Przejdź do treści głównej

ROMOPEDIA - rzetelne i łatwo dostępne źródło wiedzy o Romach [wywiad]

autor(ka): Fundacja Integracji Społecznej Prom
2015-01-19, 18:26
archiwalne
fot. archiwum kampanii społecznej ”Jedni z wielu”
Kim są Lowarzy? Co oznacza Sasytka Roma? Skąd pochodzą Romowie? Między innymi na te pytania znajdziemy odpowiedź w Romopedii – romskiej encyklopedii dostępnej online. Platforma powstała w ramach kampanii społecznej „Jedni z wielu”, będzie zawierała 100 kluczowych haseł dla historii, kultury i życia współczesnych Romów. Janusz Balkowski jest odpowiedzialny za opiekę merytoryczną oraz konsultacje faktograficzne. Za redakcję - dr Łukasz Kwadrans.

– Czy taki projekt, jak Romopedia jest potrzebny?

Łukasz Kwadrans: – Projekty popularyzujące wiedzę są współcześnie niemal konieczne. Żyjemy w "społeczeństwie obrazkowym", w którym skróty myślowe, piktogramy dominują. Szczególnie ważne jest poznanie "innych" w związku z coraz większą dynamiką przemian społecznych nie tylko w naszym kraju. Natomiast Romowie są prawdopodobnie wciąż najmniej znaną grupą etniczną zamieszkującą w Europie. Romopedia jest dobrym uzupełnieniem kampanii społecznej „Jedni z Wielu”.

Jakie przykładowe hasła będzie zawierała?

Ł.K.: –  Długo zastanawialiśmy się nad doborem haseł, ich objętością, strukturą. Mamy nadzieję, że zrobiliśmy to odpowiednio. Wiele z nich funkcjonuje już w przestrzeni internetowej, jednak zostały doprecyzowane, sformułowane w możliwie przystępnej formie. Dodatkowo pojawia się wiele informacji na temat Romów, które mogą zainteresować osoby mające niewielką wiedzę na temat tej społeczności, a także posługujące się jedynie stereotypami. Mamy zatem opis poszczególnych grup romskich, elementów kultury, historii, ale także współczesnych problemów Romów.

Czym kierował się Pan przy wyborze haseł?

Ł.K.: –  Potrzebą wyjaśnienia problemów w związku z funkcjonującymi stereotypami na temat Romów. Przekazaniem podstawowych informacji, wiedzy na temat tej społeczności. Ustaliliśmy z Zespołem Redakcyjnym setkę takich podstawowych informacji/haseł. Nie chcieliśmy opisywać jedynie kultury, historii i tradycji, ale również wskazać na współczesne problemy, instytucje, wydarzenia. Celem podstawowym jest pokazanie, że Romowie są interesującą grupą, odmienną kulturowo, ale nie trzeba się ich bać, tylko podjąć próbę poznania, a nawet oswojenia się z ich odrębnością.

Do kogo jest skierowany ten projekt?

Ł.K.: –  Do Pani, do mnie, do naszych znajomych, bliskich, do każdego. Przede wszystkim do przedstawicieli "społeczeństwa większości", do osób mających skąpą lub żadną wiedzę na temat Romów. Jednak również do osób, które chciałyby uzupełnić swoje informacje o Romach, poszukują ciekawostek, wykazują zainteresowanie grupami odmiennymi kulturowo, czy samymi Romami.

Jaką pełnił Pan w nim rolę?

Ł.K.: –  Kibicuję całej kampanii społecznej od jej samego początku, biorę udział w jej części badawczej i publikacyjnej. Jestem członkiem zespołu redakcyjnego a jednocześnie współautorem haseł, propagatorem samej idei kampanii „Jedni z wielu”.

 

www.romopedia.pl

Więcej o projekcie, można przeczytać tutaj: www.jednizwielu.pl

 


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Integracji Społecznej Prom
Organizator:

Fundacja Integracji Społecznej PROM

Adres:

Bajana 15 lok. 26, 54-129 Wrocław, woj. dolnośląskie

Tel.:

71 359 29 21

Faks:

71 359 29 21

Www:

http://www.fundacjaprom.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • mniejszości narodowe i etniczne
  • wielokulturowość