Przejdź do treści głównej

Bibliotekarki i pielęgniarki – zdrowa współpraca

autor(ka): Agata Szczotka-Sarna
2013-03-01, 06:48
archiwalne
Małgorzatę Taraszewską, choć jest dyplomowanym ratownikiem medycznym po trzyletnich studiach na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, łatwiej spotkać w bibliotece niż w karetce. Tuż po studiach trafiła na praktyki do Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszycach i... została na stałe. Okazuje się bowiem, że do biblioteki wpada się nie tylko po książki, ale i po cenną wiedzę, także o zdrowiu.

Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie (PTP) dzięki Programowi Rozwoju Bibliotek nawiązało współpracę z 20 bibliotekami, w których prowadzone są zajęcia edukacyjno-informacyjne na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych, nowotworowych oraz tego, jakie działania podjąć w urazach i wypadkach drogowych. W krzeszyckiej bibliotece motorem tych działań stała się właśnie Małgorzata Taraszewska. – Gdy przyjęto mnie na staż, biblioteka właśnie zgłaszała się do udziału w projekcie z zakresu edukacji zdrowotnej, a ja nie wyobrażałam sobie, że mogłoby mnie w nim zabraknąć – mówi. Wcześniej nie sądziłam, że można połączyć humanistyczne zacięcie bibliotekarzy z medycyną, ale to naprawdę działa! – podkreśla Taraszewska. Cieszy mnie to, bo angażując się w działania proponowane przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, mogę sięgać do wiedzy zdobytej podczas studiów i dać coś z siebie naszym czytelnikom. Łatwiej mi dzięki temu znaleźć swoje miejsce w nowej pracy – opowiada świeżo upieczona bibliotekarka.

Ambasadorowie w bibliotekach

Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie szczyci się swoim naukowym charakterem i 50-letnią tradycją, jednak cele organizacji sytuują ją blisko podstawowych ludzkich potrzeb, takich jak zachowanie zdrowia. PTP popularyzuje zdobycze naukowe i przekłada teorię na praktykę współpracując z rozmaitymi instytucjami i organizacjami. Teraz zaś – jak deklaruje Danuta Kunecka reprezentująca Towarzystwo i koordynująca projekt "Edukacja zdrowotna w bibliotece – pielęgniarstwo dla zdrowia społeczności lokalnej" – postanowiliśmy zintensyfikować działania w zakresie edukacji zdrowotnej w społecznościach skupionych wokół bibliotek. Zdaniem Danuty Kuneckiej, edukacja prozdrowotna wciąż potrzebuje świadomych, aktywnych ambasadorów, a taką rolę mogą w swoich społecznościach pełnić właśnie bibliotekarze – osoby wykształcone, cieszące się zaufaniem i autorytetem.

Do udziału w projekcie zaproszonych zostało 20 bibliotek z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. W każdej z zaangażowanych bibliotek odbędą się co najmniej jedne zajęcia edukacyjno-informacyjne na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych, nowotworowych lub uczące tego, jakie działania podjąć w urazach i wypadkach drogowych. Bibliotekarze wybierają moduł tematyczny odpowiadający preferencjom użytkowników swojej placówki, zaś PTP zapewnia wsparcie pielęgniarek i pielęgniarzy, dla których współpraca z bibliotekami jest nowym, pozytywnym doświadczeniem. – Pomimo silnych opadów śniegu uczestnicy nie zawiedli i przyjechali z różnych okolicznych miejscowości na prelekcję – o swoich wrażeniach mówi Iwona Klisowska, pielęgniarka prowadząca zajęcia w bibliotece w Czernicy. Świadczy to niewątpliwie o tym, że biblioteka jest dla nich ważnym miejscem i wiarygodnym źródłem wiedzy – dodaje prelegentka.

W zdrowej bibliotece zdrowi czytelnicy

Zwierzyn, województwo lubuskie. Na popołudniowe spotkanie z pielęgniarką ciągną – pojedynczo lub małymi grupkami – kobiety z całej gminy. To pierwsze takie spotkanie w murach biblioteki. – Dotychczas w naszej bibliotece działał Dyskusyjny Klub Książki, ale chcieliśmy zrobić coś innego, najchętniej dla kobiet, bo to one najczęściej odwiedzają bibliotekę – Sylwia Markiewicz, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwierzynie mówi w imieniu swoim i swojego niewielkiego zespołu. Propozycja Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego wydała nam się ważna i uniwersalna. Niby sporo się mówi i pisze o nowotworach, tylko że to ciągle za mało – podkreśla. – Wiem też, że internet potrafi być pomocny, jednak w sieci nie zawsze znajdziemy precyzyjną czy rzetelną odpowiedź. Wówczas kontakt ze specjalistą jest bezcenny – przekonuje Markiewicz.

Podczas spotkania Edyta Tracz, na co dzień wykładowczyni na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, główny nacisk kładzie na profilaktykę nowotworu sutka i szyjki macicy. Spotkanie przygotowane z myślą o kobietach odpowiada na ich wątpliwości i problemy. I cel udaje się osiągnąć, bo – jak podkreśla Sylwia Markiewicz – uczestnicy spotkania (a wśród nich i jeden mężczyzna!) otrzymują solidną porcję wiedzy teoretycznej i praktycznej. Wszyscy dostają także kalendarz badań profilaktycznych oraz ulotki informacyjne, a w bibliotece mają do dyspozycji fachowe opracowania i wszystkie materiały przygotowane przez Edytę Tracz.

Dodatkową korzyścią z udziału w projekcie jest promocja biblioteki. Informacje o spotkaniach pojawiają się na stronach internetowych bibliotek, urzędów, ale i w lokalnych ośrodkach zdrowia. To ważne, bo standardowa informacja o działalności biblioteki mogłaby nie trafić do przychodni, za to informacja o spotkaniu z zakresu edukacji zdrowotnej jest tam ja najbardziej na miejscu i może pomóc przyciągnąć nowych użytkowników. Skuteczny jest także marketing szeptany: osoby namówione przez stałych czytelników przychodzą na spotkania dzięki ich rekomendacji, a – zadowolone z otrzymanych informacji – chętnie dzielą się zaproszeniami z kolejnymi znajomymi.

Jedyna trudność, o jakiej wspomina Sylwia Markiewicz, to badanie potrzeb odbiorców zajęć. – Na początku nie wiedzieliśmy jak się do tego zabrać, ale PTP pomaga nam na każdym etapie projektu, więc dzięki ich wskazówkom udało nam się podpytać czytelników o preferencje w doborze tematyk spotkania, bez naruszania ich intymności – zaznacza dyrektorka zwierzyneckiej biblioteki.

Jedno spotkanie to za mało

Projekt "Edukacja zdrowotna w bibliotece – pielęgniarstwo dla zdrowia społeczności lokalnej" zakłada realizację przynajmniej jednego spotkania w każdej bibliotece, ale to nie oznacza, że pomysł z wprowadzeniem edukacji zdrowotnej do bibliotek nie będzie rozwijany. PTP dostarcza bibliotekom pakiet materiałów: scenariusze aktywności z formularzami badania potrzeb mieszkańców w zakresie edukacji zdrowotnej oraz scenariusze spotkań – prelekcji (przygotowane w formie konspektów) umożliwiających ich łatwe powielenie, a także scenariusze szkoleń dla bibliotekarzy ułatwiające dzielenie się wiedzą.

Sami bibliotekarze też nie próżnują i już mają nowe propozycje. – W pierwszej kolejności chcę się skupić na edukacji najmłodszych. Wykorzystam swoją wiedzę i będę uczyć pierwszej pomocy dzieci i młodzież – opowiada o swoich planach Małgorzata Taraszewska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszycach.

Poza schematem – sekret sukcesu

– Entuzjazm i profesjonalizm osób zaangażowanych w realizację spotkań edukacyjnych pokazują, że współpraca obu środowisk może przynosić wymierne korzyści dla społeczności lokalnych w obszarze promocji zdrowia – przekonuje Danuta Kunecka, koordynatorka projektu.

Anna Sokulska ze Zwierzyna wyjaśnia: – Bibliotekarstwo i medycyna to może dwie odległe dziedziny, ale widać, że dzięki życzliwości, chęci i dobrej woli da się pogodzić rozmaite tematy i potrzeby. Nawet pozornie nietypowe połączenia mają okazję się sprawdzić, bo biblioteki są elastyczne i gotowe do współpracy, a prosty model działania (tematyczne spotkania) można wykorzystać na potrzeby innych zajęć, popularyzując wiedzę z dowolnej dziedziny, bliskiej także Twojej organizacji.

Więcej na podstronie projektu: http://www.ptp.na1.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=75&Itemid=53

Projekt "Edukacja zdrowotna w bibliotece – pielęgniarstwo dla zdrowia społeczności lokalnej" jest prowadzony przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

A czy w Twojej miejscowości znajduje się biblioteka uczestnicząca w Programie Rozwoju Bibliotek? Sprawdź! http://www.biblioteki.org/pl/o_programie/uczestnicy

W Polsce działa 8500 bibliotek publicznych, w tym 6500 w małych miejscowościach. W Programie Rozwoju Bibliotek uczestniczy 3327 placówek. Są w nich komputery z dostępem do Internetu, drukarki, projektory multimedialne i aparaty cyfrowe. Do bibliotek przychodzi 1/3 mieszkańców małych miejscowości.

Program Rozwoju Bibliotek jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Tekst: Agata Szczotka-Sarna we współpracy z Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim i Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • kobiety
  • ochrona zdrowia