Przejdź do treści głównej

Zagłosuj na e-wolontariat!

autor(ka): Dawid Michnik
2010-12-21, 06:18
archiwalne
5 grudnia wyłonieni zostali finaliści II edycji Konkursu „Odkryj e-wolontariat”, organizowanego przez Fundację Moje Stypendium. Jeszcze przez dwa dni, do 22 grudnia, potrwa internetowe głosowanie, w którym głos oddać może każdy internauta. Nie zmarnujmy więc okazji i wybierzmy swojego kandydata. Głosy oddawać można na stronie www.e-wolontariat.pl.

Przy tej okazji warto przypomnieć laureatów pierwszej edycji konkursu, których poznaliśmy na Finałowej Gali 23 marca w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Od wyłonienia zwycięzców i przekazania im nagród minęło już ponad pół roku. Postanowiliśmy zapytać ich, co od tamtego czasu zmieniło się w ich działalności, czy udało im się przyciągnąć kolejnych e-wolontariuszy i jak spożytkowali pieniądze zdobyte w konkursie.

E-Amazonki

W ubiegłorocznej I edycji konkursu zwyciężyła Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”. Na stronie Federacji www.amazonki.net każda borykająca się z problemem raka piersi kobieta może znaleźć nie tylko cenne informacje i rady udzielane przez inne kobiety, ale także, a może przede wszystkim wsparcie ze strony użytkowników portalu. W prowadzeniu serwisu pomaga ponad dwudziestoletnie doświadczenie Federacji w prowadzeniu warsztatów dla kobiet, które chorobę nowotworową mają już za sobą i czują potrzebę udzielania wsparcia kobietą walczącym z rakiem piersi.

Pół roku po przyznaniu Federacji I nagrody w konkursie „Odkryj e-wolontariat” zapytaliśmy odpowiedzialnych za przedsięwzięcie, co takiego w ich działalności zmieniła ta nagroda i jak wpłynęła na ich działalność. Maciej Szpakowski z Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” uznał, że nagroda nagłośniła ich działalność.

- To była bardzo dobra okazja do pokazania się na zewnątrz – mówił w rozmowie z ngo.pl. - Dzięki temu pojawiliśmy się w mediach, między innymi w czasie poświęconej Amazonkom audycji w radiowej „Trójce”. Przyznanie nagrody uzmysłowiło nam także, jak wiele osób docenia to, co robimy.

Szpakowski ocenił, że od czasu odebrania nagrody do inicjatywy przyłączyło się około 500 wolontariuszek zarejestrowanych jako użytkowniczki. Wzrosła także dzienna liczba odwiedzających stronę. Z 700 gości rok temu, do około tysiąca obecnie.

Twórcy strony www.amazonki.net przekazali połowę swojej nagrody Jackowi Ryngowi (czytaj niżej), a drugą część planują przeznaczyć na promowanie swojego portalu. Maciej Szpakowski zapowiedział, że za parę dni ruszy tworzone przez Federację internetowe radio skierowane do osób zmagających się z problemami onkologicznymi.

Jedyny taki Zakątek

Drugą nagrodę w ubiegłorocznym konkursie otrzymało Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, prowadzące internetowy portal www.zakatek21.pl.

- Duże zmiany przyniósł już sam udział w konkursie – powiedział przedstawiciel nagrodzonego stowarzyszenia Michał Lisecki. - Przy okazji mobilizacji znajomych, przyjaciół i wszystkich, którym nasza działalność, a tym samym dobro naszych dzieci, nie są obojętne, mieliśmy okazję realizować jeden z naszych głównych celów statutowych, czyli działanie na rzecz propagowania idei otwartego społeczeństwa w stosunku do osób z zespołem Downa.

Nagrodzonym ciężko określić, ilu nowych wolontariuszy pojawiło się na stronie Zakątka 21. Lisecki stwierdził jednak, że z każdym miesiącem przybywa nowych użytkowników portalu, a jak sam to ujął - stanowią oni ważną, jeśli nie najważniejszą, część Stowarzyszenia.

Większość pieniędzy zdobytych przez Zakątek 21 w konkursie posłużyło do organizacji II Zakątkowego Zlotu, który odbył się czerwcu nieopodal Żywca. W obfitującym w warsztaty, wykłady i wspólne zabawy wydarzeniu wzięło udział około 80 osób.

Łódzki Fenomen

Trzecie miejsce w konkursie zajęła Fundacja Normalne Miasto „Fenomen”. Łódzcy aktywiście, znani z organizacji Łódzkiej Masy Krytycznej, nagrodzeni zostali za zorganizowanie internetowej akcji „Rowerowe Absurdy – Seek & destroy”. Strona internetowa Łódzkiej Masy Krytycznej umożliwiała mieszkańcom Łodzi zgłaszanie i opisywanie komunikacyjnych absurdów, z którymi ci spotykali się przemieszczając się po mieście. Zgłoszenia nadsyłane przez rowerowych zapaleńców, po odpowiednim zredagowaniu, były wysyłane przez aktywistów „Fenemenu” do Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Przedstawiciel Fundacji „Fenomen” Hubert Barański przyznał, że nagroda w konkursie „Odkryj e-wolontariat” dała im poczucie, że to co robią jest dobre, rozpoznawalne i doceniane. Na pytanie, czy sukces w konkursie przysporzył fundacji nowych e-wolontariuszy Barański odpowiedział, że nowi wolontariusze pojawiają się ciągle.

 - Nasza działalność opiera się głównie na aktywności w internecie. Gdyby nie forma współpracy jaką jest e-wolontariat, wiele rzeczy jakimi się zajmujemy w ogóle nie mogłoby zaistnieć – mówił.

Zdobyte w konkursie pieniądze Fundacja „Fenomen” postanowiła przeznaczyć na utrzymanie i rozwój swoich stron internetowych.

- Strony takie jak www.starycmentarz.org, www.rowerowalodz.pl, www.rzecznik.dlalodzi.info, czy www.prezydent.dlalodzi.info są tworzone na zasadzie e-wolontariatu, jednak ich utrzymanie na serwerach kosztuje – wyjaśniał Barański.

Wyróżniony Przyjaciel

W pierwszej edycji konkursu w szczególny sposób nagrodzony został Jacek Ryng, twórca strony www.przyjaciel.opole.pl, któremu kapituła konkursu zdecydowała się przyznać specjalne wyróżnienie. Zwycięzcy konkursu z Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” przekazali Jackowi połowę swojej nagrody, aby mógł kontynuować swoją internetową działalność.

Chory na rdzeniowy zanik mięśni Ryng, za pośrednictwem swojej strony internetowej, uczy wrażliwości, otwartości na drugiego człowieka i altruizmu. Internautom odwiedzającym stronę oferuje także swoją przyjaźń. Jacek Ryng napisał nam, że wyróżnienie w konkursie „Odkryj e-wolontariat ” było dla niego wyjątkowo motywujące.

 - Umocniło mnie ono w przekonaniu, że droga, którą obrałem jest właściwa. Był to dla mnie cenny etap, swego rodzaju piękna oaza, w trudzie wędrówki przez kolejne dni - pisał Ryng. - Pomogło mi to zmobilizować się do zupełnej przebudowy mojej strony, przy zachowaniu dotychczasowych treści. Oprócz wielu nowych,  już wprowadzonych funkcji, ma ogromne możliwości rozwoju.

Namawiamy do oddania głosu na finalistę II edycji. Głosowanie trwa do 22 grudnia 2010 roku.

Wejdź na stronę i oddaj swój głos: http://e-wolontariat.pl/glosowanie/


Źródło: inf. własna ngo.pl
Data wydarzenia: do 2010-12-22
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie
  • wolontariat
  • wolontariusze