Przejdź do treści głównej

Czy w szkole jest miejsce na edukację filmową? [relacja]

autor(ka): Fundacja "Centrum Edukacji Obywatelskiej"
2018-10-09, 13:25
www.freeimages.com, fot. Hamidreza Hhmadi
Czy w szkole jest miejsce na edukację filmową? Czy można uczyć poprzez film? Czy film może pomóc lepszemu zrozumieniu historii Polski, a szczególnie ostatnich 100 lat naszej niepodległości? Oczywiście, że tak! Przekonuje o tym 9-letnie doświadczenie „Filmoteki Szkolnej. Akcja!”, czyli projektu edukacji filmowej realizowanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej w kilkuset szkołach w całej Polsce.

Uczestnicy projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” od lat skutecznie włączają film w realizację podstawy programowej, a także do organizacji ciekawych działań pozaszkolnych. Sięgając po filmy z pakietu Filmoteka Szkolna oraz po nowoczesne praktyki edukacji filmowej kształtują wiedzę i samoświadomość młodych ludzi, budują ich zaangażowanie prospołeczne, wyposażają ich w narzędzia pozwalające wyrazić opinię na temat świata i zarażać swoją pasją innych.

Młodzi ze szkolnego klubu filmowego działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku oglądają klasyki światowego kina i polskiej kinematografii, które są wstępem do dyskusji m.in. o ich miejscu we współczesnym świecie. W zeszłym roku szkolnym zainspirowani filmem „Portret własny” Jacka Skalskiego z pakietu Filmoteka Szkolna stworzyli własne, krótkie dokumenty na temat tego, co jest ważne dla młodych ludzi.

Z kolei szkolny klub filmowy działający przy Szkole Podstawowej w Radziłowie przyjął nazwę ART Radziłów Crew. Grupa młodych ludzi zaczęła produkcję własnych filmów dokumentalnych. W roku szkolnym 2017/18 nakręcili film "Stygmaty", który został doceniony na forum ogólnokrajowym m.in. I miejscem w IX Ogólnopolskim Konkursie Małych Form Dokumentalnych „Świat Wokół Mnie” i znalazł się w dwunastce najlepszych filmów podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

A w Szkole Podstawowej w Bargłowie Kościelnym w ubiegłym miesiącu odbył się Dzień Filmu Animowanego z Niepodległą. Uczestnicy poznali historię polskiego filmu animowanego oraz etapy pracy nad tworzeniem animacji. Obejrzeli polskie filmy animowane i tworzyli własne - techniką animacji poklatkowej. W ten sposób powstały pierwsze młodzieżowe animacje na temat niepodległej Polski.

To tylko drobny wycinek dobrych praktyk, jakie realizują uczestnicy projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. W tym roku szkolnym będziemy ich szczególnie zachęcać do świętowania z nami 100-lecia odzyskania niepodległości. W tym celu przygotowaliśmy zestaw pomysłów na szkolne zajęcia z filmem wokół tematu „Film wobec historii”. Proponujemy szkołom materiały do pracy z wybitnymi filmowymi opowieściami, które na pewno ułatwią głębsze zrozumienie historii Polski: „Śmierć prezydenta”, reż. Jerzy Kawalerowicz, „Sól ziemi czarnej”, Kazimierza Kutz czy „Kanał”, „Popiół i diament” lub „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy.

W projekcie „Filmoteka Szkolna. Akcja!” zapewniamy szkołom pakiety materiałów pomocniczych wspierających realizację różnorodnych działań z filmem. Dodatkowo uczniowie mogą wziąć udział w kursie internetowym, konkursie filmowym, Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej, natomiast nauczycielom zapewniamy bezpłatne szkolenia i wymianę doświadczeń w sieci współpracy szkół. Szkoły zapraszamy także do udziału w grze filmowej, w której nagrodą główną są warsztaty edukacji filmowej. Całe wsparcie w projekcie udzielane jest szkołom bezpłatnie.

Rekrutacja do projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” wciąż trwa! Więcej informacji TUTAJ>>

----

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej jest największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji, organizacją pożytku publicznego. Od blisko 25 lat zmieniamy polską szkołę i konsekwentnie pracujemy na rzecz tego, by młodzi ludzie uczyli się mądrzej, ciekawiej i skuteczniej. Wspieramy nauczycieli i dyrektorów w poprawie efektywności kształcenia, pomagamy młodym ludziom lepiej zrozumieć świat. Uczymy krytycznego myślenia, wzmacniamy wiarę uczniów i uczennic we własne możliwości, zachęcamy ich do angażowania się w życie publiczne i działanie na rzecz innych. CEO rocznie realizuje 20 programów edukacyjnych, współpracując z 4 tys. szkół w Polsce, szkoląc 20 tys. nauczycieli i dyrektorów oraz włączając do działania 100 tys. młodych ludzi rocznie.


LOGO

Źródło: Fundacja "Centrum Edukacji Obywatelskiej"
Organizator:

Fundacja "Centrum Edukacji Obywatelskiej"

Adres:

Noakowskiego 10, 00-666 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 875 85 40

Faks:

22 875 85 40 wew. 102

E-mail:

ceo@ceo.org.pl

Www:

http://www.ceo.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja
  • edukacja kulturalna
  • młodzież
  • wychowanie