Przejdź do treści głównej

Wywiad z opiekunką Klubu Wolontariackiego w Olkuszu, zwycięzcy Małopolskich Barw Wolontariatu 2012 [wywiad]

autor(ka): Agnieszka Bańka
2012-11-28, 08:30
archiwalne
"Jeden płatek śniegu nie waży prawie nic, ale jak jest ich dużo, to mają siłę i mogą nawet złamać gałąź – siła tkwi w grupie". Wywiad ze Zdzisławą Sztafińską - opiekunką Klubu Wolontariackiego z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu, który zajął I miejsce w małopolskim etapie Konkursu Barwy Wolontariatu 2012.

Agnieszka Bańka: Dzień dobry. Składam serdeczne gratulacje z zdobytego I miejsca w tegorocznym konkursie Barwy Wolontariatu. Miło wiedzieć, że nagroda trafiła do kolejnych cudownych ludzi. Proszę powiedzieć, jaka była reakcja wolontariuszy, gdy usłyszeliście, że w tym roku to wy staniecie na podium, że jesteście najlepsi?

ZS: – Mnie wiadomość o pierwszym miejscu zastała na ulicy i chyba dziwnie się zachowywałam, ale to z radości. Wolontariusze ogromnie się cieszyli, że aż w Krakowie dostrzeżono ich pracę. Wiem jednak, że należało się im to pierwsze miejsce.

Nagroda i piewsze miejsce zobowiązują?

ZS: – Bardzo. Pracowalibyśmy i bez pierwszego miejsca, jednak to uznanie dodaje skrzydeł i naprawdę chce się robić więcej i więcej.

Co trzeba zrobić, aby wygrać?

ZS: – Być zawsze gotowym do służenia pomocą innym. Dawać radość, swoje siły i czynić to z radością, a sukcesy kiedyś przyjdą ... Czy to ważne?

Proszę w paru zdaniach przybliżyć naszym czytelnikom, czym zajmujecie się w ramach wolontariatu?

ZS: – Organizujemy i przeprowadzamy dwa razy do roku „Świąteczną Zbiórkę Żywności” w hipermarketach. Potem w porozumieniu z Bankiem Żywności w Krakowie układamy zebraną żywność w paczki i przekazujemy wskazanym najuboższym. Są nimi potrzebujący biedni uczniowie, dzieci. Raz w miesiącu pomagamy Stowarzyszeniu „Res Sacra Miser” w przywozie żywności, w załadunku i rozładunku około 6 ton jedzenia z Banku Żywności w Krakowie. Pomagamy ludziom starszym i emerytom. To u nas działa pogotowie pomocowe na telefon, trwa i rozwija się współpraca z Domem Opieki Społecznej w Olkuszu i z Zakładem Opiekuńczym w Hutkach. To nasze stałe działania, ale jest wiele innych akcji, które wynikają z potrzeby chwili...

Wiem, że w waszej grupie dużą większość wolontariuszy stanowią chłopcy – 21 osób na 32 wolontariuszy to super wynik, czym jestem bardzo mile zaskoczona. Proszę powiedzieć jak to możliwe?

ZS: – Fakt ten wynika z tego, że pracuję w Zespole Szkół Zawodowych, do którego w większości uczęszczają chłopcy w wieku 16-20 lat. Są też dziewczęta, ale w mniejszości. Ponadto do tego typu pracy one by się nie nadawały. Wiąże się to z dźwiganiem ciężarów i przenoszeniem wielu kilogramów. Dziewczęta są zawsze w składzie grup męskich, ale tylko po to, by wspólnie lepiej im się pracowało. Grupy łączone pracują lepiej i chętniej.

Sama wiele lat byłam wolontariuszem w Fundacji ,,Agape’’ im. H. Chrzanowskiej w Krakowie, pomagającej osobom niepełnosprawnym i wiem, że bycie wolontariuszem to doświadczanie wielu radosnych, ale też i trudnych chwil. Co waszym zdaniem jest najtrudniejsze w pracy wolontariusza?

ZS: – Najtrudniejsze w pracy wolontariusza jest często przekonanie do siebie osób, którym chce się pomóc. Ludzie są teraz tacy nieufni i dlatego trzeba się czasem wiele napracować, by uwierzyli w bezinteresowną pomoc, zwłaszcza młodych mężczyzn, którzy kojarzą się z chuliganami.

Pewien polski zespół śpiewał "chłopaki nie płaczą", mam pytanie, czy bywało, że jako wolontariusze mieliście w oczach łzy?

ZS: – Było tak w pewną Wigilię, kiedy dotarliśmy do nieżyjącej już dzisiaj emerytki z życzeniami i skromną paczką, i ona nazwała moich wolontariuszy wnuczkami, po czym rozpłakała się. Trudno było wówczas powstrzymać łzy.

W dzisiejszym świecie technologii, komputerów, komórek i braku czasu, jak zachęcilibyście młodych ludzi, by pomagali innym?

ZS: – To jest dość trudne zadanie, bo wolontariuszem trzeba się urodzić lub przynajmniej chcieć pomagać. Ja, będąc opiekunką wolontariuszy, często namawiam tylko do pierwszej akcji, o następne sami już pytają. Najtrudniej jest im pokonać siebie, później już, kiedy widzą wdzięczność i radość, jaką sprawili swoją pomocą, to nie trzeba nikogo zachęcać.

Zdarza mi się pisać różne rymowanki, w jednej z nich o wolontariacie napisałam: "Twoje pomaganie Ciebie również zmienia, gdy pomagasz innym spełniać swe marzenia". Czy zgadzacie się z tymi słowami?

ZS: – Świetne i trafne to słowa. W pełni zgadzamy się z nimi. Coś w zamian: „Jestem wolontariuszem, bo chcę i muszę...”.

Jakie macie plany na przyszłość w ramach swojej działalności? Jakieś nowe inicjatywy, pomysły?

ZS: – Pomysłów dostarcza samo życie. Chcemy nadal służyć swoją pomocą, werwą, siłą. Wiemy, że w ten sposób pomagając innym spełniamy siebie, czujemy się potrzebni i to jest największa nagroda dla nas.

Powodzenia, niech spełni się to, co macie założone.

ZS: – Dziękujemy bardzo za życzenia i w ogóle za zainteresowanie się naszą działalnością. Przesyłamy serdeczne pozdrowienia. Opiekunka Koła Wolontariuszy ZS nr 1 w Olkuszu Zdzisława Sztafińska.

Dziękuję za tą rozmowę, która pokazuje, że działając w grupie, i współpracując ze sobą, można zdziałać wiele i osiągać różne założone cele. Życzę wszystkim wolontariuszom z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu, by zawsze starczało Wam sił i chęci do pomagania innym, a radość wspólnych chwil i z niesionej pomocy niech na długo zostanie w Waszych sercach i pamięci.

Artykuł przygotowała w ramach projektu „Wolontariat dla każdego – promocja i rozwój wolontariatu w Małopolsce” psycholog mgr Agnieszka Bańka

Projekt zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


LOGO

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie
Miejsce: Kraków
Organizator:

Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • seniorzy
  • wolontariat
  • wolontariusze