Przejdź do treści głównej

Obserwatorzy społeczni wyborów. Jeszcze zdążycie wziąć udział!

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz, ngo.pl
2018-10-12, 11:58
To ostatni moment, by zaangażować się w obserwację społeczną wyborów! Obywatelu, Obywatelko: chcesz wziąć udział? Możesz się zgłosić! Organizacjo: wystawiasz obserwatorów? Ogłaszaj to!

Nowe przepisy wyborcze wprowadziły nową funkcję – obserwatora społecznego wyborów. Jak czytamy w poradniku dla obserwatorów społecznych przygotowanym przez Fundację Batorego, „stowarzyszenia i fundacje, do których celów statutowych należy troska o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego mają prawo wyznaczyć do komisji wyborczych po jednym obserwatorze społecznym. Wystarczy, że w statucie organizacji znajduje się przynajmniej jeden z celów wskazanych w Kodeksie wyborczym. Nie jest istotne za pomocą jakich określeń cele te są sformułowane”.

 

 

Dlaczego to ważne?

O tym, dlaczego ważnym jest, by organizacje – oraz obywatele i obywatelki – skorzystały z nowych uprawnień, pisaliśmy w portalu kilkukrotnie. Przypomnijmy choćby tekst Róży Rzeplińskiej, która przekonywała: „Jeśli Wasza organizacja dba o demokrację, prawa obywateli i społeczeństwo obywatelskie – wybory samorządowe w 2018 roku mogą być czasem realizacji tych wartości”.

 

 

Jeśli chcesz się zaangażować, jeszcze zdążysz! Jak to zrobić? Dowiesz się między innymi na stronie „Obywatele w Wyborach” oraz „#ObserwujemyWybory”. Obserwatorów społecznych wystawiają w najbliższych wyborach również między innymi Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Szukacie obserwatorów? Dajcie znać!

Jeśli Wasza organizacja jeszcze zbiera kandydatury na obserwatorów wyborczych, ogłoście to swoim sympatykom i sympatyczkom! Dodajcie ogłoszenie na ngo.pl, napiszcie o tym w swoich mediach społecznościowych, napiszcie także do nas na adres , a my postaramy się dotrzeć z tą informacją do kolejnych osób!


Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • organizacje w polityce
  • państwo, polityka