Przejdź do treści głównej

Referenda mają kluczowe znaczenie dla demokracji lokalnej

autor(ka): Marcin Gerwin, Sopocka Inicjatywa Rozwojowa
2013-04-25, 00:00
archiwalne
Dobiegają końca prace nad projektem ustawy prezydenta Bronisława Komorowskiego o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego. Związek Miast Polskich, który reprezentują w większości prezydenci miast i burmistrzowie, wyraził swoje zadowolenie, że zaproponowane zostało w tym projekcie podniesienie progu ważności referendum w sprawie odwołania wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz rady gminy.

Obecnie, aby referendum odwoławcze było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 3/5 liczby głosujących w wyborach. W projekcie ustawy prezydenta Komorowskiego zaproponowano, aby próg ten został podniesiony do co najmniej takiej liczby mieszkańców, która wzięła udział w wyborach.

– Taka drobna z pozoru zmiana oznacza, że prezydenci miast czy radni mogą stać się w praktyce nieusuwalni – uważa dr Marcin Gerwin, politolog z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej. – W poprzedniej kadencji, na 81 referendów odwoławczych jedynie 14 było ważnych, gdyż w pozostałych nie udało się osiągnąć wymaganego progu frekwencji. Skoro tak wiele referendów odwoławczych było nieskutecznych, jaki sens ma podniesienie tego progu jeszcze bardziej?

Referenda odwoławcze są podstawowym narzędziem dla mieszkańców miast i gmin wiejskich, zapewniającym im kontrolę nad działalnością wybieranych przedstawicieli. Sposób przeprowadzania referendów odwoławczych powinien więc gwarantować, że w razie potrzeby będzie można przeprowadzić je skutecznie.

Spośród propozycji zawartych w projekcie ustawy prezydenta Bronisława Komorowskiego istotne znaczenie dla usprawnienia demokracji lokalnej ma natomiast propozycja, by referenda lokalne w sprawach innych niż odwołanie rady czy prezydenta były ważne bez względu na liczbę osób, które wezmą w nich udział. Takie rozwiązanie funkcjonuje od dawna w Szwajcarii.

– Choć referenda lokalne w Polsce nie mają takiej tradycji jak w Szwajcarii, to mogą one zyskać na znaczeniu, jeżeli mieszkańcy zobaczą, że decyzje podejmowane przez nich w ten sposób są wprowadzane w życie – mówi Marcin Gerwin. – Dajmy więc im taką szansę.

Związek Miast Polskich uważa jednak, że zniesienie progu frekwencji mogłoby sprawić, że referenda lokalne będą nadużywane i stracą na swojej randze.

– Jeszcze niedawno podobne obawy budziły inne sposoby włączania mieszkańców i mieszkanek w podejmowanie decyzji, takie jak inicjatywa uchwałodawcza czy budżet obywatelski – przypomina dr Maja Grabkowska z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej. – Jednak w praktyce okazało się, że są one rozważnie wykorzystywane przez mieszkańców oraz mieszkanki miast i dziś już nie podważa się ich społecznej użyteczności.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Sopocka Inicjatywa Rozwojowa
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • partycypacja
  • współpraca z administracją