Przejdź do treści głównej

Listy do parlamentarzystów: "Ratujmy drzewa"

archiwalne
Polski Klub Ekologiczny i Towarzystwo Ochrony Krajobrazu Dla Drzew Miejskich i Przydrożnych apelują o pisanie do parlamentarzystów w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, która - według projektodawców - pozwoliłaby chronić miejskie i przydrożne drzewa.

Koordynatorzy akcji proszą, by  organizacje pozarządowe pisały do konwentu seniorów Sejmu i Senatu, do prezydenta i premiera oraz do przewodniczacych klubów parlamentarnych według załączonej listy adresowej. Chodzi o zdecydowanie postawione żądanie, by nowelizację ustawy o ochronie przyrody umieścić w porządku obrad Sejmu. Konwent seniorów Sejmu (konkretnie PO oraz SLD i LPR) w czasie ustalania porzadku obrad Sejmu, zablokowały drugie czytanie załączonej nowelizacji, które mogło odbyć się na posiedzeniu plenarnym sejmu 27, 28, 29 lipca.

Poniżej treść listu.

Szanowni Państwo,

za oknami budynku G na terenie Sejmu rośnie kilka lip. Kiedyś były piękne i zdrowe. W zeszłym roku zostały poddane tzw. "pielęgnacji". Dwie z tych lip zamrą w przyszłym roku. Nic ich nie uratuje - patogeny, po tak rozległym, niszczącym okaleczeniu, wniknęły głeboko w substancję żywego drzewa a odpowiednia część systemu korzeniowego musiała! zamrzeć po obcięciu części korony. Teraz stoją tam chore, kalekie, umierające drzewa - niegdyś cudowne, pachnące lipy. Gdy opadną liście, będą wyglądały jak skręcone jakimś gośćcem stawowym.

W obecnym brzmieniu ustawy na drzewa w miastach i przy drogach nie mają żadnego wpływu: konserwator przyrody, botanik, przyrodnik, ogrodnik, ekolog, architekt, urbanista i minister środowiska. Naprawdę! Krajobraz za oknami kształtują pilarze. To oni decydują. Ludzie dla zysku odważyli się siegnąć po drzewa z terenów zieleni i zadrzewień. Z przydrożnych alej znikają lipy, topole, jesiony, dęby - na opał i do tartaków. Pieniądze przechodzą z ręki do ręki. Nie ma faktur. Jak lawina poszerza się bezprawie na skalę kraju. A także grabież wielkiej ilości drzew, które są przecież majątkiem skarbu państwa. Według codziennych, szacunkowych obserwacji, tylko z terenu Gdyni pozyskuje się rocznie conajmniej 1000 m3 drewna użytkowego.

W lasach państwowych jest straż leśna, która każdą kradzież ściga. Lecz drzewa z przydrożnych alej i miast są praktycznie bezpańskie. Po przejściu pilarzy pozostaje krajobraz klęski ekologicznej. Na skalę kraju wyniszczana jest przez raka chciwości wielka, niezbywalna wartość, jaką jest dla ludzi np. powietrze i płynąca woda. W tym przypadku niszczony jest krajobraz. Żyjemy w coraz bardziej chorym środowisku, rośnie ilość chorób serca i nowotworów. Czyż może być inaczej, skoro na nasze najbliższe otoczenie oddziaływuje coraz większa ilość okrutnie okaleczonych piłami spalinowymi, ciężko chorych, często już zamierających drzew po "pielęgnacjach"? Jakże inaczej czujemy się wśród ożywczej energii, pięknych, zdrowych drzew! Bez uchwalenia tej krótkiej nowelizacji, pozostaniemy wraz z drzewami bezbronni. Na długo. Uchwalając ją teraz - zatrzymamy to głęboko penetrujące zniszczenie.

Szanowni Państwo, jeżeli jest jeszcze jakaś możliwość, by ocalić resztę pozostałych, jeszcze nieokaleczonych drzew - proszę Was o to! Dla nas, dla naszych dzieci i ich jeszcze nienarodzonych dzieci... Każdy ma jakieś drzewo za oknem.

Z wyrazami szacunku,

koordynator kampanii Polskiego Klubu Ekologicznego i Towarzystwa Ochrony Krajobrazu dla drzew miejskich i przydrożnych

Zenon Kruczyński.

P.S. Sprawozdanie Komisji Ochrony Srodowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na stronie:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki4ka.nsf, druk sejmowy nr 4267

www.ratujdrzewa.gdynia.pl
www.zielonawlodawa.republika.pl
www.drzewa.tuchola.pl

Lista adresowa parlamentarzystów:

; ; ; , ; ; ; ; ; ; ; ;  ; ; ;  ;  ; ; ;  ; ; ;  ; ;


Pliki do pobrania

Źródło: Polski Klub Ekologiczny i Towarzystwo Ochrony Krajobrazu Dla Drzew Miejskich i Przydrożnych
Data wydarzenia: 2005-07-26
Organizator:

Polski Klub Ekologiczny i Towarzystwo Ochrony Krajobrazu Dla Drzew Miejskich i Przydrożnych

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Ratujmy drzewa ~Beata Zielińska 23.07.2016, 07:05 Drzewa są niezbędne człowiekowi do egzystencji . . Bez drzew człowiek ucierpi ODPOWIEDZ
  • nieaktywny link ~Włodek Śliwiński 24.03.2014, 06:48 nieaktywny link np. ten: www.ratujdrzewa.gdynia.pl ODPOWIEDZ
  • To porażające ogranieczenie myślenia . ~Proxima 09.11.2008, 03:51 Tam gdzie już wszystko wycięto i na drogach gdzie nie ma już drzew ,to i tak nadal są wypadki ,i nadal giną tacy kierowcy , którzy myślą ,że jak nie ma drzew ,to i nie ma zagrożenia i można sobie poszaleć, i zamiast w drzewo , to uderzają w drugi samochód jadący z przeciwnej strony. Jasne ,brawo , zamiast ginąć samemu , to lepiej w doborowym towarzystwie grupowo . Zginiecie też , jak i te drzewa , sami od siebie . ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • prawo