Przejdź do treści głównej

Forum Młodych Dyplomatów obserwuje wybory parlamentarne w Estonii

autor(ka): Forum Młodych Dyplomatów
2015-02-26, 11:17
archiwalne
Już 1 marca odbędą się wybory parlamentarne w Estonii. Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów wyrusza, aby je obserwować.

Misje Obserwacji Wyborów to jeden z wielu projektów, które realizuje stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów. Samo stowarzyszenie powstało w 2002 roku i zrzesza studentów oraz absolwentów, którzy swoją przyszłość łączą z prac w środowisku międzynarodowym i mają sprecyzowane ambicje zawodowe. Naszą misją jest kreowanie liderów, którzy zapewnią silną pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Jesteśmy obecni w postaci Przedstawicielstw Regionalnych FMD w Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście i Warszawie.

W ramach swojej działalności realizujemy projekty, między innymi: Kluby Dyskusyjne FMD – otwarte dyskusje na bieżące tematy międzynarodowe w języku angielskim, Inspiracje Kawowe – kameralne spotkania z przedstawicielami polskiej służby cywilnej i zagranicznej, członkami korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce oraz ekspertami z dziedziny stosunków międzynarodowych oraz projekt Młodzi Obserwatorzy Wyborów – obserwowanie wyborów w danym kraju oraz przybliżanie jego sytuacji polityczno-społecznej.

Tym razem Młodzi Obserwatorzy FMD jadą do Estonii. Sama misja ma charakter szkoleniowy, a każdy z 14-osobowego zespołu pełni swoją określoną funkcję, np. analityka politycznego lub mniejszości narodowych. Obecnie sytuacja przedwyborcza jest niespokojna, ze względu na napięte stosunki estońsko-rosyjskie. W tym nieco ponad milionowym kraju około 30% mieszkańców to mniejszość rosyjska. Materiały kampanii wyborczej są zatem tworzone w obu językach. Mniejszość ta ma prawa wyborcze czynne i bierne, aczkolwiek wśród nich znajdują się także bezpaństwowcy, którzy takich praw nie posiadają. W niedzielę obywatele wybiorą swoich 101 przedstawicieli do Riigikogu - estońskiego parlamentu, wybierając spośród 872 kandydatów z 10 partii politycznych. Ciekawostką jest fakt, że w tym kraju można oddać głos za pomocą… Internetu. Główne partie to Estońska Partia Centrum, Estońska Partia Reform, Koalicja Pro Parta i Partia Res Publica.

Sondaże wyborcze zmieniają się z dnia na dzień, nikt nie jest w stanie przewidzieć wyniku wyborów. O nowym układzie sił przekonamy się po wyborczej niedzieli.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Forum Młodych Dyplomatów
Miejsce: Warszawa
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • demokracja
  • działalność międzynarodowa
  • organizacje w polityce