Przejdź do treści głównej

Debata "Komu jest potrzebna polityka historyczna?"

autor(ka): Adam Andrzej Gąsiewicz
2014-03-20, 18:03
archiwalne
Plakat informacyjny
25 marca 2014 r., godz. 18.00, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, sala 316. Debata publiczna w ramach obchodów 82. rocznicy urodzin Profesora Bronisława Geremka.

6 marca 2014 roku minęła 82. rocznica urodzin Profesora Bronisława Geremka. W ramach jej obchodów Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka zaprasza na debatę Komu potrzebna jest polityka historyczna?, zorganizowaną we współpracy z Ośrodkiem Kultury Francuskiej Studiów Frankofońskich UW.

Okazją do spotkania i dyskusji jest również opublikowana ostatnio książka „Profesor to nie obelga”. Alfabet Bronisława Geremka, która zawiera fragmenty tekstów, wywiadów, przemówień i rozpraw Patrona Fundacji, wybranych i ułożonych w zwartą formę encyklopedyczno-słownikowych haseł, które odzwierciedlają horyzont intelektualnych pasji wybitnego polskiego polityka i męża stanu.

Określenie „polityka historyczna” zrobiło kilka lat temu zawrotną karierę w polskim życiu społecznym – używali go politycy, dziennikarze, publicyści. Nie zawsze konsekwentnie i ze zrozumieniem. Jeśli prawdą jest – jak pisał Bronisław Geremek – że „historia wykracza poza ramy narodowe”, to zarazem należy uznać, że polityka od zawsze posługiwała się historią do własnych celów. Rodzi się zatem zasadnicze pytanie o więź, relacje i napięcie pomiędzy historykami, politykami oraz społeczeństwem. W jaki sposób można je zdefiniować i zrozumieć?

W debacie, która odbędzie się 25 marca (wtorek) w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, o godz. 18.00 udział wezmą:

Prof. Anna Wolff-Powęska – polska uczona, historyk idei, specjalistka w zakresie stosunków polsko-niemieckich, w latach 1990–2004 dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Prof. Paul Gradvohl – francuski historyk, wykładowca akademicki, dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie dziejów Europy Środkowej w XX wieku.

Dyskusję poprowadzi red. Jarosław Kurski.

Patronat nad wydarzeniem objęła „Gazeta Wyborcza”.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Strona internetowa Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka - Aktualności
Miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 55/56, 00-312 Warszawa, woj. mazowieckie
Data wydarzenia: 2014-03-25
Organizator:

Fundacja "Centrum im. Profesora Bronisława Geremka"

Adres:

Wilcza 9a lok. 7, 00-538 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.:

226288366

Faks:

226288365

E-mail:

fundacja@geremek.pl

Www:

http://www.geremek.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • historia