DZIŚ

kalendarz | termin ucieka | newsletter | dodaj wiadomość

Debata "Komu jest potrzebna polityka historyczna?"

25 marca 2014 r., godz. 18.00, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, sala 316. Debata publiczna w ramach obchodów 82. rocznicy urodzin Profesora Bronisława Geremka.

Wiadomość archiwalna

A A A

2014-03-20, 18.03
Plakat informacyjny

6 marca 2014 roku minęła 82. rocznica urodzin Profesora Bronisława Geremka. W ramach jej obchodów Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka zaprasza na debatę Komu potrzebna jest polityka historyczna?, zorganizowaną we współpracy z Ośrodkiem Kultury Francuskiej Studiów Frankofońskich UW.

Okazją do spotkania i dyskusji jest również opublikowana ostatnio książka „Profesor to nie obelga”. Alfabet Bronisława Geremka, która zawiera fragmenty tekstów, wywiadów, przemówień i rozpraw Patrona Fundacji, wybranych i ułożonych w zwartą formę encyklopedyczno-słownikowych haseł, które odzwierciedlają horyzont intelektualnych pasji wybitnego polskiego polityka i męża stanu.

Określenie „polityka historyczna” zrobiło kilka lat temu zawrotną karierę w polskim życiu społecznym – używali go politycy, dziennikarze, publicyści. Nie zawsze konsekwentnie i ze zrozumieniem. Jeśli prawdą jest – jak pisał Bronisław Geremek – że „historia wykracza poza ramy narodowe”, to zarazem należy uznać, że polityka od zawsze posługiwała się historią do własnych celów. Rodzi się zatem zasadnicze pytanie o więź, relacje i napięcie pomiędzy historykami, politykami oraz społeczeństwem. W jaki sposób można je zdefiniować i zrozumieć?

W debacie, która odbędzie się 25 marca (wtorek) w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, o godz. 18.00 udział wezmą:

Prof. Anna Wolff-Powęska – polska uczona, historyk idei, specjalistka w zakresie stosunków polsko-niemieckich, w latach 1990–2004 dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Prof. Paul Gradvohl – francuski historyk, wykładowca akademicki, dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie dziejów Europy Środkowej w XX wieku.

Dyskusję poprowadzi red. Jarosław Kurski.

Patronat nad wydarzeniem objęła „Gazeta Wyborcza”.

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 55/56, 00-312 Warszawa, woj. mazowieckie
data wydarzenia: 2014-03-25
organizator: Fundacja "Centrum im. Profesora Bronisława Geremka"
adres: Wilcza 9a lok. 7, 00-538 Warszawa, woj. mazowieckie
tel.: 226288366, faks: 226288365
e-mail: fundacja@geremek.pl
www: http://www.geremek.pl 
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.