiórkach dostępnych m.in. w serwisie poradnik.ngo.pl.


Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 22 1

Skomentuj

KOMENTARZE

 • Dzięki ~kdg 16.01.2017, 05:32 PS. http://www.zbiorki.gov.pl bez polskich znaków ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • pożytek publiczny
 • prawo