Przejdź do treści głównej

Uroczyska Pogranicza. Międzynarodowy obóz wolontariacki

autor(ka): Krzysztof Gorczyca
2008-06-09, 14:10
„Uroczyska Pogranicza”, trzytygodniowy obóz wolontariacki, Sobibór nad Bugiem, Urszulin i okolice (Polska), 17 sierpnia – 6 września 2008.
Jeśli interesujesz się historią, kulturą tradycyjną, sztuką lub dziennikarstwem, chcesz nauczyć się czegoś nowego i pomóc w ratowaniu ginącego dziedzictwa kulturowego, zapraszamy do udziału w międzynarodowym work-campie „Uroczyska Pogranicza”.

Wolontariusze z Polski, Niemiec, Białorusi i Ukrainy uczestniczyć będą w pracach remontowych, porządkowych i inwentaryzacyjnych na niszczejących zabytkowych cmentarzach prawosławnych i ewangelickich m.in. w Sobiborze, Andrzejowie Wytycznie na polsko-ukraińsko-białoruskim pograniczu. Będzie to praca fizyczna, chwilami być może ciężka, prowadzona z użyciem wybranych technik konserwatorskich. Ponadto uczestnicy, wędrując po regionie, w zespołach lub indywidualnie przygotują własne prace audiowizualne (film, audycja dźwiękowa, fotografia, fotoreportaż, tekst), inspirowane wybranym wątkiem lokalnej historii i kultury. Pomogą w tym warsztaty fotograficzne i filmowe (praca z kamerą i podstawy montażu), prowadzone przez doświadczonych artystów, oraz seminarium historyczne. Będzie można także wziąć udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego – pieśni polskich i ukraińskich.

Zapraszamy chętnych z Polski, Ukrainy, Białorusi i Niemiec w wieku 18-28 lat.

Oczekujemy uczestnictwa w całym obozie. Ze względu na międzynarodowy charakter grupy ważna jest minimum podstawowa znajomość języka angielskiego.

Zapewniamy noclegi, wyżywienie wegetariańskie, ubezpieczenie, transport na miejscu, materiały i narzędzia do pracy, asystę językową oraz pomoc w uzyskaniu wiz. Zwracamy koszty przejazdu w dwie strony i opłaty wizowe.

Własny sprzęt foto/audio/video mile widziany.

Ilość miejsc ograniczona.

Bliższe informacje
Towarzystwo dla Natury i Człowieka
ul. Głęboka 8A 20-612 Lublin
Chętnych z Ukrainy prosimy o zgłoszenia mailowe na 2 adresy: .

Projekt realizowany jest w ramach programu Wolontariat dla Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego, prowadzonego przez Fundację Batorego i Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”.


Zachodnie Polesie, obszar bagien, dzikich jezior, odciętych od świata leśnych osad, do drugiej wojny światowej było również terytorium współegzystencji wielu narodowości, kultur i wyznań: żydowskich mieszkańców miasteczek, niemieckich kolonistów, prawosławnych i katolików. W latach 30. i 40. ub. wieku ziemie te były areną wydarzeń, które całkowicie niemal „przemieliły” tę kulturową mozaikę. Wydarzeń, które niejednokrotnie trudno jednoznacznie opisać: burzenie prawosławnych świątyń, hitlerowskie ludobójstwo, którego symbolem jest obóz zagłady w Sobiborze, konflikt polsko-ukraiński, przymusowe wysiedlenia, które dotknęły wszystkie właściwie narodowości, działalność antykomunistycznej partyzantki, do dziś skrajnie różnie oceniana, czego wyrazem są stojące obok siebie pomniki o przeciwstawnej wymowie... Po dawnych mieszkańcach pozostały nieliczne pamiątki, wśród nich zapomniane cmentarze – oddalone od zabudowy, zarośnięte lasem, zdewastowane, ale kryjące tajemnicze piękno: dzieła sztuki, trudne do odczytania inskrypcje. Prawdziwe uroczyska.

Projekt realizowany jest w ramach programu Wolontariat dla Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego, prowadzonego przez Fundację Batorego i Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” oraz przy wsparciu Programu RITA Fundacji Edukacja dla Demokracji ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Miejsce: Sobibór nad Bugiem, Urszulin
Data wydarzenia: od 2008-08-17 do 2008-09-06
Organizator:

Towarzystwo dla natury i Człowieka

Adres:

Głęboka 8a Lublin, 20-612 ,

Tel.:

0817437104

Faks:

0817437104

E-mail:

oikos@eko.lublin.pl

Www:

http://www.ekolublin.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

tagi

  • działalność międzynarodowa
  • historia
  • hobby
  • młodzież
  • tradycja
  • wolontariat
  • wolontariusze
Sekcja +

Tylko "organizacje-przedsiębiorcy" składają sprawozdanie do KRS

Monika Chrzczonowicz, poradnik.ngo.pl
Stowarzyszenie lub fundacja, które są zarejestrowane w KRS, ale nie prowadzą działalności gospodarczej, nie składają sprawozdania finansowego do KRS. Obowiązek ten dotyczy tylko przedsiębiorców. Ekspertka Informatorium wyjaśnia, z czego to wynika.
Sekcja +

Fundacja OPP: dwa obowiązkowe sprawozdania merytoryczne

Aneta Krawczyk, poradnik.ngo.pl
Fundacje mające status organizacji pożytku publicznego (OPP) mają więcej obowiązków sprawozdawczych niż inne organizacje. Oprócz sprawozdania merytorycznego, składanego do „swojego” ministra, muszą też opublikować na stronie internetowej ministra pracy sprawozdania związane z posiadaniem statusu OPP.