26.01.2015 01.17

„Ignorantia iuris nocet”, czyli nieznajomość prawa szkodzi!

Taką zasadę wyznawali już starożytni Rzymianie. W Polsce na 100 tys. mieszkańców przypada 69 prawników, tymczasem na przykład w Hiszpanii ponad 250, a w Grecji nawet 324. Rodzi się zatem pytanie, jak Polacy mają prawo poznawać, jeśli dostępność do porad prawnych w naszym kraju jest tak wąska?

autor(ka): Klaudia Rukszan
2009-02-06, 11.45

Drugim utrudnieniem jest cena porad prawnych - przeważnie od 150 do kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Gdzie mają zatem szukać pomocy osoby najuboższe i znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, np. klienci pomocy społecznej czy niepełnosprawni? W dobie informatyzacji i rozwijającego się społeczeństwa obywatelskiego mogłoby się wydawać, iż takim miejscem jest Internet. Postanowiliśmy sprawdzić czy rzeczywiście jest on źródłem wiedzy prawnej dostępnym dla każdego portfela.

(bez)płatne porady prawne
Trafiamy na stronę www.prawnik24.pl. Regulamin serwisu prawnik24.pl zwiera informację, że korzystanie z jego usług jest całkowicie bezpłatne, nie wymaga rejestracji oraz podawania jakichkolwiek danych osobowych. Dowiadujemy się również, że „Zawartość serwisu służy wyłącznie ogólnej informacji. Nie stanowi ona porady prawnej i nie powinna być jako taka traktowana”. Autorzy zaznaczają też, że nie biorą odpowiedzialności za działania podjęte na podstawie materiałów zawartych w serwisie. Bezpłatną informację prawną można uzyskać wpisując pytanie w zamieszczony na stronie formularz bądź mailem. Nie można się natomiast dowiedzieć jak długo będziemy czekać na odpowiedź, ponieważ czas oczekiwania jest uzależniony od ilości zleceń z jakimi muszą się uporać prawnicy serwisu prawnik24.pl. Widnieje również ostrzeżenie, że w przypadku dużej ilości zleceń bezpłatne porady prawne mogą zostać zawieszone… i tak jest niestety w chwili obecnej. Zaglądamy zatem do FAQ, zawiera ono jednak niestety tylko trzy pytania i odpowiedzi. Nieco lepiej jest na forum, chociaż wiele postów pozostaje bez odpowiedzi, a jeśli już jakieś się pojawiają, to ich autorami są użytkownicy. Krótka lektura odpowiedzi udzielanych na tym forum świadczy, iż nie są to raczej osoby znające prawo lecz poszukujące odpowiedzi na swoje własne pytania.

Sprawdzamy kolejny trop – serwis eprawnicy.pl (www.eprawnicy.pl). Dzięki szybkiemu i łatwemu zarejestrowaniu się w serwisie uzyskujemy bezpłatny dostęp do Archiwum Porad. Możemy dzięki temu sprawdzić, czy interesujące nas zagadnienie zostało już przez prawników eprawnicy.pl opisane. Niestety mamy na to tylko 7 dni, potem dostęp do Archiwum wygasa i zostaje jedynie wykupienie prenumeraty: 1 miesiąc - 20 zł, 3 miesiące – 50 zł, 6 miesięcy – 100 zł lub na cały rok – za 150 zł. Pozostaje więc mieć nadzieję, że odpowiedź na nasze pytanie znajduje się w Archiwum i tydzień nam wystarczy. Jeśli natomiast nie mamy czasu, a odpowiedzi nie znaleźliśmy możemy zamówić poradę odpłatną. Jej cena zależy od rodzaju naszego problemu i zanim ją zamówimy możemy uzyskać jej wycenę. Należy wysłać pytanie poprzez formularz zamieszczony w serwisie, dzięki czemu otrzymamy informację o koszcie i będziemy mogli podjąć decyzję o ewentualnym skorzystaniu z usługi.

Bardzo podobnie skonstruowany jest serwis prawnie.pl (www.prawnie.pl). W dziale e-poradnictwo znajdujemy informację, że po zalogowaniu do serwisu uzyskamy darmowy pakiet na 14 dni, a w jego ramach dostęp do bazy pytań i możliwość zadania prawnikowi jednego pytania. Taka możliwość jest tylko przy pierwszej rejestracji w serwisie. Kolejne pakiety I, II i III kosztujące odpowiednio 200, 300 i 500 zł netto, dają nam dostęp do całej bazy pytań na 3, 6 i 12 miesięcy oraz możliwość zadania większej liczby pytań – w pakiecie III nawet bez ograniczeń. Pakiet darmowy nie daje nam więc uprawnień do całej bazy pytań, tylko do jej ograniczonych zasobów. Szukamy dalej.

Na stronie www.e-prawo.edu.pl kusi hasło „Bezpłatne porady prawne przez Internet” Dowiadujemy się, że serwis ten tworzą wolontariusze świadczący bezpłatną pomoc prawną poprzez udzielanie odpowiedzi na pytania użytkowników. Wolontariuszami są nie tylko prawnicy, ale też osoby, które zajmują się zawodowo skuteczną windykacją należności, detektywi oraz analitycy reprezentujący wywiadownie gospodarcze, pracownicy kancelarii komorniczych, policjanci, osoby zajmujące się doradztwem w branży odszkodowań. Zachęceni klikamy na link „zadaj bezpłatne pytanie” i … nic. Próbujemy zatem znaleźć jakieś informacje w bazie odpowiedzi, jednakże poruszane sprawy można policzyć na palcach. Serwis e-prawo pozostał na poziomie chlubnych intencji - może zbyt mało wolontariuszy udało się zachęcić do jego współtworzenia. Trudno to ocenić, gdyż nie znajdujemy żadnej daty aktualizacji serwisu - brak też niestety kontaktu czy podstawowych danych o animatorach tego przedsięwzięcia.

Kolejny serwis pod adresem www.prawnik-online.eu również nas rozczarowuje. Usługa bezpłatnej porady w formie krótkiej odpowiedzi na zadane pytanie bez powoływania się na podstawę prawną (czas oczekiwania do 10 dni roboczych) została zawieszona do odwołania. Serwis zachęca nas jednak „sprawdź czy znajdziesz odpowiedz na darmowym forum prawnym”. Sprawdzamy, są to jednak tylko odnośnik do linków innych serwisów świadczących porady, w dodatku nie tylko prawnych. Dziś prawnik-online jest dostępny tylko za pieniądze, jednak ceny są dość przystępne – w zależności od stopnia skomplikowania sprawy cena porad waha się od 10 zł za łatwą sprawę do 30 zł za bardziej złożony problem prawny. W ciągu 12 godzin od zaksięgowania wpłaty otrzymamy szczegółową analizę i odpowiedź na zadane pytania oraz podstawą prawną, Dodatkowo, w zależności od zadanego pytania, dostaniemy też pismo/wzór pisma dotyczącego danej sprawy oraz szczegółowe wskazówki jakimi należy się kierować w przypadku dalszego postępowania. Jeżeli odpowiedź nie będzie nas satysfakcjonowała będziemy mieli możliwość zadania dodatkowego pytania. W serwisie znajdziemy też gotowe omówienia wybranych zagadnień (głównie z zakresu prawa pracy) wraz z dokumentami - za uzyskanie dostępu do tych ostatnich w wielu przypadkach będziemy musieli zapłacić.

Serwis PrawoSOS.pl (www.prawosos.pl) to rozbudowane o dodatkowe funkcje forum. Możemy zadawać pytania dotyczące różnych dziedzin prawa, odpowiadać na nie i oceniać odpowiedzi udzielone przez innych forumowiczów, dzięki czemu budowany jest kapitał zaufania do profesjonalizmu wypowiadających się osób (odpowiednik komentarzy wystawianych przez allegrowiczów oceniających rzetelność kontrahentów). Licznik wskazuje, iż w serwisie pojawiło się już 3528 pytań oraz 3289 odpowiedzi. Mogło by się wydawać, iż tylko niecałe 7% pytań pozostaje bez odpowiedzi, niestety, rzeczywistość jest inna – na niektóre z zadanych pytań znajdujemy po kilka komentarzy, często bezwartościowych, co znacząco podwyższa odsetek pytań zawieszonych w próżni. Dodatkowo wiele postów to autoreklama różnej maści ekspertów, którzy na forum zachęcają do skorzystania z ich usług. Znajdujemy jednak również profesjonalne, wyczerpujące i bezinteresowne odpowiedzi. Pozostaje mieć nadzieję, że to właśnie my będziemy mieli to szczęście i nasze pytanie trafi na kogoś kompetentnego i życzliwego.

W sieci funkcjonuje jeszcze wiele innych for prawnych, m.in. www.forumprawne.info, forum.serwisprawa.pl, www.prawoity.pl. Są one do siebie bardzo podobne: liczne posty bez odpowiedzi, komentarze nie na temat, bądź będące wprost ofertami usług płatnych. W niektórych z tych serwisów zamieszczone są dodatkowo wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism. Warto za to, zwrócić uwagę na serwisy sprofilowane - o określonej tematyce. Przykładowo, osoby szukające porady z dziedziny pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych czy dodatków mieszkaniowych mogą zadawać pytania na forum portalu OPS.pl (www.ops.pl). Odpowiadającymi będą zwykle pracownicy socjalni i administracyjni ośrodków pomocy społecznej. Na podobnej zasadzie odnajdziemy ciekawe, bezpłatne materiały na forach (i nie tylko) takich portali jak www.niepelnosprawni.pl czy www.dzieci.org.pl. Nie są to jednak serwisy koncentrujące się na poradach prawnych i informacji prawnej, więc nie zostały tu szerzej opisane.

Płatne porady prawne
W serwisie www.poradaprawna.pl znajdujemy deklarację, iż za jego pomocą każdy może uzyskać zrozumiałą poradę prawną udzieloną przez doświadczonego prawnika - najpóźniej w ciągu 48 godzin, a najczęściej jeszcze tego samego dnia. Ponadto możemy skorzystać z zasobów serwisu, czyli: ponad 21 tysięcy gotowych porad prawnych, ponad 300 wzorów pism i umów, codziennych najnowszych wiadomości, ponad 500 przydatnych artykułów, wszystkich kodeksów i ważnych ustaw, kilkudziesięciu poradników, bazy ciekawych wyroków sądowych, bazy interpretacji podatkowych oraz kilkuset linków do innych stron dotyczących prawa. Niektóre zasoby www.poradaprawna.pl są bezpłatne – bez kupowania abonamentu możemy przeszukać „bazę wiedzy” czyli bazę wszystkich pytań i odpowiedzi. Jednakże tylko nieliczne odpowiedzi będą dla nas dostępne. Aby móc korzystać z wszystkich możliwości serwisu trzeba wykupić abonament umożliwiający zadawanie pytań prawnikom albo tylko udostępniający wszystkie treści serwisu (bazy wiedzy). Uzyskanie 1 porady prawnej oraz dostęp do pełnych zasobów serwisu przez 7 dni kosztuje 30 zł, za 50 zł uzyskujemy prawo do 2 porad i 31 dni buszowania w serwisie, za 100 lub 200 zł mamy nielimitowane prawo do zadawania pytań oraz dostęp do zasobów odpowiednio przez 31 i 93 dni. Dużo taniej wyniesie nas samodzielne wyszukanie odpowiedzi na nurtujące nas pytanie na co mamy 1 dzień jeśli zapłacimy 9 zł, 30 dni za 25 zł i aż 93 dni w cenie 45 zł.

Serwisem specjalizującym się w odpłatnym udzielaniu porad prawnych jest też eporady24.pl (www.eporady24.pl). Hasło na stronie głównej informuje, że możemy uzyskać odpowiedź na nasze pytanie już od 50 zł przez 7 dni w tygodniu. Po wysłaniu pytania, w ciągu 2 godzin uzyskamy jego wycenę i jeśli się zdecydujemy i dokonamy płatności, poradę prawną otrzymamy do 24 godzin od wpłynięcia naszej zapłaty na konto. Jeśli mimo uzyskanej porady nadal coś będzie dla nas niejasne, możemy zadać dodatkowe pytanie bezpłatnie. Eporady24.pl bezpłatnie udostępniają materiały informacyjne o charakterze niusowym, z których można dowiedzieć się o aktualnych regulacjach dotyczących spraw z zakresu np. prawa rodzinnego czy prawa pracy.

Bardzo podobnie funkcjonuje serwis mojeprawo.pl (www.mojeprawo.pl). Ceny prostych porad prawnych rozpoczynają się od 40 zł, trudniejsze sprawy od 100 zł i więcej. Aby się dowiedzieć ile nas wyniesie uzyskanie odpowiedzi na nasze pytanie musimy je wysłać do wyceny. Serwis uprzedza, że porady specjalistyczne mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Dodatkowym atutem mojeprawo.pl jest bezpłatny dostęp do archiwum porad.

Całodzienne, żmudne przeszukiwanie sieci przekonało nas, że uzyskanie szybkiej i fachowej, a przy tym całkowicie bezpłatnej pomocy prawnej, za pośrednictwem internetu, jest raczej niemożliwe. Koniecznej jest poniesienie kosztów - czasami będzie to 10-30 zł - często jednak nie będziemy mieli jasno podanej górnej granicy. Nie jest to najlepsza informacja dla najuboższych - osób korzystających z pomocy społecznej czy niepełnosprawnych. Cóż, dura lex sed lex (twarde prawo, ale prawo) i za jego zrozumienie trzeba niestety płacić.

_____________________

Artykuł powstał w ramach projektu: „Narzędzia dla poradnictwa obywatelskiego – informacja prawna w Internecie, w drukach i Telegazecie”, dofinansowanego z Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w 2008 r.

 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Komentarze | dodaj komentarz
Nie ma żadnych komentarzy - dodaj komentarz
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.