Przejdź do treści głównej

Jak warszawski Muranów świętował Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka? [relacja]

autor(ka): Radosław Kołodziej
2014-06-02, 16:19
archiwalne
Dzień Sąsiada na Muranowie przy ul.Miłej 22
W minioną sobotę i niedzielę (31 maja i 1 czerwca) przy ul. Miłej 22, Fundacja Jeden Muranów zorganizowała dwie imprezy - Dzień Sąsiada i Dzień Dziecka. Obie zakończyły się sukcesem. Z okazji Dnia Dziecka najmłodsi mieszkańcy Muranowa uczestniczyli w tworzeniu (prawdopodobnie) największego w Warszawie dziecięcego obrazka malowanego kredą.

W ostatnią sobotę maja i pierwszą niedzielę czerwca 2014 roku, z inicjatywy mieszkańców Muranowa odbyły się dwie imprezy – Dzień sąsiada (sobota 31.05.2014 r.) i Dzień Dziecka (niedziela 01.06.2014 r.). Oba wydarzenia wchodziły w skład cyklu trzech imprez pod wspólną nazwą „Muranów znów!”. Cykl zostanie zakończony 4 czerwca 2014 r. obchodami 25. rocznicy wolnych wyborów w siedzibie Fundacji Jeden Muranów przy ul. Miłej 22. Fundacja została stworzoną przez mieszkańców osiedla i koordynuje działania związane z organizacją cyklu wydarzeń.

–Podczas pierwszego dnia imprezę odwiedzili nas chyba wszyscy mieszkańcy naszego osiedla – mówi Iwona Hawryluk, mieszkanka muranowskiego bloku przy ul. Niskiej 19. – Podczas wydarzenia dzieci brały udział w warsztatach tworzenia lampionów z latarek, plastikowych butelek, krepiny i wstążek, dorośli zorganizowali sąsiedzkiego grilla brali też udział w konkursie ciast i garażowej wymianie ubrań i zabawek. Razem z sąsiadami stworzyliśmy też ścianę dialogu, na której były wpisywane pomysły na to jak ulepszyć nasze osiedle? Bardzo nas też ucieszyła wizyta ekipy Kuriera Warszawskiego, który nagrał krótką relację z naszego wydarzenia.

Obchody Dnia Sąsiada w Polsce są inicjowane przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Wpisują się one w ideę paneuropejskiego Dnia Sąsiada, który wypadała w tym roku 23 maja. Wydarzenie ma służyć lepszemu poznaniu się mieszkańców bloku, osiedla, ulicy, dzielnicy, rewitalizacji podwórek i integracji mieszkańców.

Kolejnego dnia weekendu, w niedzielę mieszkańcy Muranowa zorganizowali dla najmłodszych sąsiadów Dzień Dziecka.

– Imprezę zaczęliśmy o 11:00 od animacji tanecznych – mówi Justyna Wyczółkowska, mieszkanka Muranowa z ul. Smoczej 22. – Około południa zaczęliśmy razem z dziećmi tworzyć olbrzymi rysunek kredą, który mamy nadzieję, tego dnia był największym rysunkiem tego typu w kraju. Dzieci brały też udział w grach, zabawach, pokazie olbrzymich baniek, pantomimie, śpiewaniu do mikrofonu i warsztatach bębniarskich. Choć przygotowując imprezę trochę się baliśmy czy dzieci będą chętnie brały udział w zabawach, ale okazało się, że najmłodszych nie trzeba specjalnie zachęcać do wspólnej aktywności.

Wydarzenia tego weekendu nie doszłyby do skutku, gdyby nie zaangażowania prezesa Fundacji Jeden Muranów, który koordynował prace i wykonał lwią część zadań związanych z organizacją wydarzenia.

– Uważam, że obie imprezy bardzo się udały – mówi Marek Ślusarz, Prezes Fundacji Jeden Muranów, mieszkaniec muranowskiego bloku przy ul. Miłej 22. – Dla dzieci największą frajdą było śpiewanie do mikrofonu i udział w warsztatach bębniarskich, które zorganizowaliśmy pierwszego i drugiego dnia imprez. Dorośli najchętniej brali udział w sąsiedzkim grillu i uzupełnianiu ściany dialogu. Osobiście najbardziej jestem dumny z tego, że we współpracy z artystką Hanną Kosowską, podczas Dnia Dziecka udało nam się stworzyć na całym podwórku obrazek malowany kredą.

Sprzęt do organizacji imprez zapewnił nasz partner – Dom Kultury Śródmieście.

Przy organizacji wydarzeń wsparło nas Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”.

W promocji „Muranów Znów!” (w tym PR) pomaga Stowarzyszenie „w Praktyce, Teorii, Działaniu”.

Dodatkowo weekendowe wydarzenia na Muranowie wsparli: Miasto Stołeczne Warszawa, Stowarzyszenie „Wola Zmian”, Centrum Aktywności Lokalnej CAL (Q-Ruch Sąsiedzki), kawiarnia „Pewnego Razu. Partnerem głównym wydarzenia jest, Carrefour, Sanit Gaz.

Patronat medialny nad imprezą objęli: dziennik Rzeczpospolita – Życie Warszawy, portal Kobieta 50 Plus.pl, portal Reporter.pl, serwis Czas Dzieci.pl.

 


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie "w Praktyce, Teorii, Działaniu"
Organizator:

Fundacja Jeden Muranów

Adres:

Miła 22,

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • oszuści zawsze organizują "fajne" imprezy! ~sąsiad 14.06.2014, 04:05 Warto zauważyć, że Fundacja jest niewiarygodnym współpracownikiem dla wolontariuszy! Nie rozlicza się terminowo, obiecuje pieniądze za MATERIAŁY na drugi dzień, a można ich nie zobaczyć przez 3 tygodnie! Odsyłam do profilu Jeden Muranów na Facebooku, gdzie jeden z wolontariuszy odważył się o tym napisać... ODPOWIEDZ
  • dzień sąsiada ~ wowik-5 03.06.2014, 02:52 DZIEN sąsiada to dobra impreza. Trzeba zachęcic mieszkańców do wymiany garażowej a nawet wyprzedaży. Np pod hasłem wystaw wymiana , sprzedaż rzeczy pamiątek z PRL-U Napewno potrzba większego pomieszczenia np Domu Kultury .Podobne imprezy organizowało Stowarzyszenie Stacja Muranów/z wielkim powodzeniem/ czy Dom kultury -spóldzielnia Ostrobramska. Pozdrawiam Wowik-5 ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • dzieci
  • rozrywka