Przejdź do treści głównej

1% podatku dla OPP w 2018 r. To jest rekordowy rok!

autor(ka): Redakcja ngo.pl
2018-10-02, 12:06
Ministerstwo Finansów ogłosiło dane dotyczące 1% podatku za 2017 rok. Podatnicy na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazali rekordową kwotę ponad 760 milionów złotych! Liczba podatników przekazujących 1% także jeszcze nigdy nie była tak wysoka – w tym roku ponad 14 milionów Polek i Polaków skorzystało z tej możliwości.

W tym roku na rzecz OPP przekazaliśmy o niemal 100 milionów więcej, niż w roku ubiegłym. O pół miliona wzrosła także liczba przekazujących – ponad 14 milionów osób zdecydowało się na wypełnienie odpowiedniej rubryki w zeznaniu podatkowym.

To już ponad połowa wszystkich podatników i ponad 60% tych, którzy wykazali należny podatek do zapłacenia.

Przeciętnie przekazywaliśmy wybranej organizacji 54 złote – w zeszłym roku o 5 złotych mniej.

Pierwsza trójka od lat jest niezmienna. Najwięcej, jak co roku, otrzymała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (166 mln zł), Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (37 mln zł), Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (36 mln zł).

Nowa w pierwszej dziesiątce jest Fundacja Sensoria, która status OPP ma dopiero od listopada 2017 roku. Zebrała ponad 13 milionów złotych. Organizacja prowadzi „projekty z zakresu edukacji historycznej i zdrowia”  jak piszą na swojej stronie  wśród nich m.in. BohaterON, związany z Powstaniem Warszawskim i profilaktykę chorób nowotworowych.

W zeszłym roku w pierwszej dziesiątce pojawiła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku jest już na szóstym miejscu, zebrała ponad 8,5 miliona.

Już po zeszłorocznym rekordowym wyniku WOŚP pytaliśmy na portalu ngo.pl, czy wrogość i kłody rzucane WOŚP pod nogi nie działają w istocie przeciwskutecznie. Tegoroczne wyniki zdają się kolejny raz potwierdzać tę intuicję: zwolennicy WOŚP wyrażają w ten sposób swoje poparcie dla działań organizacji, pokazują, że solidaryzują się z nią – mówi Ignacy Dudkiewicz, redaktor naczelny publicystyki w portalu ngo.pl.

Bardzo dobry wynik WOŚP pokazuje, że Polki i Polacy w tym roku ponownie zmobilizowali się, wspierając te organizacje, które nie są – delikatnie rzecz ujmując – rozpieszczane przez obecne władze. Fundacja dla Polski, prowadząca Fundusz Obywatelski, który ma zapewniać niezależne finansowanie „działaniom na rzecz ochrony praw i wolności obywatelskich, wartości konstytucyjnych, utrzymania pokoju społecznego oraz tworzenia przestrzeni dla pluralistycznej debaty wokół istotnych spraw publicznych”, w 2016 roku z 1 procenta zebrała niecałe 100 tysięcy złotych. W kolejnym – prawie 600 tysięcy, czyli sześć razy więcej, a w 2018 – już ponad milion. Także ponad milion złotych zebrała Fundacja im. Stefana Batorego, wspierająca rozwój demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. W zeszłym roku było to niecałe 300 tysięcy.

Więcej niż w zeszłym roku przekazaliśmy także organizacjom strażniczym, takim jak Sieć Obywatelska Watchdog Polska czy Panoptykon.

– Można powiedzieć, że zarówno organizacje, które nie mogą liczyć na wsparcie obecnej administracji, jak i ich sympatycy oraz sympatyczki, weszli w tryb zwiększonej mobilizacji.

Obywatele i obywatelki w coraz większym stopniu biorą na siebie odpowiedzialność za utrzymanie inicjatyw, które uważają za ważne: nie tylko poprzez 1 procent, ale także darowizny.

Same organizacje z dodatkowym zaangażowaniem zwracają się zaś do nich o wsparcie – komentuje Dudkiewicz.

 

Wykaz organizacji pożytku publicznego, które w 2018 roku otrzymały kwoty 1% podatku - dane Ministerstwa Finansów >

Obejrzyj też naszą infografikę podsumowującą przekazywanie 1% podatku.

 


Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • 1%
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • społeczeństwo obywatelskie
  • wspieranie organizacji