Przejdź do treści głównej

Pochwal się pomysłem do budżetu obywatelskiego! Trwa konkurs

autor(ka): Paweł Wyszomirski
2015-02-12, 13:01
archiwalne
Jako mieszkaniec czy społecznik zgłosiłeś oryginalny pomysł w ramach budżetu obywatelskiego? Jako gmina zrealizowaliście coś wyjątkowego – zgłoście się do konkursu „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto”. Zgłoszenia można przesyłać do 10 marca 2015.

Zgłoszenia pomysłów i projektów inicjatyw lokalnych przyjmowane są w postaci trzyminutowych filmów lub prezentacji przesłanych na adres .

Zgłoszenia przyjmujemy do 10 marca. W tytule maila należy podać nazwę miejscowości oraz tytuł pomysłu. Możliwe jest zgłaszanie kilku pomysłów przez przedstawicieli jednego miasta. W treści maila prosimy o podanie danych kontaktowych do osoby koordynującej udział w konkursie.

Celem konkursu jest promocja najciekawszych pomysłów zgłaszanych lub realizowanych w 2014 r. w ramach budżetów obywatelskich i inicjatyw lokalnych przez mieszkańców polskich miast.

– Pomysł na konkurs zrodził się z rosnącej popularności budżetów obywatelskich – mówi Paweł Wyszomirski, sekretarz konkursowego jury. – Pierwszy budżet partycypacyjny opracowano w 2011 roku. Dzisiaj wprowadziło je już ponad sto miast.

Jak mówi sekretarz konkursowego jury, chodzi także o pokazanie, że budżet to nie tylko budowa chodnika czy parkingu, ale wiele różnorodnych i ciekawych inicjatyw.

– Wielu ludzi słyszy w mediach „budżet obywatelski”, ale tak naprawdę nie wie, co to jest – dodaje Wyszomirski. – Chcemy pokazać, że każdy z mieszkańców może doprowadzić do realizacji czegoś, co powstanie w jego głowie i spodoba się innym.

Promowane będą inicjatywy o dużej efektywności działań, pozytywnym wpływie na środowisko i możliwe do powielenia w innych miastach.

Konkurs trwa. Rozstrzygnięty zostanie 22 kwietnia 2015 r.

W zmaganiach mogą uczestniczyć zarówno mieszkańcy – autorzy pomysłów, jak i gminy, na terenie których realizowane są pomysły. Nagrody są przyznawane w dwóch kategoriach „obywatelskiej” i „samorządowej”.

– W tej pierwszej chodzi o same pomysły, bo mieszkaniec, zgłaszając swoją ideą do budżetu nie ma już wpływu na jej realizację, a w kategorii samorządowej oceniać będziemy to, jak gmina pomysł zrealizowała – tłumaczy Wyszomirski.

Konkurs „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto” zostanie rozstrzygnięty podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC).

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

Choćby dlatego, że ogłoszenie wyników nastąpi 22 kwietnia podczas największego kongresu gospodarczego w Europie Środkowej. Podczas EEC w Katowicach odbędzie się też panel dyskusyjny „Budżet partycypacyjny”.

Najpierw odbędzie się jednak internetowe głosowanie na najlepsze pomysły/projekty w kategorii „samorządowej” i „obywatelskiej”. W obu kategoriach przyznane zostaną wyróżnienia internautów.

15 najbardziej popularnych pomysłów/projektów zostanie poddane ocenie jury, do którego zaproszono:

 • Joannę Erbel – działaczkę miejską,
 • Jerzego Buzka – eurodeputowanego,
 • Olgierda Dziekońskiego – sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta,
 • Rafała Kergera – redaktora serwisu Portalsamorzadowy.pl,
 • Jarosława Makowskia – dyrektora Instytutu Obywatelskiego,
 • Pawła Orłowskiego – wiceministra infrastruktury i rozwoju,
 • Pawła Solocha – dyrektora Instytutu Sobieskiego.
 • Sekretarzem jury jest Paweł Wyszomirski, koordynator eco21.pl

– Dla samorządów przewidzieliśmy nagrodę symboliczną w postaci statuetki, a na mieszkańców czekają m.in. sprzęt elektroniczny, tablety czy gadżety ekologiczne – mówi Wyszomirski.

Konkurs realizowany jest z inicjatywy Centrum Szkoleń Meritum we współpracy z Fundacją Napraw Sobie Miasto oraz Portalem Samorządowym. Partnerem wydarzenia jest Europejski Kongres Gospodarczy. Patronem medialnym konkursu jest portal ngo.pl.

Konkurs jest częścią projektu eco21.pl – Ogólnopolska Szkoła Partycypacji Ekologicznej dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 


Wydarzenie objęte patronatem medialnym portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl.

Źródło: Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM
Miejsce: Polska
Data wydarzenia: od 2015-02-16 do 2015-03-10
Organizator:

Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM

Adres:

Panewnicka 36 lok. 2, 40-730 Katowice, woj. śląskie

Tel.:

32 782 00 06, 501 762 528

Faks:

32 733 58 23

E-mail:

budzetobywatelski@portalsamorzadowy.pl

Www:

http://eco21.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 1

Skomentuj

KOMENTARZE

 • udział w konkursie ~Ala 20.02.2015, 08:45 czy zeby wziasc udział w konkursie gmina musi mieć wprowadzony Budzet Obywatelski? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • aktywność lokalna
 • partycypacja
 • współpraca z administracją