Przejdź do treści głównej

100-lecie Niepodległości. Pozarządowe wydarzenia w październiku

autor(ka): Redakcja ngo.pl
2018-10-10, 14:04
Ponad 400 wydarzeń: koncertów, wystaw, spotkań, warsztatów, imprez sportowych. Pod koniec kwietnia w Warszawie zainaugurowano obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Włączają się w nie także stołeczne NGO. Zobaczcie, co proponują w październiku!

Program obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości obejmuje kilkaset wydarzeń, które w ciągu 2018 roku odbywać się będą na terenie całego miasta i odwoływać, możliwie jak najczęściej, do lokalnej historii odzyskiwania niepodległości.

Sto lat temu Warszawa odzyskała status stolicy państwa polskiego. Wtedy też Polacy przyjęli swobody demokratyczne i nowoczesne rozwiązania społeczne – powszechne ubezpieczenia, wolność prasy i zgromadzeń. Dzięki temu w stolicy rozkwita kultura i nauka, rodzi się nowoczesna metropolia. Wolna, otwarta, tolerancyjna Warszawa to miasto należące do mieszkańców, dlatego ideą obchodów jest włączenie wszystkich warszawiaków w uroczystości rocznicowe i zaproszenie ich do wspólnego świętowania wolności.

Warszawa przygotowała wiele projektów, które upamiętnią rocznicę. Będą to imprezy ogólnomiejskie i dzielnicowe. Część z nich jest organizowana lub współorganizowana przez stołeczne NGO. Zobaczcie, co proponują w październiku.

 

„Miś” na Grochowie i Kamionku

Fundacja Hereditas i Mieszkańcy zapraszają na projekcję filmu „Miś” Stanisława Barei.

Przed projekcją prelegentka Iwona Kulesza przybliży powiązania filmu z Grochowem, Kamionkiem, Stadionem „Orzeł” i rondem Ryszarda Ochódzkiego.

Termin: 10.10.2018, godz. 18:00

Miejsce: Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

Więcej informacji: https://stolicawolnosci.pl/333-mis-na-grochowie-i-kamionku,prg

 

Poznajmy historię Marszałkowskiej

Fundacja Metamorfozy w trakcie spacerów i warsztatów przypomina historię ulicy Marszałkowskiej oraz jedynej kamienicy ze 100-letnią historią, która zachowała się po prawej stronie ulicy, pod numerem 81.

Wszyscy warszawiacy, szczególnie zaś mieszkańcy kamienicy i okolic, mile widziani są na spotkaniach warsztatowych, których celem jest przygotowanie historii kamienicy w formie krótkiego filmu prezentującego wybrane zdjęcia z okresu międzywojennego i powojennego opatrzone komentarzem przygotowanym przez uczestników spotkań.

W trakcie warsztatów mieszkańcy i uczestnicy będą dzielić się zapamiętanymi historiami związanymi z ulicą Marszałkowską i kamienicą pod nr 81 oraz wybierać zdjęcia do filmu, montować prezentację multimedialną i przygotowywać komentarze do zdjęć.

Termin: 12.10.2018, godz. 14:30

Miejsce: ul. Marszałkowska 81/20

Więcej informacji: https://stolicawolnosci.pl/361-poznajmy-historie-marszalkowskiej,prg

 

Letnie rozrywki Warszawiaków w międzywojniu

Grupa Miłośników Warszawy i Mazowsza – przewodnicy PTTK zapraszają na warsztaty „Gry i zabawy z dawnych lat", w trakcie których będzie można poznać różnorodne formy i sposoby wypoczynku oraz publicznej rozrywki w przedwojennej Warszawie.

Warsztaty dla dużych i małych. Udział w spacerach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Projekt „Letnie rozrywki warszawiaków w okresie międzywojnia” realizowany jest ze środków m.st. Warszawy przy współpracy z Fundacją Hereditas w ramach Programu: „100 działań na 100-lecie niepodległości”.

Termin: 13.10.2018, godz. 12.00

Miejsce spotkania: Dom Sąsiedzki na Ulrychowie, ul. Olbrachta 9.

Więcej informacji: https://stolicawolnosci.pl/303-letnie-rozrywki-warszawiakow-w-miedzywojniu,prg

 

Początki przemysłu państwowego w Warszawie

Spacery po Warszawie ze Szmaragdową, Centrum Aktywności Lokalnej ulica Paca, Iwona Kulesza zapraszają na wycieczkę, podczas której będzie można się zapoznać z powstałymi w okresie międzywojennym zakładami położonymi przy ulicy Grochowskiej i Mińskiej.

Będą to m.in. Państwowe Zakłady Tele-i Radiotechniczne „Dzwonkowa”, Zakłady Amunicyjne „Pocisk”, czy Polskie Zakłady Optyczne.

Termin: 14.10.2018, godz. 16:00 –18:00

Miejsce: ulica Grochowska 363 (początek ulicy Mińskiej)

Więcej informacji: https://stolicawolnosci.pl/367-poczatki-przemyslu-panstwowego-w-warszawie,prg

 

Dźwięki miasta, miasto dźwięków. Ślady żydowskiej Warszawy

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce zaprasza na koncert aktorów związanych z Teatrem Polskim w Warszawie – Ewy Makomaskiej oraz Piotra Bajtlika, którzy zaprezentują utwory wykonywane przez artystów zespołu towarzyszącego Armii Generała Andersa na całym jej szlaku bojowym. Artystom akompaniować będzie wybitny pianista Zbigniew Rymarz. Koncertowi towarzyszyć będzie premiera spacerowników „Pod flagą biało-czerwoną” autorstwa Hanny Dzielińskiej.

Spacerowniki poświęcone są zagadnieniom związanym z udziałem społeczności żydowskiej w odzyskaniu i utrzymaniu niepodległości RP.

Dla tych, którzy nie dotrą na prezentację, spacerownik w wygodnej postaci PDF do samodzielnego eksplorowania miasta, zamieszczony zostanie na stronie internetowej TSKŻ.

WSTĘP za bezpłatnymi wejściówkami, które można odebrać w Klubokawiarni Babel.

Termin: 14.10.2018, godz. 17:30

Miejsce: Klubokawiarnia Babel, ul. Próżna 5

Więcej informacji: https://stolicawolnosci.pl/370-dzwieki-miasta-miasto-dzwiekow-slady-zydowskiej-warszawy,prg

 

Rakowiec dla Niepodległej

„Rakowiec dla Niepodległej” to atrakcje na jednym boisku przy ulicy Sąchockiej: kino plenerowe, piknik historyczny i warsztaty międzypokoleniowe – wszystkie w ramach świętowania stulecia odzyskania niepodległości! Zaprasza Fundacja Hereditas.

KINO PLENEROWE – Pokaz filmu „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy (15:00);

WARSZTATY MIĘDZYPOKOLENIOWE – przygotowanie prac plastycznych przez międzypokoleniowe zespoły (m.in. szycie kotylionów);

PIKNIK HISTORYCZNY

  • Diorama: rekonstrukcja życia Powstańczej Warszawy w tym walki oddziałów powstańczych, pomoc sanitariuszek, harcerskiej poczty polowej, pomoc zasypanym w gruzach;
  • Lekcja żywej historii: lekcja mająca na celu połączenie nauki i zabawy z udziałem eksponatów, w tym oryginalnych przedmiotów z okresu Powstania Warszawskiego. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Rowiński przy udziale rodziców wraz z dziećmi (lokalną społecznością). Podczas lekcji uczestnicy poznają takie zagadnienia, jak: harcerskie bataliony Armii Krajowej: „Zośka” i „Parasol”, harcerki-sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim, harcerskie oddziały w walczącej Warszawie, harcerska Poczta Polowa, Zawiszacy, harcerki w powstańczej służbie czy znak Polski Walczącej.
  • Stoiska tematyczne: stoiska obsługiwane będą przez osoby dorosłe oraz młodzież i dzieci (społeczność lokalna). Stoiska podzielone zgodnie z tematyką Lekcji żywej historii: m.in. broń, mundury, sanitariat, harcerska poczta polowa, szycie opasek i inne. Każda z osób obsługujących stoisko udzieli informacji na temat eksponatów.

Termin: 14.10.2018, godz. 12:00 –17:00

Miejsce: boisko przy ulicy Sąchockiej

Więcej informacji: https://stolicawolnosci.pl/372-rakowiec-dla-niepodleglej,prg

 

Pokaz filmu „Zezowate szczęście”

„Zezowate szczęście” to jedna ze słynniejszych polskich komedii. Obok wcielającego się w główną rolę Bogumiła Kobieli wystąpiła w nim plejada znakomitych aktorek i aktorów lat sześćdziesiątych, m.in. Barbara Kwiatkowska czy Edward Dziewoński. Mieszkańcy Woli w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości będą mieli okazję zapoznać się z tą przezabawną perłą polskiego kina. Zaprasza Spółdzielnia Socjalna WOLA.

Termin: 27.10.2018

Miejsce: Klubokawiarnia Cafe PoWoli, ul. Smocza 3

Więcej informacji: https://stolicawolnosci.pl/342-zezowate-szczescie-pokaz-filmu,prg


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Data wydarzenia: od 2018-10-10 do 2018-10-27
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja obywatelska
  • historia
  • kultura
  • wspólnoty i społeczności lokalne