Przejdź do treści głównej

Nie zastawiaj, nie blokuj – podziel się przestrzenią

autor(ka): Organizatorzy
2018-10-09, 14:44
Z pewnością kojarzymy występujące w metrze, na dworcach, a nawet na ulicach srebrne linie. To przygotowane specjalnie ścieżki doprowadzające. Ich zadaniem jest ułatwić poruszanie się osobom niewidomym. Nie wszyscy o tym wiedzą. Niestety, większość osób widzących nie wie, do czego one służą i stawia na nie walizki albo pozwala się tam bawić dzieciom. Można to zmienić – podziel się przestrzenią!

Mamy pewne standardy dostępności budynków użyteczności publicznej dla osób z niepełnosprawnościami i nie tylko. Ktoś może powiedzieć, że to drobnostka o tym jak traktowane są te ścieżki, celem akcji #ścieżkadostępu – podziel się przestrzenią! jest uświadomienie, że nie jesteśmy sami a same ścieżki nie są ozdobą i mają swoje przeznaczenie. Niektórym wydaje się, że jest to tor do ciągnięcia walizek, innym, że „miejsce zabaw” dzieci. Tymczasem są to… ścieżki prowadzące ich zastawienie może mieć smutny finał w postaci złamanej laski czy obrażeń ciała. Poszkodowane mogą zostać także bawiące się w tych miejscach dzieci.

Od ponad pół wieku, na świecie obchodzimy święto osób niewidomych i niedowidzących. 15 października to Międzynarodowy Dzień Białej Laski. W Warszawie w połowie października będzie szereg wydarzeń związanych nie tylko z tym dniem, ale z szeroko rozumianą dostępnością.

Jednym z nich było śniadanie, które odbyło się w restauracji Different. Goście jedli w ciemnościach i byli obsługiwani przez niewidomych kelnerów.

Po śniadaniu goście mieli okazję wyruszyć w wyjątkowa interaktywną podróż w niewidzialny świat, podczas której mogli sprawdzić jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu… Pomysłodawczynią zarówno „Niewidzialnej wystawy” jak i samej akcji #ścieżkadostępu – podziel się przestrzenią! jest Małgorzata Szumowska, dyrektor stołecznej „Niewidzialnej wystawy”


Źródło: inf. nadesłana
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • integracja społeczna
  • miasto
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • polityka społeczna