Przejdź do treści głównej

Porozumienie na rzecz Europejskiego Roku Obywateli 2013 zainicjowało debatę o aktywnym obywatelstwie

autor(ka): Katarzyna Czerska (OFOP)
2013-04-18, 16:08
archiwalne
Parlament Europejski ogłosił rok 2013 Europejskim Rokiem Obywateli. Stało się to impulsem do utworzenia europejskiego Sojuszu ds. Europejskiego Roku Obywateli (EYCA ), w którego skład wchodzi kilkadziesiąt stowarzyszeń i krajowych sieci organizacji pozarządowych. W pracę EYCA aktywnie włączyły się także polskie organizacje powołując do życia Porozumienie na rzecz Europejskiego Roku Obywateli 2013.

Inicjatorem dyskusji na temat wizji aktywnego obywatelstwa w Polsce jest osiem organizacji pozarządowych: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Civis Polonus, Fundacja Schumana, Fundacja Stefana Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Spraw Publicznych, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) i Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Organizacje te powołały do życia Porozumienie na rzecz Europejskiego Roku Obywateli 2013 (PERO). Celem Porozumienia jest zainicjowanie w Polsce realnej debaty na temat aktywnego obywatelstwa i sformułowanie konkretnych postulatów dotyczących praktycznego wymiaru funkcjonowania praw i instytucji obywatelskich w Polsce i Unii Europejskiej. Porozumienie powołało do życia grupy robocze, które zajmą się opracowaniem postulatów w trzech obszarach:

  • Prawa obywatelskie w praktyce
  • Obywatelstwo społeczne
  • Dialog społeczny

Rolę koordynatora działań realizowanych w ramach Porozumienia pełni Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP).

Porozumienie na rzecz Europejskiego Roku Obywateli 2013 jest otwartą platformą współpracy. Może do niego przystąpić każda polska organizacja pozarządowa lub inicjatywa obywatelska, która w całości akceptuje postanowienia manifestu ogłoszonego przez europejski sojusz EYCA a także treść deklaracji krajowej sieci PERO. Organizacje i inicjatywy zainteresowane przystąpieniem do Porozumienia prosimy o zaakceptowanie, podpisanie i przesłanie deklaracji na adres:

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w prace Porozumienia i wsparcie obchodów Europejskiego Roku Obywateli 2013!

Więcej informacji na temat Europejskiego Roku Obywateli 2013: www.ofop.eu


LOGO

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: OFOP
Organizator:

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Adres:

Strzelecka 3 lok. 12, 03-433 Warszawa, woj. mazowieckie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • społeczeństwo obywatelskie