Przejdź do treści głównej

"Federalizacja to skuteczne narzędzie do zamian, których jedna organizacja w pojedynkę nie może przeprowadzić" [wywiad]

autor(ka): Grzegorz Matczuk
2005-11-30, 15:00
archiwalne
21 listopada redakcja serwisu wielkopolska.ngo.pl przeprowadziła rozmowę Wojciechem Zarzyckim - prezesem Ogólnopolskiego Związku na rzecz Integracji Społecznej OZIS, na temat tworzenia Federacji/Reprezentacji Wielkopolskich Organizacji Pozarządowych.

Redakcja: Co to jest właściwie federalizacja?
Wojciech Zarzycki
: Na co dzień walczymy o sprawy, którymi zajmują się nasze organizacje i inicjatywy. W wielu rozmowach przejawia się poczucie świadomości osób zaangażowanych w sektor obywatelski - istnieje poczucie "my". Natomiast za mało mamy rozwiniętych struktur pozwalających na zmianę na poziomie systemowym- regionalnym, krajowym etc. Federalizacja do dla mnie skuteczne narzędzie do zamian, których jedna organizacja w pojedynkę nie może przeprowadzić.

Jakie korzyści może mieć mała, lokalna organizacja spoza Poznania dzięki przystąpieniu do Federacji?
Ja mam luksus pracowania zawodowo na co dzień w organizacji. Wiele osób prowadzi swoje działania społeczne „po godzinach”, ale nawet osoby pracujące na co dzień w NGO-sach mają natłok tylu informacji związanych z różnymi obszarami ważnymi dla ich organizacji, że nie mogą ich wszystkich przerobić, nie mówiąc o czasie dotyczącym refleksji jak daną informacje wykorzystać na rzecz ich rozwoju. Sądzę, że aby federacja realnie odpowiadała na potrzebny organizacji obywatelskich – zwłaszcza tym małych powinna wspomagać budowę infrastruktury organizacji (np. dostęp do informacji – ciągle jest zbyt dużo organizacji które podlegają „e-wykluczeniu”). Ale z drugiej strony należy myśleć co organizacja może dać federacji. I tak postawiona sprawa powoduje że środowisko organizacji które zajmuje stanowisko w poważnych, konkretnych zmianach jest silnym partnerem mogącym powodować naciska na samorządy lub inne struktury – a więc wkład pracy włożony przez organizacje wraca do nich ze zwielokrotnioną siłą.

Co zmieni powołanie dodatkowego "ciała" w środowisku wielkopolskich organizacji pozarządowych? kto będzie reprezentował federację na zewnątrz? jak będą podejmowane decyzje?
Myślę, że nie należy myśleć kategoriami „dodatkowego ciała”, ale zastanowić się jakie elementy systemu już są (lepiej lub gorzej funkcjonujące obecnie) na Sejmik Organizacji Pozarządowych i starać się łączyć raczej to co już jest. Powstanie nowego ciała nie rozwiąże problemów automatycznie. Trzeba będzie wspólnie odpowiedzieć na pytanie jak podejmować wspólnie decyzje, jaką wspólną politykę prowadzić – pracy co niemiara….

Kiedy federacja powinna się zarejestrować?
Jestem przekonany, że aby pomyśleć o rejestracji federacji lub reaktywowaniu starszej struktury (np. Sejmik Organizacji Pozarządowych) musimy sobie szczerze odpowiedzieć czy skutecznie dotarliśmy do wszystkich potencjalnych środowisk w Wielkopolsce, które byłyby tym zainteresowane. To jest punkt wyjścia do dalszej dyskusji.

Z jakich doświadczeń innych federacji w Polsce radziłby Pan skorzystać tej tworzonej obecnie?
Chyba wszyscy nie mamy w pełni wystarczających doświadczeń w federalizacji w Polsce. Bardzo podoba mi się model pracy EAPN (Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu www.eapn.org/code/en/hp.asp), która skupia wiele sieci narodowych, ale życie tego związku nie skupia się wokół spraw biura w Brukseli, lecz wokół spraw którymi żyją poszczególne narodowe organizacje. Jest to oczywiście ciut inny poziom spraw.

Gdzie będzie znajdowała się siedziba tej federacji?
Osobiście nie mam pomysłu na konkretny adres, ale siedziba powinna być w centrum np. Poznania, tak aby podkreślić status sektora. Do tej pory, jeżeli już mieliśmy osobne biura, to były one "pochowane" w piwnicach, suterynach i innych nieatrakcyjnych miejscach, w przeciwieństwie do budynków administracji czy biznesu. Jeżeli jednak mówimy o Wielkopolsce to oddziały biur powinny być np. w powiatach, tak aby dostępność dla organizacji była jak największa.

Z czego będzie finansowana?
To jeden z podstawowych problemów, ale nie najważniejszy. Mam nadzieję, że pojawią się granty np. z puli funduszy norweskich lub z innych źródeł. Na dzień dzisiejszy nie znamy chyba szczegółów. Co prawda powinny być składki członkowskie, ale raczej symboliczne, bo z doświadczenia wiem, że nasze organizacje są po prostu biedne.

Czy ułatwi to współpracę z samorządem?
Jestem o tym przekonany. Silna federacja pozwoli na prowadzenie własnej polityki społecznej na odpowiednim poziomie merytorycznym i ze zdeterminowanym podejściem do rozwiązywania problemów.


Źródło: PISOP
Miejsce: Poznań
Data wydarzenia: 2005-11-30
Organizator:

Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP

Adres:

ul. Marcinkowskiego 17 Leszno ul. Wieniawskiego 5/9 Poznań, 61-712 ,

Tel.:

(065)520-78-86 , lub (061)853-68-05 w.360

Faks:

(065)520-78-86 , lub (061)853-68-05 w.360

E-mail:

pisop@pisop.org.pl

Www:

http://www.pisop.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • federalizacja, sieciowanie
  • organizacje wspierające
  • polityka społeczna
  • społeczeństwo obywatelskie