Przejdź do treści głównej

Rybnik. Budżet partycypacyjny w Polsce

autor(ka): Emil Nagalewski
2010-10-14, 16:24
archiwalne
Orzepowice i Boguszowice Osiedle to pierwsze dzielnice w Polsce, w których testowano założenia budżetów partycypacyjnych. Konferencja podsumowująca rybnicki eksperyment rozpocznie się 19 października 2010 o godzinie 11.30 w Auli Uniwersytetu Śląskiego. Wstęp wolny.

Budżet partycypacyjny polega na tym, że mieszkańcy miasta poprzez cykliczne spotkania sąsiedzkie, osiedlowe czy nawet ogólnomiejskie zebrania tematyczne (poświęcone np. edukacji czy ochronie zdrowia), ustalają jakie inwestycje powinny być zrealizowane w ich najbliższym otoczeniu. Podczas zebrań mają możliwość dzielenia się swoimi pomysłami na rozwiązanie problemów i decydowania o tym, co i gdzie ma być budowane lub remontowane.

Część budżetu, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy, jest różna w zależności od miasta. Może to być cały budżet inwestycyjny, jak to ma miejsce w brazylijskim Porto Alegre, bądź 1-2% budżetu inwestycyjnego, jak w przypadku niektórych miast europejskich.

Rybnicki eksperyment został przeprowadzony przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społeczny CRIS w ramach projektu „Dwa bieguny – różne krańce miasta, różni obywatele”. Konferencję wraz z CRIS organizuje Rada Dzielnicy Boguszowice Osiedle oraz Rada Dzielnicy Orzepowice.


Wiadomość pochodzi z serwisu regionalnego slask.ngo.pl
Źródło: Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS
Miejsce: Rybnik
Data wydarzenia: 2010-10-19
Organizator:

Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS

Adres:

Kampus-ul. Rudzka 13a Rybnik,

Tel.:

32 7395512 w.103

Faks:

32 7395512 w.106

E-mail:

cris@cris.org.pl

Www:

http://www.cris.org.pl/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • partnerstwo
  • współpraca z administracją