Przejdź do treści głównej

Wysłuchanie o pożytku

autor(ka): Magda Dobranowska-Wittels
2007-08-09, 10:55
archiwalne
4 września 2007 w Sejmie odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zainteresowanie udziałem w wysłuchaniu można zgłaszać do 25 sierpnia 2007 r.

Projekt nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jest już po pierwszym czytaniu w sejmowej Komisji Polityki Społecznej. Na posiedzeniu Komisji podjęto decyzję, aby po wakacjach odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie tego projektu.

Z wnioskiem o zorganizowanie wysłuchania publicznego w sprawie nowelizacji ustawy wystąpił poseł Sławomir Piechota (PO), wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Poparł go także przewodniczący tego zespołu, Marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz oraz kilkunastu posłów Komisji Polityki Społecznej.

- Zbieranie podpisów pod wnioskiem zacząłem kilka dni przed posiedzeniem Komisji, kilku zaś posłów udało mi się przekonać tuż przed rozpoczęciem posiedzenia. W sumie podpisało się 14 posłów – mówi Sławomir Piechota. - To wystarczyło, żeby przekonać niechętnych wysłuchaniu, aby nie próbowali odrzucić tej propozycji.

Wśród „nieprzekonanych” byli m.in. przewodniczący i wiceprzewodniczący Komisji, posłowie Rajmund Moric (Samoobrona) i Tadeusz Cymański (PiS), którzy uważali, że to znacznie przedłuży proces legislacyjny. Proponowali, aby zaprosić przedstawicieli organizacji na kolejne posiedzenie Komisji, na którym będzie rozpatrywany projekt.

– Tylko, że wtedy organizacje są na prawach gości i nie mają możliwości swobodnego i samodzielnego zgłaszania uwag, chyba, że zostaną o to poproszone przez przewodniczącego lub któregoś z posłów – mówi poseł Piechota. – Przekonywałem także, że choć zmiana ustawy jest od dawna niecierpliwie oczekiwana, to jednak lepiej jeśli wskutek wysłuchania publicznego, prace nad nią potrwają miesiąc dłużej, ale w efekcie będzie prawo zgodne z rzeczywistymi doświadczeniami. A na pewno stworzy to szansę, żeby poprawić przepisy tak, aby odpowiadało potrzebom najbardziej zainteresowanych – organizacji i samorządów.

Termin wysłuchania publicznego wyznaczono na dzień przed pierwszym, powakacyjnym posiedzeniem sejmu, czyli we wtorek 4 września 2007. Odbędzie się w Sali kolumnowej Sejmu, a rozpocznie o godz. 11.00.

Organizacje i osoby zainteresowane udziałem w wysłuchaniu muszą to w odpowiedni sposób zgłosić. Mają na to czas do 25 sierpnia 2007. Należy wejść na stronę internetową Sejmu i znaleźć tam zakładkę „Lobbing i wysłuchanie publiczne” (http://www.sejm.gov.pl/lobbing/lobbing1.html). Następnie należy kliknąć w link „formularz zgłoszenia do Marszałka Sejmu chęci udziału w wysłuchaniu publicznym” (http://www.sejm.gov.pl/lobbing/lobbing_formularz.pdf), wypełnić znajdujący się pod tym adresem wzór urzędowego formularza zgłoszenia zainteresowania pracami nad projektem ustawy, a na końcu odesłać wypełniony formularz na adres:

Kancelaria Sejmu
Gabinet Marszałka Sejmu
ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa
tel. +48 (22) 694 10 54
fax +48 (22) 694 19 03.

Na podstawie zgłoszeń zostanie ustalona lista osób, które będą wpuszczone 4 września 2007 do Sali Kolumnowej Sejmu. Od tego, ile będzie zgłoszeń zależeć będzie także limit czasowy przeznaczony na każde wystąpienie.

Sławomir Piechota radzi, aby zgłaszać szczegółowe uwagi do projektu.
- Co dopisać do ustawy, a co z niej wykreślić. Podkomisja do spraw nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego powinna odnieść się do każdego zgłoszonego wniosku – im bardziej będzie on konkretny, tym łatwiej będzie na niego odpowiedzieć. Ale ogólne opinie też mogą być przydatne – szczególnie posłom podczas dalszych prac nad projektem.

Więcej informacji o procedurze wysłuchania publicznego można znaleźć na stronie: http://www.sejm.gov.pl/lobbing/lobbing1.html

Ogłoszenie o wysłuchaniu publicznym w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (druk 1810) oraz projekt ustawy znajdują się pod adresem: http://www.sejm.gov.pl/lobbing/wys_pub.htm .


Źródło: inf. własna
Miejsce: Warszawa
Data wydarzenia: 2007-09-04
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • O co chodzi z tą nagonką !? ~ngo 16.08.2007, 10:41 Już któryś raz namolnie namawiacie do zgłaszania wniosków w ramach wysłuchania publicznego. W efekcie zgłaszane są żenujące wnioski, które nie zawierają nawet podstsawowych danych, niezbędnych żeby zrozumieć po co ktoś w ogóle go składa. Prace na ustawą to nie piknik czy fajerwerki, tam trzeba mieć jeszcze coś konkretnego i rozsądnego do powiedzenia. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • organizacje wspierające
  • polityka społeczna
  • pożytek publiczny
  • prawo
  • rzecznictwo, lobbing
  • społeczeństwo obywatelskie
  • współpraca z administracją