Przejdź do treści głównej

Tak było na VI OFIP-ie [relacja]

autor(ka): Magda Dobranowska-Wittels
2011-09-19, 10:27
archiwalne
fot. Wojciech Radwański
Od piątku rano do sobotniego popołudnia Uniwersytet Warszawski stał się centrum polskiego życia pozarządowego. Do stolicy zjechali działacze i działaczki z całej Polski, aby wziąć udział w VI Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych. O sprawach sektora dyskutowali podczas sesji plenarnych, branżowych i tematycznych. A mieszkańcom Warszawy zaprezentowali się na Pikniku Organizacji Pozarządowych.

Uczestników VI OFIP-u powitał prof. Andrzej Mencwel, przypominając, że to stowarzyszenia są prawdziwą wolnością i tworzą kulturę demokratyczną (więcej: Prof. Mencwel: Stowarzyszenia są prawdziwą wolnością).

W piątek, 16 września 2011 r., podczas pierwszej sesji plenarnej uczestnicy i uczestniczki VI OFIP-u mogli m.in. zapoznać się z wynikami badań na temat kondycji trzeciego sektora w Polsce i jego relacji z administracją publiczną, dowiedzieć się, jak w praktyce zasady tej współpracy są realizowane w kontaktach z samorządem, rządem i parlamentem oraz raz jeszcze uświadomić sobie, jakie – w tym kontekście – wyzwania stoją przed sektorem, zwłaszcza w kwestiach stanowienia prawa i monitorowania jego wdrażania, tworzenia polityk publicznych, finansowania działalności organizacji (więcej o tym można przeczytać w relacji na żywo: Kondycja sektora i jego otoczenia - bilans ostatnich 3 lat i najważniejsze wyzwania).

Organizatorzy drugiej sesji plenarnej postawili swoim gościom wiele trudnych – przemilczanych do tej pory – pytań. Chcieli się m.in. dowiedzieć, jak mądrze wydawać publiczne pieniądze. Czy idea 1% się udała? Czy wchodzenie trzeciego sektora do polityki to dobry czy zły pomysł? Czy trzeci sektor powinien być głównie profesjonalnym dostawcą usług publicznych czy może powinny być to raczej lokalne spontaniczne wolontarystyczne działania oddolne? I w końcu: czy społecznik jest świętą krową? Padło wiele ciekawych stwierdzeń. Czy uczestnicy debaty odpowiedzieli na te wszystkie pytania? Czy widzowie mogli być usatysfakcjonowani? Przeczytajcie relację na żywo: Przemilczane pytania czyli o rzeczach, które nie są takie proste, jak nam się wydaje.

Redakcja ngo.pl obiecuje, że do tych tematów jeszcze wróci.

Zakończenie piątkowych sesji i spotkań było bardzo emocjonujące: przedstawiciele organizacji pozarządowych mieli okazję usłyszeć, co mają nam do powiedzenia politycy – ci, którzy ubiegają się o nasze głosy w wyborach parlamentarnych (już za miesiąc). Przeczytaj, w relacji na żywo, jak rolę organizacji pozarządowych widzą Jolanta Fedak, Małgorzata Gosiewska, Magdalena Janiszewska, Ryszard Kalisz, Małgorzata Kidawa-Błońska, Janusz Palikot i Paweł Poncyliusz - Debata z przedstawicielami komitetów wyborczych.

VI OFIP to także dziesiątki spotkań branżowych i tematycznych. W piątek uczestnicy i uczestniczki Forum rozmawiali o problemach swoich branż na sesjach przygotowanych dla przedstawicieli organizacji charytatywnych, działających w obszarze wykluczenia społecznego, działających w obszarze edukacji i edukacji obywatelskiej, organizacji ekologicznych, infrastrukturalnych, kulturalnych, działających na rzecz osób dojrzałych i starszych, na rzecz osób niepełnosprawnych, działających w obszarze pomocy rozwojowej, w obszarze rynku pracy i aktywizacji zawodowej, prawoczłowieczych, działających na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego, organizacji sportowych i działających w obszarze turystyki, działających w obszarze zdrowia oraz działających na rzecz bezpieczeństwa publicznego. W sobotę spotykali się na sesjach tematycznych, aby podyskutować m.in. o źródłach finansowania (publicznych i pozapublicznych), o przyszłości PO FIO i funduszy europejskicho współpracy z biznesem i z samorządami, o fundraisingu, o budowaniu wizerunku organizacji, o wolontariacie, nowych technologiach, przywództwie w organizacjach, organizacjach rzeczniczych, o korzeniach III sektora i wielu innych ciekawych tematach.

A po dyskusjach odprężenia szukali na Pikniku Organizacji Pozarządowych. Wraz z setkami warszawiaków, którzy przyszli w ten słoneczny dzień na Krakowskie Przedmieście odkrywali różnorodność pozarządowego świata. Przechadzając się między licznymi, kolorowymi stoiskami mieli okazję spotkać także Prezydenta Bronisława Komorowskiego, który wraz z małżonką odwiedził świętujące organizacje. Jak było na Pikniku trudno opisać słowami – lepiej zajrzeć do naszej galerii: Piknik na Krakowskim Przedmieściu.

Jak było na VI OFIP-ie – także niełatwo krótko opisać. Nie brakowało ważnych tematów, gorących dyskusji. Jedni dowiadywali się nowych rzeczy, drudzy – porządkowali wiedzę, jeszcze inni – zadawali trudne pytania. A Wam – jak się podobało? Co Wam dało to spotkanie? Prosimy o opinie i komentarze.

Jakub Wygnański – spiritus movens dotychczasowych edycji OFIP-u- zapowiedział, że to być może było ostatnie Forum w takiej formule. Rozwiązuje się bowiem Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych – główny organizator OFIP-ów, a poza tym także inspirator i inicjator wielu istotnych dla sektora projektów (w tym także portalu ngo.pl). Czy spotkamy się zatem za trzy lata? Czy takie spotkania są waszym zdaniem potrzebne? W jakiej formule powinny się odbywać? Zapraszamy do komentowania.


Źródło: inf. własna (ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Forum Inicjatyw BARDZO Samorządowych ~alert 19.09.2011, 06:44 Sto procent prawdy a propos lobbingu samorządowego, co to miało być i dla kogo ? Kurs podstawowy dla samorządowców o tym co to ngo ? Udawanie, że wszystko jest cudownie, zero wzorców zachodnich, gratuluję "ukierunkowania" na mniejsze ngosy, które nie są w systemówkach ... i braku nastawienia na realne problemy. Piknik przyjemny. Koniecznie trzeba zmienić formułę, bo to idzie w bardzo złym kierunku. Opowieści p. Poncyliusza o harcerstwie... no coments. ODPOWIEDZ
  • Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Samorządowych ~ 19.09.2011, 02:43 nie mogę oprzeć się wrażeniu, że tegoroczny OFIP był imprezą samorządowców, albo przynajmniej imprezą z silnym lobbingiem samorządowym. Na każdej z kolejnych sesji próbowano mnie przekonać do tego, że to samorządy lepiej wspierają organizacje pozarządowe niż organizacje infrastrukturalne...zatrważające! ODPOWIEDZ
  • Wielkie brawa dla organizatorów OFIPu :) ~uczestniczka 19.09.2011, 02:41 Jestem pod wielkim wrażeniem organizacji konferencji i pikniku, coś niesamowitego :) czy będzie możliwość obejrzenia gdzieś wszystkich zdjęć z OFIPu, bo pstrykania przez media było sporo, a na stronie jest ich tak malutko :) Pozdrowienia :) ODPOWIEDZ
  • świetny OFiP ~a. 19.09.2011, 06:48 To był najlepszy OFiP na jakim byłam - a mam ich za sobą kilka. Świetna organizacja, różnorodność tematów, w większości merytoryczna i rzeczowa dyskusja podczas spotkań warsztatowych, sesyjnych itd., świetny piknik organizacji na Krakowskim Przedm. Brawo!!!! ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • demokracja
  • organizacje wspierające
  • społeczeństwo obywatelskie
  • współpraca z administracją