DZIŚ

kalendarz | termin ucieka | newsletter | dodaj wiadomość

Kto i kiedy wysyła sprawozdanie [INFOGRAFIKA] ngo.pl

Stowarzyszenia i fundacje zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – wszystkie te podmioty powinny co roku sporządzać sprawozdania (finansowe i merytoryczne) oraz składać je do różnych urzędów. Niestety często się gubią w obowiązkach i nie robią tego. A mają ich więcej niż niejeden przedsiębiorca.

Terminy rocznych sprawozdań - infografika

Wszystkie organizacje pozarządowe muszą wysyłać co roku swoje sprawozdanie finansowe za poprzedni rok (np. w 2014 r. za 2013 r.) oraz deklarację CIT-8 do urzędu skarbowego. Powinny to zrobić niezależnie od tego czym się zajmują i jak duże mają roczne budżety. Jeśli prowadzą działalność gospodarczą lub mają status organizacji pożytku publicznego mają tych obowiązków sprawozdawczych znacznie więcej.

Więcej na ten temat, także o terminach sprawozdawania się z działalności w 2013 roku, na załączonej infografice. Warto do niej zajrzeć oraz skorzystać ze szczegółowych wskazówek na ten temat w serwisie poradnik.ngo.pl.

Jeden z najbliższych terminów związanych ze sprawozdaniem finansowym to jego zatwierdzenie (najpóźniej do 30 czerwca), a później wysłanie w odpowiednim terminie do urzędu skarbowego. Pamiętajmy o tym!

Organizacje pozarządowe nierzadko zgłaszają zastrzeżenia, że przepisy dotyczące składania rocznych sprawozdań są przesadne i nie zawsze wiadomo czemu służą. Np. duża część z nich musi składać to samo sprawozdanie finansowe do kilku urzędów – pytanie po co, czy nie można tego robić w jednym miejscu? Niestety póki co przepisy są takie jakie są i należy ich przestrzegać. Niezastosowanie się do nich może grozić karami. Do sprawozdania może chcieć zajrzeć darczyńca, żeby sprawdzić co robi organizacja, jak wykorzystuje pieniądze publiczne i na tej podstawie zdecydować, czy chce ją wesprzeć, np. darowizną, dotacją. Dlatego warto wywiązywać się z obowiązków sprawozdawczych – nie tylko z powodu przepisów, ale także dla sponsorów i darczynców. Warto też zamieścić sprawozdania (finansowe i merytoryczne) na stronie internetowej fundacji, stowarzyszenia.

***

Infografika powstała w ramach ogólnopolskich warsztatów projektowania infografik, które odbyły się wiosną 2013 r. dzięki współpracy Instytutu Prawa i Społeczeństwa oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W warsztatach wzięło udział ponad 40 przedstawicieli różnych środowisk: organizacji pozarządowych, wyższych uczelni artystycznych, projektantów profesjonalnych, prawników i innych.


Artykuł powstał w ramach projektu "Internetowe Centrum Wsparcia" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


Sprawozdania statystyczne - 2013-06-17, 22:22
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.