Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Obowiązek zgłoszenia do US osoby odpowiedzialnej za naliczanie podatku

Reklama

Organizacja pozarządowa, która stała się płatnikiem podatku musi pamiętać o obowiązkowym zgłoszeniu do urzędu skarbowego osoby odpowiedzialnej za naliczenie podatku. Mówią o tym przepisy ordynacji podatkowej. A co należy zrobić, kiedy kończymy współpracę z wcześniej zgłoszoną do US osobą?

1

Pytanie

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ: Właśnie zakończyliśmy współpracę z naszą księgową. Była ona jednocześnie osobą, którą zgłosiliśmy do naszego urzędu skarbowego jako osobę, która nalicza podatek. Czy teraz powinniśmy ją jakoś wyrejestrować?

Reklama
2

Odpowiedź

DORADCZYNI PORADNIK.NGO.PL ODPOWIADA:

Tak. Jest to obowiązek zapisany w ordynacji podatkowej. Należy więc dochować odpowiedniej procedury, ale polega ona raczej na zgłoszeniu nowej osoby (osoby, którą aktualnie - w danym momencie czy okresie - wyznaczyliśmy do kontaktów z urzędem), a nie na "wyrejestrowaniu" poprzedniej osoby.

Kogo dotyczy obowiązek zgłoszenia osoby

Obowiązek zgłoszenia dotyczy organizacji pozarządowych, a więc przede wszystkim stowarzyszeń (również stowarzyszeń zwykłych) oraz fundacji, jeśli organizacja jest płatnikiem podatku. Dotyczy także podmiotów, które nie mają osobowości prawnej np. oddziałów stowarzyszeń bez osobowości prawnej ("jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami").

Organizacja pozarządowa płatnikiem podatku

Organizacja staje się płatnikiem podatku wtedy, gdy przepisy prawa podatkowego zobowiązują ją do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go terminowo do właściwego urzędu skarbowego. Np. organizacja zawiera umowę o pracę z pracownikiem, albo umowę cywilnoprawną. Staje się płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Niemal każda organizacja będzie płatnikiem (i jednocześnie podatnikiem) ponieważ dotyczy jej też m.in. podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) czy podatek od towarów i usług (VAT). Nawet kiedy NGO sama nie odprowadza tych podatków (np. korzysta ze zwolnień) zobowiązana jest do składania odpowiednich deklaracji i musi mieć wskazaną osobę do kontaktów z urzędem skarbowym.

Podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. (art. 7 ust. 1 ordynacji podatkowej) Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. (art. 8 ordynacji podatkowej)

Bardzo często zadania związane z kontaktami z Urzędem Skarbowym należą do księgowej / księgowego organizacji. Mogą też być przypisane wybranemu członkowi zarządu, który zgodził się tym zajmować. Do obowiązków wyznaczonej osoby należy obliczenie należnego podatku, podpisuje ona także różne deklaracje np. PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11.

Więcej o podatkach w poradnik.ngo.pl

Zgłoszenie w terminie pierwszej wpłaty

Zgłoszenie powinno być dokonane w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty.

Np. w maju organizacja zawarła umowę zlecenie w związku z realizacją projektu. Do 20 czerwca ma obowiązek odprowadzić do US zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tym samym czasie powinna zgłosić osobę odpowiedzialną za naliczanie podatku.

Zgłoszenie po wyznaczeniu nowej osoby odpowiedzialnej

Jeżeli w organizacji następuje zmiana osoby odpowiedzialnej za naliczenie podatku, trzeba to zgłosić w ciągu 14 dni od dnia w którym wyznaczono nową osobę.

Jak wygląda zgłoszenie?

W zgłoszeniu należy podać dane stron: urzędu skarbowego oraz płatnika czyli organizacji pozarządowej (nazwa, adres, numer nip, regon i krs), a także imię, nazwisko i adres osoby, która będzie odpowiedzialna za naliczanie podatku. Zgłoszenie powinno być podpisane przez zarząd organizacji zgodnie ze sposobem reprezentacji. Niektóre urzędy skarbowe mają wzory formularzy, które można wykorzystać do takiego zgłoszenia.

Kary za brak zgłoszenia

Jeśli organizacja nie wybierze takiej osoby i nie zgłosi jej w wymaganym terminie, popełnia wykroczenie skarbowe i naraża się na karę grzywny.

Odpowiedź na pytanie NGO

Odpowiadając na pytanie organizacji pozarządowej, jeżeli przestaliście współpracować z osobą, która była odpowiedzialna za naliczanie i pobieranie podatku, należy jak najszybciej wskazać nową osobę i w ciągu 14 dni zgłosić ją do urzędu skarbowego.

3

Podstawa prawna

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.)

Art. 31. Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, a także zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imiona, nazwiska i adresy tych osób. Zgłoszenia należy dokonać w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej - w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę.

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 186 z późn. zm.)

Art. 79.

§ 1. Płatnik lub inkasent, który nie wyznacza w wymaganym terminie osoby, do której obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, lub nie zgłasza właściwemu miejscowo organowi podatkowemu wymaganych danych takiej osoby, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.