Przejdź do treści głównej

Międzynarodowy Dzień Rodziny

autor(ka): Fundacja Humanites - Sztuka Wychowania
2014-04-24, 12:25
archiwalne
ŻródłOP: http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=download&id=1181526; fot.: http://www.sxc.hu/profile/dynamix
15 maja cały Świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Rodziny, do świętowania którego w Polsce już po raz trzeci zachęca Fundacja Humanites Sztuka Wychowania. W tym roku, 20 lat po ustanowieniu Święta przez ONZ oraz 25 lat po pierwszych wolnych wyborach w naszym kraju, Międzynarodowy Dzień Rodziny odbywa się pod hasłem "Co pokolenie, to marzenie".

Z inicjatywy Fundacji Humanites, przy honorowym patronacie Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej oraz poparciu ONZ, wiele firm i instytucji w ramach Akcji Dwie Godziny dla Rodziny zachęci swoich pracowników do międzypokoleniowych rozmów o MARZENIACH oraz podaruje im i ich bliskim symboliczne dwie wolne godziny na rozmowę i bycie razem.

Coroczna Akcja Fundacji Humanites Sztuka Wychowania Dwie godziny dla Rodziny jest częścią obchodów Dnia Rodziny w Polsce i promuje spędzanie czasu z bliskimi oraz pogłębianie więzi międzypokoleniowych. Celem nadrzędnym Akcji jest wspieranie budowy tożsamości młodego pokolenia i relacji rodzinnych poprzez ciekawość siebie i dobrą rozmowę.

Zaangażowane w akcję firmy i instytucje 15 maja skracają dzień pracy o symboliczne 2 godziny, tak, aby pracownicy mogli je spędzić ze swoimi najbliższymi: szczerze rozmawiając, bawiąc się po prostu będąc razem. W tym roku udział w Akcji już zapowiedziały takie firmy jak: Citi Handlowy, ENEL-MED, GFK Polonia, JVC, K2, Orange, Pentacomp, PWC, Tchibo, Wirtualna Polska, E&Y oraz wiele szkół, instytucji społecznych i publicznych.

– W tym roku zapraszamy do rozmów o marzeniach zarówno tych spełnionych, jak i tych niespełnionych, często bardzo skrytych. Akcja ma na celu poznanie korzeni własnej rodziny i przez to swojej tożsamości. Relacje i więzi buduje się bowiem poprzez bycie ze sobą. 15 maja poświęćmy więc chwilę na refleksję: czy spędzamy z naszymi bliskimi wystarczająco dużo czasu? Czy jest to czas prawdziwie wspólny? Czy szczerze i otwarcie rozmawiamy o tym, co nas boli i co lubimy? Czy znamy się nawzajem? – zwraca uwagę Zofia Dzik, Prezes Fundacji Humanites.

Jak pokazują analizy Centrum Badania Opinii Społecznej, niezmiennie od lat życie rodzinne jest dla Polaków najważniejszą wartością: przyznaje tak prawie 80 proc. respondentów. Dla ok. 85 proc. z nas posiadanie rodziny jest niezbędne do bycia szczęśliwym. Trochę mniej, bo 70 proc. deklaruje, że spędza z rodziną wolny czas. Nadal jednak mało o sobie wiemy. Według badań znanej socjolog prof. Barbary Fatygi z Uniwersytetu Warszawskiego tylko około 20 proc. dorosłych zajmujących się wychowaniem dzieci i młodzieży zna ich potrzeby i ulubione formy spędzania wolnego czasu. Mamy deficyt dobrej rozmowy, bez której trudno o trwałe i cenne wzorce dla młodego pokolenia. A przecież cytując Stanisława Jerzego Leca Koła rodzinnego nie tworzy się cyrklem. Najważniejsze jest to, aby być razem i szczerze rozmawiać. Rodzinne więzi powinny być bowiem bardzo troskliwie pogłębiane i pielęgnowane. Bez naszego naprawdę dużego zaangażowania, ograniczą się tylko do logistycznej wymiany informacji. Warto pamiętać, że relacje rodzinne nieustannie nas kształtują oraz są podstawą budowy tożsamości młodego pokolenia podkreśla Zofia Dzik. Filozofią Fundacji Humanites Sztuka Wychowania jest więc nie tylko spędzanie czasu z rodziną, ale coś więcej: pogłębianie oraz rozwijanie naszych więzi z najbliższymi poprzez szczerą rozmowę.

Cieszymy się, że zaproponowana przez nas forma obchodów Dnia Rodziny spotyka się z tak dużym zainteresowaniem firm, organizacji pozarządowych i instytucji oświatowych. Dowodzi to, że pracodawcy coraz częściej dostrzegają potrzebę zapewnienia swoim pracownikom równowagi między życiem zawodowym i prywatnym dodaje Zofia Dzik, Prezes Fundacji.

Oprócz obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny i Akcji Dwie godziny dla Rodziny Fundacja Humanites Sztuka Wychowania realizuje wiele systemowych projektów na rzecz rozwijania relacji rodzinnych i wspierania rozwoju młodego pokolenia: współtworzy innowacyjny program Akademia Przywództwa Liderów Oświaty, czyli program rozwoju przywództwa w systemie oświaty z udziałem wiodących wykładowców ze świata biznesu, psychologii, socjologii i pedagogiki. Specjaliści Fundacji Humanites oferują również indywidualnie dobraną pomoc dla pracowników i ich rodzin w zakresie wyzwań związanych z ich życiem prywatnym dzięki pakietowi pierwszej pomocy Assistance Rodziny. Fundacja prowadzi także społecznościowy portal dla rodziców www.mamrodzine.pl oraz promuje i rozwija według opracowanej przez siebie metodologii Spójne Przywództwo oparte o zrównoważony rozwój człowieka.

Więcej informacji o działalności Fundacji Humanites Sztuka Wychowania, Akcji Dwie godziny dla Rodziny oraz o możliwości zgłoszenia swojej firmy do uczestnictwa w Akcji na stronach internetowych:

www.fundacjahumanites.pl

www.mamrodzine.plwww.mamrodzine.pl/strefa-rodzicow/wydarzenia/2-godziny-dla-rodziny


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Fundacja Humanites - Sztuka Wychowania
Data wydarzenia: 2014-05-15
Organizator:

Fundacja Humanites - Sztuka Wychowania

Adres:

Nowogrodzka 56 lok. 7, 00-695 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.:

504 144 784, 660 459 056

Www:

http://fundacjahumanites.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • rodziny
  • współpraca z biznesem