Przejdź do treści głównej

Realne problemy w projektach RPO – czas je nazwać

autor(ka): Ewa Kluszczyńska
2018-10-04, 16:07
użytkownik
pixabay.com, CC0 Public Domain
Co jest dla Ciebie trudnością w realizacji projektu finansowanego z UE? Albo co utrudnia Ci przystąpienie do jego realizacji? Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych zbiera opinie organizacji i instytucji z regionu. Potem przekaże je do Urzędu Marszałkowskiego.

W Federacji powstał krótki, trzypunktowy formularz zgłoszenia problemów, które dotyczą realizacji, ale też ubiegania się o środki UE w województwie. Federacja zbiera w nim anonimowe wypowiedzi osób, które realizują lub starają się uzyskać środki UE. Realizatorom akcji zależy na maksymalnie wielu wypowiedziach, aby podsumowane przekazać do Instytucji Zarządzającej kujawsko-pomorskim RPO.

Formularz nie wymaga wskazywania danych wypełniającego. Federacji zależy na szczerych wypowiedziach i nazwaniu realnych problemów, z którymi borykają się wnioskodawcy. Trzypunktowy formularz dostępny jest tutaj >>

Skąd pomysł zebrania odpowiedzi od "praktyków RPO"? To efekt lektury… listu Marszałka Województwa skierowanego w połowie czerwca br. (krótko przed sezonem urlopowym) do podmiotów realizujących w regionie projekty RPO. Teraz, po wakacjach, Federacja wróciła do tego tekstu.

W liście znalazł się apel do beneficjentów RPO o „połączenie wysiłków w celu podniesienia efektywności zadań finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w regionie”, zachęta do „dołożenia wszelkich starań, by uwzględnić możliwie najszerszy zakres działań motywacyjnych skierowanych do osób uczestniczących w projektach” gdy osoby te chcą rezygnować z udziału w projekcie, ale także pouczenie o potrzebie „staranności w procesie przygotowywania i składania wniosków o płatność” i w tym celu „zaangażowania w przygotowanie wniosku o płatność odpowiedniej liczby przeszkolonych osób”. (Tekst listu dostępny jest tutaj >>).

- W Federacji uznaliśmy, że problemy w realizacji i pozyskiwaniu środków są szersze niż kłopoty z rekrutacją uczestników, czy błędy we wnioskach o płatność. Stąd wziął się pomysł zebrania informacji o faktycznych trudnościach w realizacji projektów, a następnie ich podsumowania i przekazania do Instytucji Zarządzającej RPO. Każdy realizator czy aplikujący o środki z pewnością potrafi takie problemy wskazać. Nie chodzi tu o szerokie badanie, czy listę pogłębionych pytań, ale o zebranie ocen i obserwacji. Czas na nazwanie faktycznych problemów przez realizatorów projektów! - mówią w Federacji.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • fundusze strukturalne
  • rozwój lokalny
  • rozwój regionalny