Przejdź do treści głównej

Debata: Nabici we franka?

autor(ka): ISP
2015-02-20, 18:34
archiwalne
Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Kaleckiego, Stowarzyszenie Projekt: Polska oraz państwomiasto zapraszają na spotkanie "Nabici we franka? Debata o prawach konsumenta, praktykach banków i odpowiedzialności państwa za kredytobiorców". Prowadzenie: Waldemar Paś, Gazeta Wyborcza, Klubokawiarnia państwomiasto (ul. Andersa 29), środa, 25 lutego w godz. 18.00-20.00.

Przy obecnym kursie łączna wartość kredytów we frankach szwajcarskich sięga 9% polskiego PKB. Zadłużonych w tej walucie jest kilkaset tysięcy rodzin.

Ale szok związany z uwolnieniem przez bank centralny Szwajcarii kursu franka dotknął nie tylko osób, które wzięły kredyty w tej walucie. I nie tylko osoby spłacające kredyty odczują następstwa tej decyzji.

Trwająca dyskusja na temat odpowiedzialności kredytobiorców, banków i państwa za kryzys frankowy rodzi pytania o możliwe konsekwencje obecnej sytuacji dla gospodarki, demografii i jakości życia Polaków.

W debacie publicznej pojawiają się też różne pomysły rozwiązania problemu kredytów we frankach.

Jednak obok doraźnych propozycji, padają poważniejsze pytania: o model państwa w jakim żyjemy, o naginanie praw konsumenckich przez instytucje finansowe i banki oraz o rolę państwa w tym wszystkim. Podczas dwugodzinnej dyskusji nie damy rady porozmawiać o wszystkich aspektach, więc wraz z zaproszonymi ekspertami, przedstawicielami różnych dziedzin, pragniemy poszukać odpowiedzi na kilka powiązanych ze sobą pytań:

  • Jakie są granice odpowiedzialności państwa i jakie środki powinny zostać podjęte, by kredyty hipoteczne w przyszłości były bezpieczniejsze zarówno z perspektywy kredytobiorcy, jak i całej gospodarki?
  • W jaki sposób państwo powinno prowadzić politykę ochrony konsumentów w tym obszarze?
  • Czy frankowi kredytobiorcy – w zdecydowanej większości przedstawiciele klasy średniej – powinni liczyć na realną pomoc finansową państwa, np. w formie ulg podatkowych lub preferencyjnych przewalutowań?

Liczymy na aktywny udział publiczności.

W debacie udział wezmą m.in.: Prof. Elżbieta Mączyńska – Prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

Dr Mikołaj Lewicki – Instytut Socjologii, Uniwersytet Warszawski

Łukasz Komuda – redaktor portalu rynekpracy.org, ekspert ds. ekonomicznych, FISE

Czekamy na potwierdzenie udziału od przedstawicieli KNF, UOKIK i NBP.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: ISP
Data wydarzenia: 2015-02-25
Organizator:

Fundacja Instytut Spraw Publicznych

Adres:

Szpitalna 5 lok. 22, 00-031 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.:

22 556 42 60

Faks:

22 556 42 62

Www:

http://www.isp.org.pl 

Organizator:

Fundacja Kaleckiego

Adres:

Madalińskiego 42 lok. 20a, 02-540 Warszawa, woj. mazowieckie

Organizator:

projekt:polska

Organizator:

państwomiasto

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • problemy mieszkaniowe