Przejdź do treści głównej

Wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski wręczył nagrodę "Dzieciom świata" [relacja]

autor(ka): Katarzyna Tyczka
2009-02-16, 13:42
archiwalne
W ramach konkursu "Otwarta szkoła", 13 lutego, wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski wręczył nagrody Szkole Podstawowej w Szczeglinie. Szkoła ta, wraz ze Stowarzyszeniem Mundi z Poznania, znalazła się w gronie laureatów pierwszej edycji konkursu „Otwarta szkoła”, zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ich wspólny projekt, „Dzieci świata”, został nagrodzony w obszarze edukacja globalna.

- Jest to projekt, który pokazuje, że szkoła może wykorzystywać do uczenia przyjaciół, nie tylko z samorządu, ale również z organizacji pozarządowych – powiedział podsekretarz stanu w MEN, Krzysztof Stanowski, podczas wręczania nagrody w konkursie „Otwarta szkoła” Szkole Podstawowej w Szczeglinie koło Koszalina.

Szkoła Podstawowa w Szczeglinie wraz ze Stowarzyszeniem Mundi z Poznania znalazła się w gronie laureatów pierwszej edycji konkursu „Otwarta szkoła”, zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ich wspólny projekt, „Dzieci świata”, został nagrodzony w obszarze edukacja globalna. Studenci ze stowarzyszenia, pasjonaci podróżowania, wprowadzali uczniów w świat swoich egzotycznych wypraw. – Podróżnicy opowiadali dzieciom także o wartościach ponadczasowych, takich jak przyjaźń, odpowiedzialność za drugą osobę, konsekwencja w dążeniu do celu, życzliwość – opowiadała dyrektor szkoły w Szczeglinie, Dorota Rabsztyn-Dudek.

Podczas spotkania w szkole w Szczeglinie wiceminister Krzysztof Stanowski powiedział, że wręczenie nagrody w konkursie „Otwarta szkoła” powinno być świętem dla całej lokalnej społeczności. - Stąd pomysł minister edukacji Katarzyny Hall, żeby wręczenie nagród odbywało się w tych szkołach i z udziałem tych stowarzyszeń, które zwyciężyły w konkursie – powiedział Krzysztof Stanowski.

Nawiązując do zrealizowanego przez szkołę projektu wiceminister przeprowadził dla uczniów wykład na temat zwyczajów w Mongolii, klimatu tam panującego, uczył dzieci, jak się witać po mongolsku i tłumaczył, co to jurta. – Kiedy studenci ze stowarzyszenia lub wiceminister MEN opowiadają o Gruzji i Mongolii, to dzieje się tak dlatego, że żyjemy w zupełnie innym świecie niż wtedy, gdy ja chodziłem do szkoły. Można wsiąść do pociągu, dojechać do Portugalii, tam się uczyć, a potem wrócić i pracować w Szczeglinie. To jest okazja, jakiej nie mieli wasi rodzice i dziadkowie, wykorzystajcie to – zachęcał uczniów wiceminister.
www.men.gov.pl/content/view/425/324/

Krzysztof Stanowski odwiedził również Szkołę Podstawową nr 18 w Koszalinie, która jako pierwsza w Polsce przyłączyła się do projektu „Optymistyczna strefa oświatowa”. Celem projektu jest utworzenie szkół i placówek przyjaznych dzieciom, upowszechniających zasady optymistycznego wychowania.

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje w 2009 roku przeprowadzenie drugiej edycji konkursu „Otwarta szkoła”, którego celem jest promowanie modelu szkoły dążącej w swoich działaniach wychowawczych i edukacyjnych do kształtowania w uczniach otwartej i prospołecznej postawy.


LOGO

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: ministerstwo edukacji narodowej www.men.gov.pl
Miejsce: Szczeglin
Organizator:

Katarzyna Tyczka

Adres:

al. Szucha 25 Warszawa,

Tel.:

022 74 34 457

E-mail:

katarzyna.tyczka@men.gov.pl

Www:

http://www.men.gov.pl/content/view/12244/22/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • pomoc rozwojowa