Przejdź do treści głównej

Ewa Wanat Laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak

autor(ka): Fundacja im. Stefana Batorego
2018-10-12, 11:43
Ewa Wanat. Autor: Szkoły Fundacji Nauka i Wiedza. Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ewa_Wanat.JPG?uselang=pl#file. Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0
Kapituła Funduszu im. Beaty Pawlak oraz Fundacja im. Stefana Batorego ogłosiły, że Laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak 2018 r. została Ewa Wanat za książkę "Deutsche nasz. Reportaże berlińskie". Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 11 października w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego.

„Wypełnia ona doskonale tę samą misję, która przyświecała reportażom Beaty Pawlak. Zagłębia się w sedno najbardziej palących problemów współczesności z głęboką potrzebą zrozumienia, ale też i pragnieniem budowy pomiędzy ludźmi mostów, bez których nie ma mowy o przyszłości naszego świata; świata, w którym chcąc niechęcąc będziemy żyli wszyscy coraz bliżej siebie. Obala masy szkodliwych mitów i uprzedzeń, stawiając jednocześnie mądre, niezbędne pytania” - podsumowała Olga Stanisławska.

Książka Ewy Wanat mówi o tym, jak to się stało, że Niemcy, którzy doprowadzili do wybuchu II wojny światowej, są teraz jednym z najbardziej otwartych społeczeństw Europy. Autorka opowiada o skutkach polityki przyjmowania imigrantów i otwierania się na różnorodność – pokazuje dzisiejszych Berlińczyków i nowe Niemcy, które są tworzone przez gastarbeiterów i ich potomków, uchodźców, dawnych polskich emigrantów, anarchistów, prostytutki, społeczności LGBT, a przede wszystkim samych Niemców. Jednocześnie autorka czerpie z własnej biografii, na podstawie własnej przeszłości porównując Niemcy sprzed lat z tymi współczesnymi. Pisze o przenikaniu się kultur i stylów życia, o uczeniu się otwartości, o świecie różnorodności etnicznej i religijnej skłaniającym do oswajania obcości, ale też o konfliktach i zagrożeniach, z jakimi mierzą się Niemcy na skutek obecności licznych przybyszów z innych krajów.

„Książka reportażowa Ewy Wanat Deutsche nasz. Reportaże berlińskie jest niezmiernie potrzebna – tu, nad Wisłą, w roku 2018. [... ] Najkrócej rzecz ujmując: napływ imigrantów do Europy podstawił nam lustro, w którym ujrzeliśmy swoją twarz. Jaka ona jest? Niechętna Innym, ksenofobiczna, zamknięta na ludzkie cierpienie. Oczywiście wyostrzam – na szczęście nie wszyscy tacy jesteśmy. Moglibyśmy wszakże podejrzeć, jak inni definiują siebie. Na przykład Niemcy… Ewa Wanat przedstawia nam inne lustro. Takie, w którym przeglądają się współcześni Niemcy, a ściślej rzecz określając – berlińczycy” - podkreśla w recenzji Arkadiusz Bagłajewski.

 

Ewa Wanat (ur. 1962) – dziennikarka radiowa i telewizyjna, w latach 2003-2012 szefowa radia TOK FM, w latach 2013-2015 redaktorka naczelna i dyrektorka programowa Polskiego Radia RDC. Współpracowała z Polskim Radiem i TVP. Od maja 2016 roku mieszka w Berlinie. Autorka zbioru wywiadów z dziennikarzami z dwóch stron polskiej sceny politycznej Biało-czarna. Pisze felietony w tygodniku „Wprost“, współpracuje z „Gazetą Wyborczą“, „Polityką“ i „Tygodnikiem Powszechnym“.

 


Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego
Organizator:

Fundacja im. Stefana Batorego

Adres:

Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 536 02 00

Faks:

22 536 02 20

E-mail:

batory@batory.org.pl

Www:

http://www.batory.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • integracja europejska
  • kultura
  • media
  • media społecznościowe
  • sztuka
  • wielokulturowość