Przejdź do treści głównej

Odważni "Lodołamacze", czyli jak organizacje pozarządowe pomagają firmom zatrudniać niepełnosprawnych

autor(ka): First Data Polska
2013-11-06, 14:07
archiwalne
W Polsce żyje 4,7 mln osób z orzeczoną niepełnosprawnością, co stanowi około 12,2% populacji. Tylko co czwarta z nich jest aktywna zawodowo - wynika z szacunków Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Żeby to zmienić potrzebna jest współpraca i dobry przykład ze strony dużych firm. Ostatnio w projekt aktywizacji zawodowej osób z dysfunkcjami zaangażowała się firma First Data Polska, właściciel marki Polcard.

Niedawno Zespół Sprzedaży Telefonicznej firmy First Data Polska, właściciela marki Polcard powiększył się o jedenastu niepełnosprawnych pracowników. Jest to efekt współpracy firmy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób z dysfunkcjami oraz spółką Efektum.

„Integracja z reguły korzystnie wpływa na rozwój i wizerunek firmy. Staramy się docierać z tym przesłaniem do jak największej liczby przedsiębiorstw, chcemy uczynić rynek miejscem, w którym przede wszystkim liczą się kwalifikacje i chęć do pracy. Pozostałe bariery muszą zniknąć w wyniku wspólnego wysiłku.” – mówi Jarosław Bogucki ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji „Intergracja”.

Rekrutacja osób niepełnosprawnych jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu fundacji oraz instytucji takich jak m.in. „Integracja”, POPON czy Fundacja Aktywizacja. Jak to działa? Wymienione podmioty prowadzą projekty aktywizacji zawodowej, szkolenia i różnego rodzaju staże zawodowe dla osób z dysfunkcjami, a następnie m.in. dzięki wsparciu firm wyspecjalizowanych w pośrednictwie pracy dla osób niepełnosprawnych znajdują dla nich zatrudnienie zgodne z ich kwalifikacjami.

„W funkcjonowaniu naszej organizacji oprócz celów biznesowych ogromną rolę odgrywa odpowiedzialność społeczna. Angażowanie się w akcje charytatywne mające na celu pomoc potrzebującym, ochronę życia, zdrowia i przyrody to tylko niektóre z jej elementów. Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych jest jednym z nowych kierunków, które realizuje First Data. Wierzymy, że będziemy dobrym przykładem dla innych i zatrudnianie osób z dysfunkcjami stanie się w końcu powszechną praktyką.” - mówi Janusz Diemko, Prezes Zarządu First Data.

Na aktywizacji osób niepełnosprawnych zyskują wszyscy. Osoby z dysfunkcjami przełamując bariery i stereotypy, biorą czynny udział w życiu społecznym i nie czują się wyalienowane. Pracodawcy otrzymują pracowników, którzy pod względem umiejętności w niczym nie ustępują osobom sprawnym ruchowo. Fundacje wypełniają swoje cele statutowe i czynią rynek pracy bardziej przyjaznym dla swoich podopiecznych. A prywatne spółki takie jak Efektum, laureat mazowieckiej edycji prestiżowej nagrody „Lodołamacze” przyznawanej co roku firmom wyróżniającym się wrażliwością społeczną, dbają o rozpoznanie potrzeb rynku i znalezienie w nim miejsca dla osób niepełnosprawnych.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: First Data Polska
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 5 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • CSR odpowiedzialny biznes
  • ekonomizacja
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • współpraca z biznesem