Przejdź do treści głównej

Prawie 300 000 listów dla Ziemi. Także w Bydgoszczy

autor(ka): Beata Zamlewska
2014-04-11, 10:20
archiwalne
Papier listowy Listów dla Ziemi
W poniedziałek 14 kwietnia 2014 o godz. 11.00 na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy, Fundacja Ekologiczna ARKA inauguruje kampanię „Listy dla Ziemi”. W programie m.in. happening „Ziemia w naszych rękach” z wykorzystaniem kuli ziemskiej o średnicy 2 metrów, występ aktorów na szczudłach, układanie ogromnych ekopuzzli, a przede wszystkim pisanie listów z ekologicznym przesłaniem do dorosłych przez 200 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Bydgoszczy.

Mieszkańcy miasta po raz pierwszy będą mogli także zobaczyć, jak działa Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, które przyjedzie z ARKĄ.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi akcję przygotowano wspólnie z Urzędem Miasta Bydgoszcz. Dzięki temu (do 30 kwietnia) obejmie ona 180 placówek oświatowych Bydgoszczy, czyli 9 000 przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Każde z dzieci napisze swój list w sprawie ochrony Ziemi. W tym roku głównym tematem prac (w wypadku przedszkolaków to rysunki) jest ochrona powietrza. Listy powstają na papierze z makulatury. Na drugiej stronie listu rodzice i dziadkowie każdego dziecka, po wspólnym odczytaniu listu w domu, mogą zapisać swoje ekopostanowienia na minimum najbliższe dwa tygodnie.

– To będzie realny wkład w ochronę czystego powietrza, który w przyszłości może przekształcić się w dobry nawyk – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA. Chodzi m.in. o właściwe segregowanie odpadów, które nie powinny trafiać do domowych pieców grzewczych, lecz do odpowiednich pojemników opróżnianych przez służby komunalne. Inną prostą formą ochrony powietrza jest częstsze korzystanie z roweru lub z publicznych środków transportu zamiast z samochodu. Rodzina może także posadzić drzewo lub pielęgnować drzewa i krzewy, bo skutecznie zatrzymują one zanieczyszczenia powietrza.

Do „Listów dla Ziemi 2014” przyłączyła się Renata Piątkowska pisarka dla dzieci, której książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom: – Ogromnie zachęcam, by dzieci próbowały pisać takie listy, a nauczycieli by zechcieli im pomóc – spojrzeć na problem z różnych stron, sformułować treść tak, aby była dowcipna, zajmująca czy przekonująca.

„Listy dla Ziemi” po raz pierwszy pisano w 2013 roku. Stały jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Dzieci mogą wyrazić własne zdanie na temat potrzebnych działań ekologicznych, ale także edukować dorosłych. Akcja dociera do szerokiej rzeszy odbiorców. Elementem, który także zapewnia jej popularność jest internetowe głosowanie na List Roku oraz (w tym roku po raz pierwszy) konkurs na Eko-Nauczyciela Roku, a także różnorodne inicjatywy lokalne: happeningi, wystawy, pochody edukacyjne, instalacje, zbiórki surowców i akcje sprzątania.

Więcej informacji na: www.listydlaziemi.pl.

***

Akcji „Listy dla Ziemi” patronuje Minister Środowiska. Dofinansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w: Katowicach i we Wrocławiu. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu. Partnerzy: Lasy Państwowe, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, Urzędy Miast: Bydgoszcz, Warszawa, Bielsko-Biała, Opole.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Fundacja Ekologiczna ARKA
Miejsce: Bydgoszcz
Data wydarzenia: 2014-04-14
Organizator:

Fundacja Ekologiczna ARKA

Adres:

Walecznych 23, 43-344 Bielsko-Biała, woj. śląskie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja
  • ekologia, środowisko
  • młodzież