Przejdź do treści głównej

OPP: Czy wysyłać podziękowania za przekazanie 1%?

autor(ka): Aneta Krawczyk, Radosław Skiba
2010-09-06, 12:46
archiwalne
Nasza organizacja, mająca status OPP, otrzymała z urzędu skarbowego dane osobowe podatników, którzy przekazali nam swój 1%. Czy ten zbiór trzeba zarejestrować w GIODO? Co można, a czego nie można z nim zrobić?

Każda organizacja pożytku publicznego może otrzymać z urzędu skarbowego (nawet jeśli nie jest to jej do niczego potrzebne), dane osobowe podatników, którzy przekazali jej 1% swojego podatku. Zgodnie z przepisami przetwarzaniem danych jest wykonywanie jakichkolwiek operacji na danych osobowych, a nawet samo ich zbieranie, czy przechowywanie. Dlatego też, jeżeli organizacja, która otrzymała listę podatników, którzy na jej rzecz przekazali 1% swojego podatku, taką listę sobie zatrzyma „odłoży do szuflady”, w sensie prawnym będzie przetwarzała dane osobowe. Wydaje się, że jeżeli organizacja nie chce „przetwarzać” tych danych musi taką listę zniszczyć i to najlepiej komisyjnie, sporządzając protokół z jej zniszczenia lub usunąć część danych, tak aby nie pozwalały one na identyfikację osób z listy (można np. usunąć nazwiska i adresy pozostawiając tylko imiona, nazwy miejscowości wysokość przekazanych kwot). Takie częściowe dane mogą służyć np. do celów i statystycznych, jeżeli organizacja chce wiedzieć czy otrzymuje 1% od osób z dużych czy małych miejscowości, kobiet czy mężczyzn, itp.

Czy OPP może wysłać podatnikom podziękowania za przekazanie jej 1%?

Czy zgoda, którą wyraża podatnik w formularzu podatkowym może być traktowana jako zgoda na przetwarzanie jego danych osobowych przez OPP? Zdaniem GIODO (opinię na ten temat załączamy obok) zgoda na przekazanie danych osobowych nie oznacza zgody na ich przetwarzanie przez organizację. Jakkolwiek zgoda wyrażana przez podatnika dotyczy przekazania dotyczących go danych przez naczelnika urzędu skarbowego organizacji pożytku publicznego, to jednocześnie z treści „cel szczegółowy 1%” nie można domniemywać celów przetwarzania tych danych przez organizację pożytku publicznego. Wykorzystanie tej zgody do kontaktu z podatnikiem, np. w celu wysłania mu podziękowań według GIODO nie jest zgodne z prawem.
 
***
Komentarz prawnika – Radosława Skiby
Rozumiem argumentację GIODO, ale uważam, że jest zbyt formalistyczna, a za mało odwołuje się do celu interpretowanych przepisów oraz treści zgody wyrażanej przez podatnika. Wydaje się, iż można bronić poglądu, że organizacja ma prawo wysyłać podziękowania podatnikom, których dane za ich zgodą otrzymała. Świadczy o tym zakres danych, na przekazanie których podatnik wyraża zgodę. Choć rzeczywiście z oświadczenia zawartego w PIT nie wynika wyraźnie cel i zakres zgody podatnika na przetwarzanie danych, to warto zauważyć, że zgoda dotyczy również adresu podatnika. Jeżeli podatnik wyraża zgodę na podanie organizacji swojego adresu, to moim zdaniem można zasadnie zakładać, że zgadza się na otrzymanie drogą korespondencyjną np. podziękowania. Nie oznacza to, że można wysyłać materiały reklamowe, ponieważ nie można domniemywać, że każdy kto zgadza się na przekazanie organizacji swojego adresu zgadza się na otrzymywanie od niej materiałów reklamowych.
Niemniej jednak należy pamiętać o bardziej restrykcyjnej wykładni przepisów prezentowanej przez podmiot powołany do ochrony danych osobowych, a więc GIODO. Dlatego też należy z otrzymanymi danymi osobowymi postępować bardzo ostrożnie i jeżeli nie jest to niezbędne, nie gromadzić ich i nie wykorzystywać.
 
PODSTAWA PRAWNA
  • Ustawa z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883 z późn. zm.)

Więcej o ochronie danych osobowych piszemy w serwisie poradnik.ngo.pl: poradnik.ngo.pl/x/468680


Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • W odpowiedzi na powyższe ~anna 30.09.2010, 07:35 Urząd sam przesyła te dane. Ale tylko te, których właściciele zaznaczyli rubrykę, w której na udostępnienie danych pozwolili. Pozdrawiam,Anna ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz Pytanie o 1% ~Joanna Sosnowska 15.09.2010, 09:22 Czy urzędy skarbowe same przekazują listy osób, które wpłaciły na rzecz organizacji 1% czy to organizacja powinna zwrócić się z prośbą o te dane do urzędów skarbowych(w naszej organizacji 1% napłynął z kilkanastu urzędów)? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • 1%
  • pożytek publiczny
  • prawo