Przejdź do treści głównej

Latarnik Wyborczy wskazuje najważniejsze tematy

autor(ka): Centrum Edukacji Obywatelskiej
2014-05-21, 15:03
archiwalne
Jakie tematy są ważne dla Polaków przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – wskazują użytkownicy Latarnika Wyborczego. Wpływ Unii Europejskiej na polską politykę, wprowadzenie euro oraz płaca minimalna – to według użytkowników Latarnika wyborczego trzy najważniejsze tematy, które interesują ich przed wyborami. Co ciekawe stosunkowo nisko, oceniana jest kwestia Ukrainy.

Latarnik wyborczy, to aplikacja internetowa stworzona w ramach działań profrekwencyjnych. Narzędzie składa się z 25 zagadnień dotyczących kluczowych kwestii europejskich i dostępne jest na stronie www.latarnikwyborczy.pl Wypełniając test sprawdzimy, na ile nasze poglądy pokrywają się z poglądami ogólnopolskich komitetów wyborczych. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie Polaków do świadomego głosowania, poznania programów wyborczych i zagadnień związanych z Parlamentem Europejskim.

Latarnik wyborczy działa ponad tydzień, w chwili obecnej skorzystało z niego ponad 100 000 użytkowników. Z danych wynika, że ponad 74% z nich, to osoby w wieku 19- 34 lata. Internauci, którzy korzystają z naszego narzędzia, mogą wskazać jakie tematy w kontekście wyborów są dla nich najważniejsze. Najwięcej, bo 42% użytkowników określa, że jest to kwestia wpływu, jaki Unia Europejska, będzie mieć na politykę wewnętrzną naszego kraju. Zaraz po nim, znajduje się pytanie dotyczące przyjęcia euro. Jak tłumaczy Jędrzej Witkowski, członek zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej – wskazanie tych dwóch stwierdzeń jako szczególnie istotnych, można tłumaczyć częstą obecnością tych zagadnień w debacie publicznej, lub jak kto woli, tym, że pozostałe tematy pojawiają się w niej bardzo rzadko.

Interesujące jest także, że tylko 22% użytkowników uznało, że ważny w kontekście wyborów jest dla nich temat Ukrainy. Podobny związek pokazują badania CBOS[1] wg których, ostatnie wydarzenia na Ukrainie nie wpływają znacząco na zainteresowanie udziałem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Taką postawę reprezentuje aż trzy czwarte badanych (74,7 proc.), a tylko 13,4 proc. stwierdza, że sytuacja u wschodniego sąsiada Polski skłania ich do głosowania. Z kolei to, co dzieje się na Ukrainie, wręcz zniechęca do pójścia do urn 5,5% respondentów.

Zdecydowanie najrzadziej osoby, które wypełniły test Latarnika, interesują tematy związane z funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego np. wyborem przewodniczącego Komisji Europejskiej. Równie niewielki odsetek użytkowników interesuje się kwestiami takimi, jak euro obligacje, czy cła importowe.

Rys. Latarnik wyborczy, www.latarnikwyborczy.pl ważność stwierdzeń wskazana przez użytkowników narzędzia na dzień 19 maja 2014.

W tym roku, Latarnik wyborczy powstał w ramach sieci VoteMatch Europe, która skupia autorów podobnych narzędzi w różnych krajach europejskich m.in. Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Francji. Dzięki temu polscy wyborcy będą mogli porównać swoje poglądy z deklaracjami partii z innych państw, a wyborcy europejscy porównają swoje poglądy z polskimi komitetami wyborczymi.

Latarnik wyborczy tworzony jest przy każdych wyborach powszechnych nieprzerwanie od 2005 roku. Zawiera 25 stwierdzeń dotyczących rożnych aspektów życia społeczno-politycznego. W tegorocznej edycji, w wypracowanie stwierdzeń zaangażowani byli europeiści z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku inicjatywę wspiera aktorka Agnieszka Grochowska. Narzędzie jest dostępne na stronie www.latarnikwyborczy.pl

 

[1] Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS metodą face to face na reprezentatywnej losowej próbie dorosłych

mieszkańców Polski (N=1059) w dniach od 22 kwietnia do 4 maja 2014 r. na zlecenie Koalicji Masz Głos, Masz Wybór

 

 


Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • partycypacja