Przejdź do treści głównej

Czy Polska leży nad Morzem Śródziemnym?

autor(ka): Wojciech Załuski
2013-02-01, 14:16
archiwalne
Odpowiedź na to pytanie tylko z pozoru jest prosta, a podyskutować na ten temat będzie można z aktywistami, ekspertami oraz uczestnikami forum zorganizowanego przez polską sieć Eurośródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur im. Anny Lindh* (ALF) 1–2 marca 2013 r. w Gdańsku. Zadaniem Fundacji jest wspieranie wymiany kulturalnej i intelektualnej pomiędzy brzegami Morza Śródziemnego: Europą, Afryką Północną i Bliskim Wschodem.

Ponad sto polskich organizacji pozarządowych i instytucji publicznych zaangażowanych w dialog międzykulturowy, należących do polskiej sieci Fundacji im. Anny Lindh, spotka się podczas forum „Razem na rzecz sprawiedliwej przyszłości: dobre praktyki z zakresu dialogu społecznego o różnorodności, równości i demokracji” 1–2 marca 2013 r. w Gdańsku. Do udziału w forum zapraszamy także lokalnych działaczy społecznych i kulturalnych z regionu Pomorza i całej Polski. W spotkaniu udział wezmą również zaproszeni goście z Afryki Północnej.

Formuła spotkania jest interaktywna, dająca szansę wszystkim zainteresowanym na aktywny udział. W trakcie forum będzie można uczestniczyć w debatach, warsztatach i tworzeniu planów polskiej pomocy rozwojowej (wnioski zostaną przekazane organizatorom kwietniowego Forum ALF w Marsylii). Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej:www.justfuture.pl/pl/agenda.

Jednym z tematów forum będą aktualne przemiany społeczne w krajach Afryki Północnej i nowe możliwości w dziedzinie współpracy na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego polskich i arabskich organizacji społecznych i kulturalnych. Temat ten zostanie podjęty w kontekście szerszej dyskusji o relacjach Polski z regionem śródziemnomorskim w perspektywie historycznej, ekonomicznej, społecznej, politycznej i kulturowej.

„[...] wpływ Śródziemnomorza na naszą kulturę i tożsamość miał znaczenie zasadnicze, przesądzające o naszym rozwoju cywilizacyjnym i w tym sensie nie można zrozumieć Europy Środkowej i Polski bez Morza Śródziemnego. Czy z tego należy wyciągnąć wniosek, że Polska należy kulturowo i tożsamościowo do Śródziemnomorza? To ciągle pytanie otwarte [...]”, na temat którego będzie okazja porozmawiać z aktywistami, ekspertami oraz uczestnikami forum (cytat z książki „Czy Polska leży nad Morzem Śródziemnym?”, red. R. Kusek, J. Sanetra-Szeliga, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków 2012).

Zapisy na forum będą możliwe od 7 lutego do 21 lutego 2013 r. za pomocą internetowego formularza dostępnego na stronie: www.justfuture.pl/pl/registration.

Wydarzenie objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, realizowane przy współpracy Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Europejskiego Centrum Solidarności oraz Instytutu Kultury Miejskiej z Gdańska. Głównym koordynatorem forum jest Fundacja REVERS z Krakowa.

Więcej informacji na stronie: www.justfuture.pl.

___________

* Anna Lindh była szwedzką minister spraw zagranicznych, wspierającą ideę stworzenia organizacji na rzecz Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego. Zginęła z rąk zamachowca we wrześniu 2003 r.

Eurośródziemnomorska Fundacja Dialogu Kultur im. Anny Lindh to organizacja powołana do życia w 2005 roku celem promocji dialogu międzykulturowego i współpracy kulturalnej w 43 krajach Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego. Do podstawowych zadań Fundacji należą między innymi: promocja wiedzy, wzajemnego zrozumienia oraz szacunku między przedstawicielami różnych religii, kultur i narodów, walka z rasizmem, ksenofobią, jak również z wszelkimi przejawami dyskryminacji, a także inicjowanie, rozwijanie i promocja współpracy kulturalnej między krajami regionu (www.euromedalex.org).

Polska sieć Fundacji im. Anny Lindh to nieformalne grupa ponad 100 organizacji działających w sferze dialogu międzykulturowego w Polsce. W skład polskiej sieci wchodzą organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, uczelnie wyższe, instytucje kulturalne, organizacje zajmujące się edukacją, prawami człowieka i współpracą kulturalną (www.alfpolska.org).


Wydarzenie objęte patronatem medialnym portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl.

Źródło: Razem na rzecz sprawiedliwej przyszłości
Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Instytut Kultury Miejskiej, Europejskie Centrum Solidarności, Korzenna 33/35, 80-851 Gdańsk, woj. pomorskie
Data wydarzenia: od 2013-03-01 do 2013-03-02
Organizator:

Centrum Kultury Revers

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność międzynarodowa
  • społeczeństwo obywatelskie
  • wielokulturowość