Przejdź do treści głównej

Nowy mural w Poznaniu, promujący prawa człowieka

autor(ka): Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty"
2018-10-05, 17:18
użytkownik
Między 28 września a 3 października 2018 roku w wąskim, niepozornym przejściu Ogrodu Łazarz, między blokami Klaudyny Potockiej 39/41 w Poznaniu, w ramach projektu What’s’Art Promocja praw człowieka przez sztukę w przestrzeni publicznej, powstał nowy mural. Mural przybrał formę tunelu walk o prawa człowieka.

W jego centralnej części znajdziemy geometryczną iluzję ptaka zrywającego się do lotu z okowów ucisku i dyskryminacji, a wokół niego historyczne momenty walk o prawa człowieka od lat 60. po czasy współczesne – m.in. paryskie protesty w 1968 roku, Pomarańczowa Rewolucja z 2014 roku i Czarny Protest z 2016 roku.

 

Nowy mural powstał w ramach międzynarodowego treningu pracowników młodzieżowych What’s’Art Promocja Praw Człowieka w Przestrzeni Publicznej Przez Sztukę z 9 krajów UE (Bułgarii, Cypru, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Włoch), który organizowało lokalne Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty, a sponsorował program Unii Europejskiej Erasmus+.

 

Projekt centralnego malowidła przygotował poznański artysta z grupy MURALL, Dominik Dziedzina, który wcześniej współtworzył m.in. słynny mural 3D na Śródce. Przedstawia on geometryczne linie, które tworzą iluzję przestrzenną ptaka, zrywającego się do lotu. To, co go wstrzymuje, to metafora ucisku i nietolerancji.

Wokół iluzji pojawiły się wybrane z historii Europy walki o prawa człowieka począwszy od lat 60. po czasy współczesne:

 • rewolta studentów i robotników w Paryżu w 1968,
 • protesty studenckie w Niemczech w latach 1967-1968,
 • Praska Wiosna w Czechach w 1968,
 • upadek komunizmu w Polsce w 1989,
 • Bałtycki Łańcuch Litwy, Łotwy i Estonii w 1989,
 • Rewolucja rumuńska w 1989 roku w Rumunii,
 • protesty społeczne w Hiszpanii w latach 2011-2012 znane jako Ruch M15,
 • Ruch społeczny Euromajdan w 2013 i Pomarańczowa Rewolucja w 2014 na Ukrainie,
 • Czarny Protest w Polsce w 2016 roku
 • oraz działania Heleny Maleno w Hiszpanii w 2018.
   

Prawa człowieka to normy zgodnie, z którymi godne życie, sprawiedliwe traktowanie i szacunek należy się nam wszystkim bez względu na pochodzenie etniczne, status materialny, wyznanie, orientację seksualną czy narodowość.

– Nawet w tak otwartym i tolerancyjnym mieście jak Poznań, zdarzają się przypadki łamania praw człowieka. Wspomnijmy choćby zeszłoroczne pogróżki, jakie otrzymywał poznański imam albo wydźwięk tegorocznego marszu równości, gdzie media przedstawiały homoseksualizm jako chorobę – opowiada o idei, stojącej za projektem pomysłodawczyni What’s’Art, Kamila Lenczewska z CIM Horyzonty. – Większość z nas nie zastanawia się nad tym, czym są przynależne nam z urodzenia prawa człowieka, dopóki na własnej skórze nie przekonamy się, że ktoś nam je zabrał.

– Bardzo łatwo jest napisać sprayem na murze, że nienawidzi się tych czy tamtych. Dużo rzadziej w przestrzeni publicznej spotykamy pozytywne przekazy – mówi K. Lenczewska z CIM Horyzonty.

– Celem What’s’Art jest właśnie pozostawienie tego rodzaju, trwałego śladu w miejscu, gdzie zazwyczaj przebywa najmłodsze, a więc i najbardziej podatne na podprogowe przekazy, pokolenie. Mowa nienawiści nie jest OK i nie powinna być ani modna ani przyzwolona społecznie. Nowy mural ma pokazać zarówno lokalnej społeczności, jak i odwiedzającym Poznań turystom z zagranicy, że w tym mieście jest miejsce dla wszystkich. Dla nas, Poznaniaków, to jest ważne.

What’s’Art

Facebook: https://www.facebook.com/whatsart.poznan/ | @whatsart.poznan

www: https://medium.com/whats-art-poznan


Źródło: Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty"
Organizator:

Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty"

Adres:

Klaudyny Potockiej 38, 60-211 Poznań, woj. WP

E-mail:

kontakt.horyzonty@gmail.com

Www:

http://www.cimhoryzonty.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • edukacja obywatelska
 • prawa człowieka