Przejdź do treści głównej

Społeczna Poradnia Prawna działa w Rybniku [wywiad]

autor(ka): nadesłał Krzysztof Rozmiarek
2005-09-19, 12:13
archiwalne
W miejscach informacyjnych i urzędach na terenie miasta Rybnik pojawiły się plakaty reklamujące Społeczną Poradnię Prawną (SPP) radcy prawnego - pana Ryszarda Ostrowskiego, który zgodził się pełnić bezpłatne, cotygodniowe (w każdą środę) dyżury prawne w biurze Partii Demokratycznej demokraci.pl przy ul. Mikołowskiej 73 (Paruszowiec). Organizatorem tej akcji jest nowo powstałe Stowarzyszenie na rzecz Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (SERSO). Pierwsi interesanci pojawili się już na godzinę przed otwarciem dyżuru. Niżej został przedstawiony wywiad z panem Ryszardem Ostrowskim, który ujawnia intencje przyświecające SPP, a także relacjonuje wyniki pierwszego dyżuru.
Krystian Szytenhelm: Skąd pomysł Społecznej Poradni Prawnej?

Ryszard Ostrowski: Niecały rok temu zgłosili się do mnie studenci piątego roku prawa z pomysłem utworzenia bezpłatnej poradni prawnej na terenie Żor. Poprosili o merytoryczną opiekę nad tą inicjatywą. Chociaż kontaktowaliśmy się ze sobą jedynie poprzez pocztę elektroniczną, to wiem, że poradnia ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Dlatego też gdy podobną propozycję złożyła mi organizacja SERSO z Rybnika, przyjąłem ją z entuzjazmem i zaangażowałem się osobiście.

Jest pan byłym posłem z ramienia Unii Wolności. Oficjalnie natomiast mówi się już o pana ponownym starcie w wyborach do Sejmu, tym razem z list Partii Demokratycznej - demokraci.pl . Jak się to ma do Społecznej Poradni Prawnej?

Jako były parlamentarzysta uważam, że polityk powinien służyć obywatelom nie tylko poprzez stanowienie prawa, ale także bezpośrednio, np. poprzez takie inicjatywy jak SPP...

Przepraszam, ale zadając te pytanie zastanawiałem się nad tym, czy czasem SPP nie jest elementem pana kampanii wyborczej.

Cynizmem byłoby temu zdaniu całkowicie zaprzeczyć, bo oprócz realizowania idei bezinteresownego pomagania obywatelom, jest oczywiście obok nadzieja na wykreowanie dobrego wizerunku mojej osoby i Partii Demokratycznej - demokraci.pl wśród wyborców w naszym rejonie. Mam jednak nadzieję, że za moim przykładem pójdą inni politycy. Być może wykrystalizuje się kiedyś pozytywny obraz kampanii wyborczej, gdzie walka o wyborcę nie będzie się jedynie toczyła na polu wzajemnego oczerniania się czy ścigania w obietnicach, ale gdzie partie polityczne będą konkurowały między sobą także w czynach społecznych. Ustosunkowując się do pańskiego pytania: SPP uznaję nie tyle jako element mojej kampanii wyborczej, ile jako element mojego pojęcia o takowej kampanii.

Moim zdaniem jest to wyrachowane działanie nastawione na sukces wyborczy, a nie inicjatywa społeczna oparta na altruizmie. Naprawdę myśli pan, że rybniczanie zaufają pana dobrym intencjom?

Nie ważne jak to skomentują media czy niektórzy mieszkańcy Rybnika. Liczy się pożyteczność tej inicjatywy. Porady prawne są bardzo kosztowne i dla wielu Rybniczan zmagających się codziennie z problemami finansowymi - nieosiągalne. Na przykład dzisiaj po pomoc zgłosiła się do mnie para małżeńska, której grozi eksmisja. Czy wyobraża pan sobie, by ta para zdecydowała się ubiegać o fachową pomoc prawną w kancelarii radców prawnych?

A propos interesantów: proszę zdradzić z jakimi problemami zgłaszają się do pana.

Najczęściej przychodzą do mnie interesanci z problemami finansowymi, na przykład zadłużenie w ZUS'ie, zaleganie z płaceniem czynszu. Bywają też historie związane z załamaniem się życia rodzinnego małżonków. Często moja pomoc wykracza poza porady prawne. Ludzie przychodzą nie tylko po pomoc prawną, ale i po wsparcie psychiczne. W takich wypadkach ważniejsza jest rozmowa, podniesienie na duchu, motywacja do dalszej walki z trudami życia codziennego. W ten sposób poniekąd spełniam życzenie moich rodziców, którzy nakłaniali mnie na wybór studiów psychologicznych.

A więc jest to poradnia prawna i psychologiczna?

Nie. Udzielam porad jako radca prawny, natomiast dodatkowo zaznaczyłem jedynie niezbędność życzliwej rozmowy, zainteresowania całością problemów interesanta dla skutecznej pomocy w dzisiejszych warunkach życia społecznego. Trudna sytuacja życiowa może spowodować depresję, radykalizm w ocenie rzeczywistości, a nawet desperackie zachowania. W tym sensie okazanie zrozumienia i rzeczywista chęć pomocy o wiele skuteczniej pomoże w rozwiązaniu problemu danego interesanta.

Rozumiem. Dziękuję panu za rozmowę. Mam nadzieję że dotrze pan do jak największej liczby Rybniczan potrzebujących porady prawnej.

Taki właśnie postawiliśmy sobie cel. Dziękuję.


Stowarzyszenie na rzecz Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (SERSO) zaprasza na dyżur Społecznej Poradni Prawnej do biura Partii Demokratycznej - demokraci.pl w Rybniku przy ul. Mikołowskiej 73 (Paruszowiec). Pan Ryszard Ostrowski przyjmuje wszystkich zainteresowanych w każdą środę w godz. 17.00 - 18.30.


Źródło: SERSO
Organizator:

SERSO

E-mail:

serso.pl@interia.pl

Www:

http://serso.pl.w.interia.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Dobry prawnik? ~Rybniczanin 20.09.2005, 10:51 Skutecznosć tej inicjatywy poddaję w watpliwosć, gdyż pan Ostrowski nie był praktykujacym prawnikiem przez wiele lat. Uważam to przedsięwzięcie za cynizm wyborczy. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • inicjatywy oddolne
  • prawo