Przejdź do treści głównej

Lubań. Polsko-litewski teatr cieni [relacja]

użytkownik
14 września młodzież z Lubania i litewskiego Prienai zaprezentowała w lubańskim MDK spektakl teatru cieni, inspirowany lokalnymi legendami ze swoich krajów. Od teraz ten wyjątkowy występ można obejrzeć także w internecie.

Widownia skandująca po przedstawieniu „Jeszcze, jeszcze, jeszcze!” to marzenie każdego artysty. Tak gorącym aplauzem i dodatkowymi tanecznymi bisami zakończyła się premiera przedstawienia teatru cieni dla lubańskich przedszkoli i szkół podstawowych, przygotowanego przez 16-osobową, międzynarodową grupę młodzieży. We wrześniu z inicjatywy Klubu Liderów Młodzieżowych, prowadzonego przez lubańskie Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”, Lubań odwiedzili bowiem uczniowie z Prienų „Žiburio“ gimnazija z partnerskiego miasta Prienai na Litwie. Młodzież spędziła wspólnie 6 intensywnych dni programu, wypełnionych pracą nad spektaklem oraz dobrą zabawą.

Klub Liderów Młodzieżowych zrzesza aktywnych młodych mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego w wieku od 16 do 20 lat z różnych szkół i uczelni, którzy chcą działać społecznie. Tworzy im przestrzeń do kreowania własnych pomysłów oraz wspiera w realizacji ich inicjatyw i akcji. Młodzież z Klubu można spotkać jako wolontariuszy na różnych lokalnych festynach w roli animatorów zabaw dla dzieci. W ostatnich latach grupa wyspecjalizowała się w międzynarodowych przedsięwzięciach. Już trzykrotnie z sukcesem sięgnęła po dotację z unijnego programu Erasmus+, aby spotkać się z rówieśnikami z Łotwy. W tym roku uczestnicy Klubu, przy wsparciu „Pogranicza” i Miasta Lubań, poszerzyli swoje kontakty międzynarodowe o nowego partnera – szkołę średnią z litewskiego Prienai. Ambitna młodzież z Lubania wymarzyła sobie projekt prowadzony w języku angielskim, podczas którego zmierzy się z techniką teatru cieni, odkrywając wspólnie litewskie oraz lokalne, górnołużyckie historie i podania. Przedsięwzięcie zatytułowane „W cieniu legend” zachwyciło także ekspertów z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Wniosek młodych mieszkańców Lubania, jako jeden z 23 projektów, otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 25 tys. zł w ramach tegorocznego, ogólnopolskiego konkursu. Młodzież aktywnie uczestniczyła w projekcie, na wszystkich jego etapach, od pomysłu, poprzez wspólne pisanie wniosku, a następnie przygotowania i samą realizację zajęć. To uczestnicy projektu byli scenarzystami, aktorami, reżyserami, dźwiękowcami czy też tłumaczami. Odpowiadali też za montaż filmów z legendami i promocję projektu.

Polsko-litewskie spotkanie młodzieży to także wyjątkowe doświadczenie międzykulturowe. Możliwość „dotknięcia” w ciągu tych kilku dni nowej kultury, nieznanych tradycji i języka oraz okazja do nawiązania bliskich przyjaźni. W programie znalazły się więc różnorodne akcje, takie jak wspólne gotowanie tradycyjnych potraw z obu krajów, tańce ludowe a nawet (symboliczne!) polsko-litewskie wesele.

„Ten projekt był wspaniały. Dokonaliśmy wręcz czegoś niemożliwego, tworząc wyjątkowe przedstawienia w tak skomplikowanej formie w bardzo krótkim czasie. Poznaliśmy wzajemnie swoją kulturę. Wspieraliśmy się wzajemnie. Chciałabym raz jeszcze wziąć udział w takim projekcie, z tymi samymi, niesamowitymi ludźmi” – ocenia swoje uczestnictwo Wiwianna Kinal z grupy polskiej. „Nie przypuszczałam, że wspominając projekt będę mieć teraz łzy w oczach. Ta więź, która zawiązała się między nami jest niesamowita. Razem dokonaliśmy czegoś, co innym mogłoby wydawać się niemożliwe. Jestem dumna z udziału w projekcie i wierzę, że w przyszłości uda nam się ponownie zrobić coś równie niezwykłego” – dodaje Gabriela Lubas, na co dzień uczennica ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu.

Młodzi goście z oddalonego o ponad 900 kilometrów Prienai także podkreślają wyjątkową integrację grupy. „Jestem bardzo zadowolona, że poznałam technikę teatru cieni. Zajmowałam się nim po raz pierwszy, podobnie jak cała nasza litewska grupa. Wyszło super! Cały projekt był niesamowity, przeżyliśmy i zobaczyliśmy wspólnie tak wiele. Byliśmy w Lubaniu, bawiliśmy się w różne gry i przygotowaliśmy dwa cudowne przedstawienia. Poznałam miłych, życzliwych i kreatywnych ludzi z polskiej grupy, którzy stali się moją rodziną! Miesiąc po projekcie cały czas jesteśmy w kontakcie. Poznałam inną kulturę i mogłam podzielić się swoją. Nigdy nie zapomnę tego wyjazdu” – ocenia projekt Simona Šalčiūtė – uczestniczka z Litwy. Jej koleżanka Atėnė Žukovaitė też na długo chce zapamiętać czas spędzony w Polsce. „To było naprawdę ciekawe doświadczenie. Spróbowałam swoich sił w teatrze cieni. Spotkałam niesamowitych ludzi z grupy polskiej. Czułam, że jesteśmy jedną, wielką rodziną. Cieszyłam się wspólnym czasem, tymi zwariowanymi grami i zabawami, wspólnym gotowaniem tradycyjnych potraw oraz zwiedzaniem i poznawaniem regionu”.

Po sukcesie tegorocznego przedsięwzięcia, uczestnicy projektu planują dalszą współpracę pomiędzy Lubaniem a Prienai oraz zachęcają do odkrywania magii teatru cieni i piękna lokalnych legend.

Przedstawienia z projektu „W cieniu legend” są dostępne bezpłatnie w internecie na profilu społecznościowym facebook oraz kanale youtube Stowarzyszenia „Pogranicze”.

LITEWSKA LEGENDA „JURATA I KASTYTIS” (teatr cieni): https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE/videos/2034943686566680/?hc_ref=ARSoevLiU1C2f3ZmX6g3JuVo7s0znlIgbW1FHM0c12fq34p7Kv2Dl5ulEhz2vXC5Aa8&__tn__=kC-R https://www.youtube.com/watch?v=h7J18yUrYj4

GÓRNOŁUŻYCKA LEGENDA "NOCNY KOWAL" (teatr cieni):
https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE/videos/1881880675236606/?hc_ref=ARSoevLiU1C2f3ZmX6g3JuVo7s0znlIgbW1FHM0c12fq34p7Kv2Dl5ulEhz2vXC5Aa8&__xts__[0]=68.ARBqkZxTBSmeem6jnpM4My4p2zoK6FsG48cFVLhD6p0kcmNp8ZnXBD-brLnFwoz2A0DXb-MLFr9F2ewpVy2x9w6uzMz_hCfY50uN9hkrgokd5T_X33QRyPOdmW2Fd62IgzAxXDzK3X0-kdqRi86A43wK_8lHfOkoKIplYu_dFEcjjKcb-7mikw&__tn__=kC-R https://www.youtube.com/watch?v=ZIwqnXNmaF4

RELACJA FILMOWA Z PROJEKTU:

ORGANIZATORZY:

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" w Lubaniu

Prienų „Žiburio“ gimnazija w Prienai (Litwa)

WSPÓŁPRACA: Miejski Dom Kultury w Lubaniu

Projekt „W cieniu legend” został sfinansowany ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Sarmorządu Terytorialnego "Pogranicze"
Miejsce: Lubań, Lubań,
Organizator:

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze"

Adres:

Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań, woj. Dolny Śląsk

Tel.:

75 721 50 77

Faks:

75 721 50 77

E-mail:

pogranicze-csb@home.pl

Www:

https://pl-pl.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • młodzież
  • sztuka
  • wielokulturowość
  • współpraca międzynarodowa