Przejdź do treści głównej

Teatr online

autor(ka): Paulina Capała
2009-11-09, 11:00
archiwalne
”Odpoczywanie” (fot. Przemek Sieraczyński).
Zaczęło się od Wyspiańskiego i zamontowanego na dachu kościoła ewangelickiego w Srebrnej Górze nadajnika sieci internetowej. Skończyło na interaktywnym spektaklu zrealizowanym częściowo w wirtualnym świecie.

– Ogłosiliśmy akcję nadsyłania własnych rekonstrukcji portretów z cyklu „Dzieci” Stanisława Wyspiańskiego. Ludzie z najodleglejszych zakątków Polski przesyłali nam fotografie i rysunki swoich dzieci upozowanych na „Helenkę” lub „Dziewczynkę z wazonem”. Poczuliśmy, że internet ma niesamowitą siłę rażenia. Okazało się, że za jego pośrednictwem można z teatrem dotrzeć do różnych ludzi, niekoniecznie tylko pasjonatów – wspomina Paweł Passini, reżyser związany ze Stowarzyszeniem Chorea, pomysłodawca projektu teatru internetowego.

Passini przygotował w Srebrnej Górze (woj. dolnośląskie) w grudniu 2008 r. interaktywny spektakl „Odpoczywanie”, którego premierę za pośrednictwem internetu mogli oglądać nie tylko internauci, ale także publiczność festiwalu „Wyspiański wyzwala”, zgromadzona w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.
W tym okresie Srebrną Górę objęto programem internetyzacji. Gminny serwer i antenę przekazującą sygnał zbiorczy zainstalowano na dachu najwyższego budynku – zabytkowego kościoła ewangelickiego, który przez 30 lat funkcjonował jako lokal „Pod Aniołkiem” oferujący m.in. pokoje na godziny; a który niedawno został odzyskany przez gminę i przekształcony w siedzibę teatru Chorea.
Premiera i co dalej
Realizacja „Odpoczywania” autorstwa Wyspiańskiego miała zresztą swój wymiar symboliczny. To właśnie ten dramaturg, jako pierwszy postulował użycie projekcji filmowej w spektaklu. Rozumiał, że teatr powinien korzystać z nowych mediów, iść z duchem czasu, otwierać się na nowe metody prowadzenia narracji.
NeTTheatre nawiązuje do okresu świetności Teatru Telewizji, kiedy to miał on wielomilionową oglądalność,. Wtedy spektakle grano na żywo, a ekran był tylko środkiem przekazu. Wyczuwalne było napięcie, które towarzyszy oglądaniu przedstawienia w teatrze. Czuło się obecność widza. 
– „Odpoczywanie” powstawało w sennej atmosferze Srebrnej Góry. Praca nad spektaklem w takim miejscu daje możliwość wyciszenia się. Zatrzymania. Teatr prowincjonalny ma właściwie tylko jedną wadę, premiera wyczerpuje pulę widowni. Stąd pomysł przeniesienia go w świat wirtualny i chęć stworzenia przestrzeni do spotkania z szeroką publicznością – tłumaczy Passini.
Spektakl można zobaczyć na www.nettheatre.pl lub odebrać w komórce na wap.nettheatre.pl. Rejestrowany przez kilka kamer jednocześnie i komentowany na żywo przez internautów wychodzi poza schemat „nadawca-odbiorca”. 
– Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy także grupę miejscowych dzieci. Zależy nam na tym, żeby na różne sposoby angażować w naszą pracę społeczność lokalną. Chcemy w ten sposób budować przestrzeń do spotkania z teatrem, wyjść poza schemat elitarnego kręgu odbiorców – deklaruje Paweł Passini. 
Co dalej? Teatr
NeTTheatre realizuje kolejne projekty. W pokazywanym niedawno w Lublinie „Tehillim/Psalmy” do współpracy przy tworzeniu warstwy dźwiękowej spektaklu zaproszono ludzi niesłyszących. Pomysłodawcy uważają, że teatr internetowy ma szansę stać się przełomowym wydarzeniem w świecie nowych mediów – poligonem, dającym szanse testowania kompleksowych rozwiązań hard i software'owych dla artystów performatywnych. Przepisem na teatr otwarty.
Obecna siedziba neTTheatre – Teatru w Sieci Powiązań mieści się w Teatrze Centralnym Centrum Kultury w Lublinie. 

Więcej: www.chorea.com.pl oraz www.nettheatre.pl.

Na zdjęciu: "Odpoczywanie" (fot. Przemek Sieraczyński).


Źródło: dwumiesięcznik gazeta.ngo.pl nr 06(66)2009
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Teatr Buffo na żywo w internecie! ~jankes 18.05.2010, 01:36 Słyszeliście o tym projekcie:http://www.strefam.tv/spektakle_buffo/32/ ? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • nowe technologie