Przejdź do treści głównej

Porozmawiajmy o dyskryminacji ze względu na wiek

autor(ka): Beata Tokarz (ARFP)
2005-10-20, 10:41
archiwalne
Kiedy pojawia się znak STOP? 40, 50, 60 czy 70 lat? W wielu codziennych sytuacjach wiek staje się przyczyną lekceważenia i przykrego traktowania. Z takimi zachowaniami osoby starsze mogą spotkać się w trakcie poszukiwania pracy, w szpitalu i przychodni, w sklepie, w urzędzie, a także w rodzinie.

Dyskryminacja ze względu na wiek, czyli nierówne, gorsze traktowanie może spotkać osoby w każdym wieku, także młode - jednak w sposób szczególny dotyka osoby starsze. Przyczyną niewłaściwego traktowania seniorów są przede wszystkim negatywne stereotypy na temat starości, brak wiedzy o potrzebach ludzi w starszym wieku lub po prostu brak kultury osobistej i szacunku dla osób starszych.

 

Kwalifikacje Pani spełnia, ale metryka nie ta!
Na rynku pracy dyskryminacja wiekowa zaczyna się już po 40-tce. Na tym polu nieuprawnione i krzywdzące stereotypy na temat starszych pracowników są najbardziej rozpowszechnione. Pracodawcy bardzo często są przekonani, że starsi pracownicy są mniej wydajni od młodych, wolniej pracują i częściej chorują, są mniej elastyczni: trudno zmienić ich nawyki i nie potrafią się uczyć. Pracodawcy nie doceniają doświadczenia zawodowego osób starszych.

Pomimo faktu, że do kodeksu pracy w roku 2004 wprowadzone zostały regulacje zakazujące dyskryminacji ze względu na wiek - w prasie wciąż zamieszczane są ogłoszenia wskazujące pożądany wiek pracowników „do 40 lat”, a na rozmowie o pracę starsi mogą usłyszeć: „kwalifikacje spełnia, ale metryka nie ta”. Starsi pracownicy rzadziej wysyłani są także na szkolenia służące podniesieniu kwalifikacji zawodowych, a w przypadku zwolnień grupowych pierwsi tracą pracę. Bezrobocie, masowe wysyłanie na wcześniejsze emerytury, niechęć do zatrudniania starszych pracowników doprowadziły do tego, że stopa aktywności osób w przedziale 55-64 lata wynosi w Polsce zaledwie 26,2 %, i należy do najniższych w Europie. W Szwecji wynosi aż 69,1 % , w Wielkiej Brytanii – 56,2 % a w Niemczech 41,8 % (dane Eurostat).

Dziadek robimy zastrzyk!
Służba zdrowia jest kolejnym obszarem, gdzie osoby starsze narażone są na gorsze traktowanie. Problemem jest przede wszystkim niedostateczna liczba geriatrów. Leczenie osób starszych wymaga przygotowania i odpowiedniej wiedzy, tymczasem obecnie w Polsce mamy ok. 100 czynnych zawodowo geriatrów, przy czym istnieją województwa, w których nie ma wojewódzkich konsultantów z zakresu geriatrii. Dolegliwości starszych pacjentów niejednokrotnie tłumaczone są po prostu wiekiem, co prowadzi do tego, że lekarze nie kierują osób starszych na kompleksowe badania – uznając, iż na starość nie ma leku. Takie zaniedbania prowadzą do nierozpoznania wielu chorób, którym można byłoby wcześniej zapobiec.

Starsi pacjenci skarżą się także na problemy z wezwaniem karetki i na naruszające godność traktowanie w szpitalach: zaniedbania w opiece i nieprzyjemne odzywki: „dziadek siedź cicho”, „dziadek robimy zastrzyk!”

Za mała czcionka, miniaturowe urządzenia...
Jeśli przyjrzymy się funkcjonowaniu urzędów, ofercie produktów i usług dostępnych na rynku – trudno nie oprzeć się wrażeniu, że współczesny świat został zaprojektowany przede wszystkim dla młodych i sprawnych. Mała czcionka urzędowych druków i ulotek informacyjnych do leków, miniaturowe telefony komórkowe, brak miejsc siedzących w poczekalniach, brak wind czy poręczy, trudności w znalezieniu ubrań czy obuwia dostosowanego do potrzeb ludzi starszych - to tylko przykłady utrudnień, z jakimi osoby starsze spotykają się na co dzień.

Klient drugiej kategorii
Utrudniony dostęp do kredytów, zakupów na raty czy wyższe stawki ubezpieczeniowe to kolejne przykłady lekceważenia starszych klientów. Klientów, którzy posiadają niewielki, ale regularny i stabilny dochód w postaci emerytury.
- Mój 76-letni ojciec, mimo bardzo porządnej emerytury, nie może dokonywać zakupów na raty. Paradoksalnie ja - o dużo niższych dochodach – kupuje w ten sposób towary dla niego. Zakupy na raty nie są możliwe w tym magicznym wieku, jakby, nie wiem, co miało się stać – opowiada Pani Małgorzata z Lublina.

Niska świadomość problemu
Dyskryminacja ze względu na płeć, niepełnosprawność to tematy znane i poruszane w mediach. Dyskryminacja ze względu na wiek jest nowym zagadnieniem, brakuje badań i analiz, niska jest także społeczna świadomość tego zjawiska. Mało także wiemy o społeczno-ekonomicznych kosztach, jakie ponosimy wskutek dyskryminowania osób starszych w Polsce.

Osoby starsze nie zawsze są świadome, że spotykają się z zachowaniami, które możemy uznać za dyskryminację ze względu na wiek. Na ogół nie protestują lub uważają, że gorsze traktowanie jest czymś naturalnym na starość, stanem, do którego powinni przywyknąć. Często samo słowo dyskryminacja brzmi dla nich obco i niezrozumiale.

Potrzebne są konkretne działania
W Polsce organizacje działające na rzecz ludzi starszych i sami seniorzy mają wiele do zrobienia, aby nagłośnić problem dyskryminacji. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce dzięki wsparciu Unii Europejskiej realizuje program „STOP dyskryminacji osób starszych”. Wspólnie z ekspertami i organizacjami seniorskimi z ośmiu miast - stara się rozpoznać mechanizmy i zebrać konkretne przykłady dyskryminacji ze względu na wiek. ARFP współpracuje z Forum 50+ Seniorzy XXI wieku! – platformą kilkunastu organizacji seniorskich z całej Polski, które aktywnie zabierają głos przeciw dyskryminacji osób starszych.

W ramach programu stworzono serwis internetowy poświęcony dyskryminacji ze względu na wiek www.senior.info.pl.

 
Strona internetowa została objęta patronatem medialnym przez Portal organizacji pozarządowych www.ngo.pl


LOGO

Źródło: ARFP
Data wydarzenia: 2005-10-20
Organizator:

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Forum 50+ Seniorzy XXI wieku!

Www:

http://www.senior.info.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 2

Skomentuj

KOMENTARZE

 • Geriatria ~B 28.05.2009, 04:58 Aktualna informacja na temat geriatrii: www.geriatria.republika.pl ODPOWIEDZ
 • Dyskryminacja nieupominających się ~bezrobotna od 5 lat 13.02.2008, 09:48 Wszyscy, którzy skończyli 50, a i nieco młodsi bezrobotni ponoszą porażkę w boju o etat z młodszym, niekoniecznie lepszym pracownikiem. Ryba psuje się od głowy, od 1990 roku każdy rząd uogólniał nasze pokolenie z komuną, ubecją, aż dziw bierze, ze młodzi tego zła nie wycinają. Odgórne pomysły dla ludzi starszych (od młodych) to opieka nad chorymi, sprzątanie ulic, sprzedawca w Mcdonaldzie. Jakby z wiekiem mózg nam zanikał. Nikt nie szanuje tych, którzy o swoje prawa nie walczą, a w Polsce, niestety, nikt o nas nie dba. Jesteśmy rozproszeni, nie urządzamy wieców pod sejmem, właściwie można śmiało nas nie zauważać. Za dyskryminację m.in. ze wzgledu na wiek w Kanadzie pracodawca płaci karę - u nas nie do pomyślenia. Spełniam warunki osoby poszukiwanej - a ogłoszenie dalej wisi, aż wreszcie znajdą młodszą. ODPOWIEDZ
 • ... nie kwalifikuje się Pani... ~Gra 12.02.2008, 01:17 Tego typu odzywki ze strony urzędników to nie samowola. Takie otrzymują rozporządzenia - jawne lub ... między wierszami. Jestem od kilku lat na emeryturze. Mieliśmy z mężem ochotę unowocześnić trochę dom, w którym mieszkamy. Mamy oboje emerytury. Cóż prostszego, jak zaciągnąć kredyt hipoteczny. Nieruchomość jest sporo warta, a i nasze emerytury raczej pewne. Otóż nie. Nie kwalifikujemy się. Banki mają wewnętrzne rozporządzenia: niezależnie od stałych dochodów, niezależnie od wielkośći zabezpieczenia - pogonić staruchów. ODPOWIEDZ
 • DYSKRYMINACJA ~BRUNO 11.12.2006, 09:32 Dyskryminacja mniejszosci społecznej czyli bezdomnych,bo tak to sie teraz nazywa i to znaczaczo podkreslam jest czynnikiem sugestii osob ponad nami tymi ktorzy maja kase dom i dobrobyt.Bez urazy ale to my jestesmy temu winni,my bezdomni.BEZDOMNY. ODPOWIEDZ
 • [+] Rozwiń komentarz Dyskryminacja nie tylko starszych wiekiem ~Adrian 09.12.2006, 02:45 Zaliczam się już do osób uważanych za starsze - mam 53 lata. W naszej firmie obserwuję nie tylko dyskryminację osób ok.50 roku życia ale ludzi dłużej związanych z nasza firmą. Co robić żeby to zmienić, w dodatku kiedy się jest po 50 i ma się nikłą możliwość zmiany pracy? A może takie zachowanie menadżmentu naszej firmy należy podciągnąć pod mobbing i zaskarżyć do sądu? Chcę to zmienić bo czuję się jak w potrzasku.Ta sytuacja powoduje, że nie mam najmniejszej ochoty dawać z siebie w pracy więcej niż muszę. Jednak jestem głęboko przekonany, że wciąż stać mnie na wiele i wciąż interesują mnie nowe rzeczy, których chętnie się uczę. Pozdrawiam serdecznniw wszystkich 50+ ODPOWIEDZ
 • Kiedy ktos wprowadzi kary finansowe? ~Toni 24.05.2006, 03:19 Dyskryminacja pod wzgledem wieku pracownika jest w Polsce jawna i wyjatkowo brutalna. W samych urzedach pracy (ktore powinny najlepiej wiedziec co to jest dyskryminacja) nagminnie zamieszczane sa ogloszenia gdzie jednym z pierwszych zadan jest wiek pracownika. Powyzej 25 roku zycia nie mozna rowniez otrzymac wsparcia finansowego dla stazysty. Zwykly, nie kulturalny brak szacunku dla starszych. ODPOWIEDZ
 • [+] Rozwiń komentarz czat ~Władysława 19.01.2006, 11:14 może źle szukałam ale nie znalazłam czat-a ODPOWIEDZ
 • Dyskryminacja ? To za mało powiedziane. ~Anna(jeszcze nie podlegająca eutanazji) 08.11.2005, 02:22 Uważam, że słowo dyskryminacja jest za miękkie w tym przypadku, Przecież to normalna, zgodnie z prawem tego państwa eutanazja ludzi starych. Co ma zrobić osoba po 65 roku życia, chora na raka, wyrzucana ze szpitala, bo już się nie kwalifikuje do leczenia. Ma się sama leczyć za głodową emeryturę!!! Wczoraj zrozumiałam akcje tworzenia hospicjów. Tam będą w majestacie prawa uśmiercać tych, którzy się nie kwalifikują do leczenia z racji wieku lub tuszy! Horror !!! ODPOWIEDZ
 • [+] Rozwiń komentarz To smutna prawda ~ 03.11.2005, 05:35 Mam 52 lata.Ponad 20 lat pracy i wiele kursów doszkalających.Od paru lat inwestowałam w siebie ucząc się języków obcych,podejmowałam wiele prób podjęcia pracy - zmęczyłam się, zniechęciłam,bo najważniejszy jest wiek a nie chęci,kondycja zdrowotna,dyscyplina i dyspozycyjność.A podobno jest bezrobocie? ODPOWIEDZ
 • Kupa śmiechu ~J 02.11.2005, 11:38 Aleście odkryli Amerykę! Mam 46 lat. Jestem od dwu lat bezrobotnym i tak około kilkadziesiąt razy przez ten czas spotkało mnie to podczas szukania pracy. Z chamstwem albo i przez kwiatki ale to jest w tym ustroju norma; a Wy tu piszecie jak o jakiejś zdarzającej się ciekawostce! Szanowna Pani Autor - nie wyważać otwartych drzwi, proszę. Sugeruję jak zawsze we wszelkich tematach związanych z dzisiejszym ustrojem nie pisać już, że 2 razy 2 ... tylko wreszcie przejść do zadawania konkretnego pytania DLACZEGO? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • inicjatywy oddolne
 • integracja społeczna
 • polityka społeczna
 • równość
 • seniorzy
 • społeczeństwo obywatelskie
 • tradycja