Przejdź do treści głównej

Próg referendum. To wyborcy powierzają gminę burmistrzowi i radnym

autor(ka): Serwis Samorządowy PAP - Kkż
2014-03-26, 11:45
archiwalne
(PAP) Mieszkańcy w wyborach bezpośrednich powierzają rządzenie gminą burmistrzowi i radnym. Referendum jest sytuacją wyjątkową – uważają opolskie gminy.

Związek Gmin Śląska Opolskiego apeluje do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej o niedopuszczenie do wprowadzenia do polskiego prawa referendum tematycznego bez progu frekwencyjnego. Referendum takie przewidziane jest w prezydenckim projekcie ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego.

Związek zauważa, że w samorządzie obowiązuje system przedstawicielski - samorządowa wspólnota mieszkańców w wyborach bezpośrednich obdarza zaufaniem burmistrza i radnych i powierza im rządzenie gminą. Referendum jest sytuacją wyjątkową, bo to prezydent miasta, burmistrz, wójt i radni mają wiedzę niezbędną do podejmowania decyzji, za które ponoszą odpowiedzialność.

Konstytucja, przyznając członkom wspólnoty samorządowej prawo decydowania w drodze referendum, nie zastępuje nim aktów prawa miejscowego stanowionych przez organy wybieralne.

Zdaniem samorządowców z opolskiego, referendum tematyczne bez progu frekwencyjnego jest propozycją bardzo szkodliwą i może negatywnie wpłynąć na stabilność pracy rad i organów wykonawczych.

Może też – zdaniem Związku Gmin Śląska Opolskiego – prowadzić do lobbingu lub działań korupcyjnych. Samorządowcy zwracają uwagę, że niedopuszczalne jest, żeby w gminnym referendum niewielki odsetek mieszkańców podejmował merytoryczne decyzje wiążące dla całej wspólnoty i jej organów.

Do apelu związku napływają listy poparcia z całego kraju. Obecnie jest ich ponad sto.

Czytaj też Mało o wielu. Samorządowcy krytycznie o prezydenckim referendum tematycznym

 


Źródło: Serwis Samorządowy PAP samorzad.pap.pl
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • współpraca z administracją