Przejdź do treści głównej

Uroczyska Pogranicza. Międzynarodowy obóz wolontariacki

autor(ka): Krzysztof Gorczyca
2008-06-09, 14:10
archiwalne
„Uroczyska Pogranicza”, trzytygodniowy obóz wolontariacki, Sobibór nad Bugiem, Urszulin i okolice (Polska), 17 sierpnia – 6 września 2008.
Jeśli interesujesz się historią, kulturą tradycyjną, sztuką lub dziennikarstwem, chcesz nauczyć się czegoś nowego i pomóc w ratowaniu ginącego dziedzictwa kulturowego, zapraszamy do udziału w międzynarodowym work-campie „Uroczyska Pogranicza”.

Wolontariusze z Polski, Niemiec, Białorusi i Ukrainy uczestniczyć będą w pracach remontowych, porządkowych i inwentaryzacyjnych na niszczejących zabytkowych cmentarzach prawosławnych i ewangelickich m.in. w Sobiborze, Andrzejowie Wytycznie na polsko-ukraińsko-białoruskim pograniczu. Będzie to praca fizyczna, chwilami być może ciężka, prowadzona z użyciem wybranych technik konserwatorskich. Ponadto uczestnicy, wędrując po regionie, w zespołach lub indywidualnie przygotują własne prace audiowizualne (film, audycja dźwiękowa, fotografia, fotoreportaż, tekst), inspirowane wybranym wątkiem lokalnej historii i kultury. Pomogą w tym warsztaty fotograficzne i filmowe (praca z kamerą i podstawy montażu), prowadzone przez doświadczonych artystów, oraz seminarium historyczne. Będzie można także wziąć udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego – pieśni polskich i ukraińskich.

Zapraszamy chętnych z Polski, Ukrainy, Białorusi i Niemiec w wieku 18-28 lat.

Oczekujemy uczestnictwa w całym obozie. Ze względu na międzynarodowy charakter grupy ważna jest minimum podstawowa znajomość języka angielskiego.

Zapewniamy noclegi, wyżywienie wegetariańskie, ubezpieczenie, transport na miejscu, materiały i narzędzia do pracy, asystę językową oraz pomoc w uzyskaniu wiz. Zwracamy koszty przejazdu w dwie strony i opłaty wizowe.

Własny sprzęt foto/audio/video mile widziany.

Ilość miejsc ograniczona.

Bliższe informacje
Towarzystwo dla Natury i Człowieka
ul. Głęboka 8A 20-612 Lublin
Chętnych z Ukrainy prosimy o zgłoszenia mailowe na 2 adresy: .

Projekt realizowany jest w ramach programu Wolontariat dla Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego, prowadzonego przez Fundację Batorego i Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”.


Zachodnie Polesie, obszar bagien, dzikich jezior, odciętych od świata leśnych osad, do drugiej wojny światowej było również terytorium współegzystencji wielu narodowości, kultur i wyznań: żydowskich mieszkańców miasteczek, niemieckich kolonistów, prawosławnych i katolików. W latach 30. i 40. ub. wieku ziemie te były areną wydarzeń, które całkowicie niemal „przemieliły” tę kulturową mozaikę. Wydarzeń, które niejednokrotnie trudno jednoznacznie opisać: burzenie prawosławnych świątyń, hitlerowskie ludobójstwo, którego symbolem jest obóz zagłady w Sobiborze, konflikt polsko-ukraiński, przymusowe wysiedlenia, które dotknęły wszystkie właściwie narodowości, działalność antykomunistycznej partyzantki, do dziś skrajnie różnie oceniana, czego wyrazem są stojące obok siebie pomniki o przeciwstawnej wymowie... Po dawnych mieszkańcach pozostały nieliczne pamiątki, wśród nich zapomniane cmentarze – oddalone od zabudowy, zarośnięte lasem, zdewastowane, ale kryjące tajemnicze piękno: dzieła sztuki, trudne do odczytania inskrypcje. Prawdziwe uroczyska.

Projekt realizowany jest w ramach programu Wolontariat dla Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego, prowadzonego przez Fundację Batorego i Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” oraz przy wsparciu Programu RITA Fundacji Edukacja dla Demokracji ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Miejsce: Sobibór nad Bugiem, Urszulin
Data wydarzenia: od 2008-08-17 do 2008-09-06
Organizator:

Towarzystwo dla natury i Człowieka

Adres:

Głęboka 8a Lublin, 20-612 ,

Tel.:

0817437104

Faks:

0817437104

E-mail:

oikos@eko.lublin.pl

Www:

http://www.ekolublin.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność międzynarodowa
  • historia
  • hobby, zainteresowania
  • młodzież
  • tradycja
  • wolontariat
  • wolontariusze