Przejdź do treści głównej

Rozmawiali o dorosłości osób z niepełnosprawnościami [relacja]

Fot. Elżbieta Wyskiel
6 października prawie 300 osób spotkało się we Wrocławiu na konferencji „Wiek młodzieńczy, okres przejściowy i dorosłość osób z chorobami rzadkimi – wyzwania dla medycyny i społeczeństwa”, organizowanej przez Fundację „Potrafię Pomóc” oraz Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Poruszaliśmy tematy ważne, a zarazem rzadko omawiane, np. seksualność i zdrowie psychiczne osób z niepełnosprawnością intelektualną czy dyskryminacja pacjentów mających trudności z komunikacją.

Zdrowie psychiczne i seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną czy dyskryminacja pacjentów mających problemy z komunikacją w gabinetach lekarskich czy w urzędach. To tylko kilka tematów, o których dyskutowało prawie 300 uczestników zorganizowanej w ten weekend we Wrocławiu konferencji „Wiek młodzieńczy, okres przejściowy i dorosłość osób z chorobami rzadkimi – wyzwania dla medycyny i społeczeństwa”.

Organizatorzy wydarzenia to Fundacja „Potrafię Pomóc” oraz Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści – między innymi lekarze specjalizujący się w chorobach rzadkich, jak również przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy realizują nowatorskie pomysły pomocy.

Wśród publiczności szczególne poruszenie oraz wiele emocji - i smutnych, i radosnych - wywołały wystąpienia osób z niepełnosprawnościami, które w czasie konferencji zabrały głos oraz samodzielnie opowiedziały o swoim życiu i marzeniach. Ewa i Wiktoria urodziły się z zespołem Pradera-Williego, chorobą wiecznego głodu. W trakcie konferencji głos zabrali również goście z Cafe Równik.

Duże oczekiwania i emocje budził także ostatni z zaplanowanych wykładów. Seksuolog, prof. nadzw. dr hab. Remigiusz Kijak, poruszył temat, który wciąż stanowi tabu – mówił o seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Po wykładach nie zabrakło czasu na dyskusję i wnioski. To refleksje prezesa Fundacji „Potrafię Pomóc”, pana Adama Komara: „Ważne by pamiętać o tym, że potrzebna jest opieka wspierająca a nie wyręczająca. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną są świadome swoich potrzeb, oczekują traktowania podmiotowego, a nie przedmiotowego. Nie można infantylizować kontaktów z osobą z niepełnosprawnością intelektualną. Ważne, by nie popełniać tego błędu, np. w gabinetach lekarskich. Niestety, zdarza się, że lekarz, zamiast nawiązywać kontakt i relacje z osobą z niepełnosprawnością, koncentruje się wyłącznie na rozmowie z opiekunem.”

„Wiek młodzieńczy, okres przejściowy i dorosłość osób z chorobami rzadkimi” to kolejna z serii konferencji współorganizowanych przez wrocławską Fundację „Potrafię Pomóc”. Takie spotkania na celu mają przede wszystkim pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzicom, którzy w czasie konferencji otrzymują informacje o tym, jak radzić sobie w codziennym życiu, w jaki sposób pomóc, jak przedstawiają się najnowsze badania naukowe. Ważny jest wymiar praktyczny - to szansa, by skonsultować się ze specjalistami, ekspertami w swojej dziedzinie. Wiedzę, której próżno szukać w książkach, mogą również zyskać terapeuci, pedagodzy, psycholodzy czy studenci. Konferencje cieszą się dużym zainteresowaniem.

Sobotnia konferencja współfinansowana była ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Miasta Wrocławia – Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach projektu “Wrocław bez barier, czyli dzieci mają głos – edycja 3”. Jednym z punktów konferencji było wręczenie certyfikatów „Wrocław bez barier” dla osób, instytucji, organizacji czy przedsiębiorstw, które wyróżniają się postawą godną naśladowania, podejmując działania na rzecz pełnej dostępności i integracji.


Źródło: Fundacja "Potrafię Pomóc" na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych z Wadami Rozwojowymi
Organizator:

Fundacja "Potrafię Pomóc" na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych z Wadami Rozwojowymi

Adres:

Cybulskiego Wojciecha 35h, 50-205 Wrocław, woj. DS

Tel.:

509 685 328

E-mail:

sekretariat@potrafiepomoc.org.pl

Www:

http://potrafiepomoc.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja seksualna
  • edukacja zdrowotna
  • ochrona zdrowia
  • osoby z niepełnosprawnościami